اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند

اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند

در نوشتار قبل به صورت جامع احكام بقاء بر جنابت در حال روزه مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

رساله توضيح المسائل

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][ اگر جنب در ماه رمضان غسل را فراموش کند]

مسأله 1622 اگر جنب در ماه رمضان غسل را فراموش کند و بعد از یک روز یادش بیاید (1)، (باید روزه آن روز را قضا نماید و اگر بعد از چند روز یادش بیاید (2))، باید (3) روزه هر چند روزی را که یقین دارد جنب بوده قضا نماید. مثلًا اگر نمی داند سه روز جنب بوده یا چهار روز، باید روزه سه روز را قضا کند (4).

این مسأله در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (زنجانی:) بعد از گذشتن ماه رمضان یادش بیاید..

(2) (فاضل:) اگر جنب در ماه رمضان غسل را فراموش کند و بعد از یک یا چند روز یادش بیاید باید روزه آن روزها را قضا نماید و اگر بعد از چند روز یادش بیاید..

[قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّه زنجانی نیست]

(3) [کلمه «باید» در رساله آیات عظام: خوئی، فاضل و سیستانی نیست]

(4) (زنجانی:) و اگر در ماه رمضان یادش بیاید قضا واجب نیست؛ لکن بنا بر احتیاط مستحب اگر بعد از گذشتن یک هفته یادش بیاید روزه را قضا کند بلکه به احتیاط مستحب اگر بعد از گذشتن روز جمعه هم یادش بیاید، روزه را قضا نماید.

(مکارم:) و قضاء روز چهارم، احتیاط مستحب است.

[ در چند صورت فقط قضای روزه بر انسان واجب است]

مسأله 1688 در چند صورت (1) فقط قضای روزه بر انسان واجب است (2) و کفاره واجب نیست:…چهارم: آن که در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند و با حال جنابت یک روز یا چند روز روزه بگیرد (7)…

 (1) (سیستانی:) در چند مورد غیر از مواردی که قبلًا به آنها اشاره شد..

(2) (مکارم:) لازم است..

(7) (مکارم:) بنا بر احتیاط واجب..

(زنجانی:) [سوم]: در ماه رمضان، غسل جنابت را فراموش کند و بعد از گذشتن ماه رمضان متوجه شود و اگر در ماه رمضان بعد از گذشتن یک هفته متوجه شود به احتیاط مستحب روزه را قضا نماید.. [مورد چهارم در رساله آیت اللّه سیستانی نیست].

[هدانا/تذکر: ادامه مسئله 1688 را از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید].

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

غفلت روزه‌دار از غسل جنابت قبل از اذان صبح
112.  اگر غسل جنابت براى روزه ماه رمضان يا روزه‌‏هاى ديگر فراموش شود و در اثناء روز به ياد انسان بيفتد، چه حکمى‌ دارد؟
ج) اگر در روزه ماه رمضان غسل جنابت را در شب تا طلوع فجر فراموش کند و با حالت جنابت صبح نمايد، روزه‌‏اش باطل است و احوط اين است که قضاى روزه ماه رمضان هم در اين حکم به آن ملحق شود. ولى در ساير روزه‌‏ها، روزه بر اثر آن باطل نمى‌‏شود. استفتائات رهبری.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/BwkcBX

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزه کلید: اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند اگر چند روز بدون غسل جنابت روزه بگیرد بعد از چند روز بفهمد جنب بوده

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.