وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اگر فیش حج میت را بتوانند بفروشند و برایش نائب بگیرند

اگر فیش حج میت را بتوانند بفروشند و برایش نائب بگیرند

لگو احکام حج و عمره

حق ورثه با امكان فروش فيش ميت به قيمت بازار

 

۱۰۲- اگر فروش فيش حج متوفى‏ به مبلغى ممكن باشد كه به كمتر از آن مبلغ، بتوان براى حج ميت نايب گرفت، آيا مى‏توان از آن فيش براى رفتن به حج استفاده كرد، در حالى كه مازاد قيمت آن،متعلق به ورثه است مخصوصاً اگر ميّت، وارث صغير داشته باشد؟[۱]

[۱] ( ۱). آيةاللَّه بهجت: مازاد قيمت را بايد كبار ورثه از سهم خود اجازه دهند و يا در صورت وصيّت از ثلث بردارند.

آية اللَّه تبريزى: اگر به مبلغ كمتر مى‏توان نايب گرفت، بدون اذن همه ورثه نمى‏توان از فيش براى حج استفاده كرد مگر اين كه ميت وصيت كرده باشد كه در اين صورت ما به التفاوت از ثلث حساب مى‏شود، واللَّه العالم.

آية اللَّه سيستانى: فيش به ورثه منتقل مى‏شود و اگر حج بر ميت مستقر باشد يا وصيت كرده باشد بايد براى او نايب بگيرند و اگر بخواهند با آن فيش بروند بايد با رضايت ورثه باشد و اگر صغير در ميانِ آنها هست بايد سهمِ او را بپردازند.

آية اللَّه صافى: نايب گرفتن براى متوفّى‏ به كمتر از مبلغ ارزش و فروش فيش حجّ متوفّى‏ مانعى ندارد و زايد بر مبلغى كه صرف استيجار حج شده، متعلّق به ورثه است و از خود فيش هم جهت استيجار با توافق ورثه مى‏شود استفاده كرد. بلى چنانچه متوفى ورثه صغير داشته باشد، بايد حق او ملاحظه شود. واللَّه العالم.

آية اللَّه فاضل: چنانچه ميت وصيتى نسبت به آن فيش نداشته باشد. مى‏توان براى ميت در صورت استقرار حج براى او استنابه كرد و فيش را در اختيار ديگرى قرار داده و مابه التفاوت، بين همه ورثه، طبق قانون شرع تقسيم گردد. و در اين فرض فرقى بين داشتن صغير يا نداشتن آن نيست.

و در صورت نبودن وصيت و عدم استقرار حج با وجود صغير، بايد سهم صغير از مجموع فيش به هر صورت رعايت شود و تفصيل اين مسأله در استفتائات آمده است.

آية اللَّه مكارم: بايد فيش را بفروشند و مازاد را به ورثه بدهند.

آية اللَّه نورى: اگر حج بر متوفى واجب بوده است و ورثه كبار نباشند، لازم است براى حجّ متوفى نايب بگيرند و از آن فيش هم به نحوى كه ذكر شده است استفاده اشكال ندارد و اگر همه كبير باشند، با رضايت آنان مى‏توان با آن فيش براى او حج به جا آورد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

     

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.