استفاده از طلا در نماز چگونه است

استفاده از طلا در نماز چگونه است

استفاده از طلا در نماز چگونه است

در نوشتار قبل « شرایط لباس نمازگزار از نظر ۱۰ مرجع» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

رساله توضيح المسائل نماز

شرط پنجم

[مسأله ۸۳۱ پوشیدن لباس طلا باف برای مرد]

مسأله ۸۳۱ پوشیدن لباس طلا باف برای مرد (۱) حرام و نماز با آن باطل است (۲) ولی برای زن در نماز و غیر نماز اشکال ندارد. (۳)

(۱) (گلپایگانی، صافی:) در هر حال..

(۲) (بهجت:) باطل شدن نماز با آن به طور مطلق در همه موارد محل ّ تأمّل است و احتیاط در باطل بودن نماز است بلکه بی وجه نیست..

(۳) (مکارم:) برای زنان در صورتی که اسراف نباشد اشکالی ندارد.

[مسأله ۸۳۲ زینت کردن به طلا]

مسأله ۸۳۲ زینت کردن به طلا (۱) مثل آویختن زنجیر طلا به سینه و انگشتر طلا به دست کردن و بستن ساعت مچی طلا به دست (۲) برای مرد حرام و نماز خواندن با آنها باطل است (۳) (و احتیاط واجب آن است که از استعمال عینک طلا هم خودداری کند (۴)) ولی زینت کردن به طلا، برای زن در نماز و غیر نماز اشکال ندارد.

(۱) (خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی:) پوشیدن طلا.. (۲) (خوئی، زنجانی، تبریزی:) و عینک طلا گذاشتن.. (۳) (خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی:) ولی برای زن در نماز و غیر نماز اشکال ندارد.

(بهجت:) برای مرد در نماز و غیر نماز حرام است، و در باطل بودن نماز با آنها تأمّل است اگر چه مطابق احتیاط بلکه خالی از وجه نیست؛ و همراه داشتن طلا و حمل آن بدون این که صدق پوشش بکند، و هم چنین دندانی که پوشش طلا دارد برای مرد در نماز مانعی ندارد؛ ولی زینت کردن به طلا برای زن در نماز و غیر نماز اشکال ندارد. (۴) (فاضل:) باید از استعمال عینک طلا هم خودداری کند..

[عبارت داخل پرانتز در رساله آیت اللّه اراکی نیست]

[مسأله ۸۳۳ اگر مردی نداند یا فراموش کند که انگشتری یا لباسش از طلا است]

اشاره

مسأله ۸۳۳ اگر مردی نداند یا فراموش کند که انگشتری یا لباسش از طلا است (۱) و با آن نماز بخواند نمازش صحیح است.

این مسأله، در رساله آیات عظام: مکارم و بهجت نیست

(۱) (خوئی، گلپایگانی، تبریزی، سیستانی، صافی:) یا شک ّ داشته باشد..

(فاضل:) مسأله اگر به جهت ندانستن یا فراموشی، در طلا نماز بخواند بنا بر احتیاط واجب نمازش باطل است.

(زنجانی:) مسأله اگر مردی نداند یا شک داشته باشد که انگشتری یا لباس او از طلا است و با آن نماز بخواند، نمازش صحیح است، و احتیاط مستحب آن است که نماز را دوباره بخواند؛ ولی اگر فراموش کند که انگشتری یا لباس او از طلا است، باید آن نماز را دوباره بخواند و اگر وقت گذشته قضا کند.

مسائل اختصاصی

(مکارم:) مسأله ۷۶۲ دندان طلا اگر در جلو باشد و جنبه زینت داشته باشد برای مردان چه در نماز و چه در غیر نماز اشکال دارد مگر این که ناچار باشد.

(فاضل:) مسأله ۸۴۳ زینت کردن به طلا یا پوشیدن لباس طلا باف برای مرد حرام است، چه آشکار باشد یا پنهان و نماز با آن باطل است بنا بر این اگر زیر پیراهن مرد طلا باف باشد یا زنجیر طلا در گردن آویخته باشد گر چه پیدا نباشد حرام و نماز را باطل می کند.

(فاضل:) مسأله ۸۴۶ اگر انگشتر یا زنجیر طلا و مانند آن در جیب مرد باشد اشکال ندارد و نماز را باطل نمی کند.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و محشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه است استفاده از طلا در نماز چگونه اس

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.