وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول

ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول

در نوشتار قبل نظر مراجع به صورت مفصل پیرامون اذن پدر در ازدواج موقت مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل بحث مطالعه نمایید.

پرسش ۶۰ . ما دو نفر همكار مجرد هستيم، براى آنكه روابطمان از نظر شرعى دچار مشكل نشود و به گناه كشيده نشويم؛ مى توانيم بدون اجازه پدر دختر، صيغه محرميت بخوانيم؟

همه مراجع: روابط كارى و تحصيلى باعث نمى شود، اذن پدر يا جد پدرى دختر از اعتبار بيفتد.

 • . امام، استفتائات، ج ۳، اولياى عقد، س ۱۰؛ خامنه اى، استفتاء، س ۸۶ ؛ سيستانى، سايت، عقد موقت، ش ۱۶؛ منهاج الصالحين، كتاب النكاح، اولياء العقد، م ۶۷ ؛ صافى، جامع الاحكام، ج ۲، س ۱۳۱۱؛ مكارم، استفتائات، ج ۱، س ۷۶۱؛ تبريزى، استفتائات، س ۱۴۷۹؛ فاضل و بهجت، توضيح المسائل مراجع، م ۳۸۵ و دفتر: نورى.(احكام ازدواج،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

۲۴پرسش: اگر دختری را فقط برای محرمیت و بدون ازاله بکارت صیغه کنند در فرض آنکه دختر به سنی رسیده باشد که صلاح و مصلحت خویش را تشخیص بدهد و آیا باز هم اجازه پدر او لازم است؟ اگر ترس وقوع در حرام باشد چطور؟

پاسخ: اجازه پدر یا جد پدری در این صورت هم شرط است البته اگر دختر در شئون زندگی خود مستقل است – به احتیاط واجب – اجازه لازم است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم  (متن + ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت (متن + ترجمه)کلید: ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقت با دختر باکره بدون دخول ازدواج موقّت شرط اذن در ازدواج با دختر باکره چیست آیا ازدواج موقت با دختر باکره بدون اذن پدر به شرط عدم دخول  ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر. حکم صیغه موقت دختر باکره بدون اذن ولی چیست  صیغه دختر باکره بدون دخول صیغه دختر باکره بدون اذن پدر شرایط صیغه موقت دختر باکره از نظر خامنه ای صیغه بدون دخول مهریه در عقد موقت صیغه دختر غیر باکره صیغه موقت بدون اذن پدر بهجت استمت

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

17 نظرات
 1. شادی می گوید

  باسلام.دختری هستم ۲۲ساله که یک سالی هست با اقایی ۲۵ساله اشنا شده ام.این اقا از نظر ایمان و اخلاق واقعا عالی هستند ولی تنها مشکلی که دارند وضعیت مالی ایشونه که درحال حاضر توانایی ازدواج دایم رو ندارن.از طرفی هم ما موقع حرف زدن دچار عذاب وجدان میشیم که نامحرم هستیم.میخواستم بدونم وقتی من مطمعنم از جانب این اقا بهم اسیبی نمیرسه و فقط میخوام بهم محرم باشیم که گناه نکنیم تا زمانی که ایشون بتوانند به خواستگاری بنده بیایند.می توانیم بدون اجازه پدر صیغه موقت بخونیم یا نه؟مرجع اقای خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   فرد با ایمان کسی است که خود را از روابط با نامحرم دور نگه می دارد نه اینکه … .
   ازدواج موقت بدون اذن پدر دختر بنابر احتیاط واجب باطل هست. موارد زیادی را در مشاوره ها دیده ایم که مثل شما فکر می کرده اند آسیب نمی بینند اما بعد دچار مشکلات اساسی شده اند که گاهی ازدواج های بعدی ایشان را تحت الشعاع قرار می دهد، حتی از جهت روحی اگر با چنین شخصی ازدواج نکید در زندگی شما تاثیر می گزارد.
   دقت کنید اگر شرایط ایشان آماده نیست، بگویید شرایط شما هم آماده نیست، چون بدون اطلاع پدرم نمی توانم ازدواج کنم. در هر حالاگر واقعا قصد شما جدی هست، با توکل به خدا ایشان حداقل رسمی خواستگاری کنند، شما نیز سخت گیری نکنید و تمرکز خود را بر راضی کردن خانواده قرار بدهید و زندگی را می توان با سادگی و عشق و توکل به خدا آغاز کرد نه با روابط پنهانی و بدون تضمین و دارای خطرات جدی روحی و … .
   پس توصیه می کنیم حتما در چهارچوب خانواده حرکت کنید و تصمیم بگیرید مسئله مهمی است پسر مومن، باید خود را اثبات کند که در این قصد جدی هست و می تواند شما را خوشبخت کند. پس عزم و توکل و تلاش خود را اثبات کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. سعید می گوید

  سلام علیکم
  حاج اقا ببخشید.دختر و پسری قصد ازدواج دارند و تاریخ عقدشان مشخص است ولی بخاطر سخت گیری خانواده کمی دیر.و انها برای اینکه به گناه نیفتند و به استناد به اینکه پدر دختر به ازدواجشان راضی است ولی اجازه عقد موقت تا زمان عقد داعم نمیدهد عقد موقت کرده اند؟ایا قبول است
  ممنون از لطفتان

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مرجع تقلید خانم وآقا باید مشخص باشد، اکثر مراجع اجازه نمی دهند.
   توصیه می کنیم از خانواده ها بخواهید که برای آشنایی بیشتر حتما به صورت شرعی محرم بشوید، یا زمان عقد را نزدیک تر بیندازید تا خدای نکرده زندگی را با روابط حرام شروع نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. فرزند سرزمین پارسی می گوید

  سلام ووقت بخیر حاج آقا.من پسرمو۲۷سالمه مرجع تقلید خاصی هم ندارم ولی خانواده ام آیت…مکارم شیرازی مرجعشان هست.من مدتی است باخانم باکره سن بالایی آشنا شدم که ایشون هم ۳۸سالشونه و خونه پدرومادر هستند امامستقل زندگی میکنند واز خودشون حقوق دارند و…تو این مدت براثر علاقه عاطفی بین ما پیش امده من ب دنبال راهی برای عقد موقت هستم.بنا به گفته عزیزان عالم خانم رشیده میتواند بی اذن پدر صیغه موقت شود و البته بدون دخول که راحت باشیم برای محل های عمومی و هتل و مسافرت و اینها آیا امکان دارد این موضوع یا خیر.اگر امکان دارد تلفن یاآدرس دفترخانه راهم بنویسید از تهرانم ممنون…

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مرجع تقلید شما و مرجع تقلید خانم باید مشخص باشد، اکثر مراجع ازدواج با دختر باکره را بدون اذن پدر اجازه نمی دهند.
   سوال خودتان را در قسمت ارسال سوال لطف کنید مطرح نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. سما می گوید

  اگر دختری با مردی صیغه ی موقت بکند .و هیچ گونه رابطه ای صورت نپذیرد و دختر باکره باشد ولی صلاح کار خود را بداند آیا بعد از اتمام صیغه نگه داشت عده ضروری است.
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ازدواج موقت بدون اذن پدر از اساس دارای اشکال شرعی و باطل هست، به نظر مرجعتان رجوع کنید!.
   اگر با اذن پدر ازدواج موقت یا دائم کند، و بدون نزدیکی جنسی(عقب یا جلو) جدا بشود، نیازی به رعایت عده نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. حسن پلرودی می گوید

  سلام آقای یوسف وند.خدا خیرت بده با راهنمایات.دینداری یکی از عومل تحکیم خانوادس متتهی با سطحی نگری به این قضیه خودمان متضرر میشویم.
  من الله توفیق انشالله

 6. مهرداد می گوید

  سلام من ي پسر ٢٢ساله هستم و با دختري كه همسن خودم هست و قبلا ازدواج كرده است و در دوران نامزدي جدا شده است و باكره هست ميتوانم ازدواج موقت بكنم بدون اجازه پدرش

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر باکره است بدون اذن پدر بنابر احتیاط واجب نمی توانید ازدواج کنید. اشکال دارد.

   این نوع ازدواج ها دقت کنید به نفع دختر های باکره نیست، نوعا هم آسیب می بینند!، خوبست خودتان را جای پدر دختر فرض کنید، هیچگاه راضی به این نوع ازدواج نخواهید شد. حتما از طریق رسمی و با خواستگاری رسمی ازدواج کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. سمیرا می گوید

  سلام من دختری ۳۰ ساله هستم به ازدواج خیلی نیاز دارم و کلی سال دارم دعا میکنم اما نمیشه هرکسی میاد و من میپسندم میره و دیگه نمیاد و تعداد خواستگارانم بسیار کمه.یکسالی هست با یک نفر اشنا شدم که از اول شرایط ازدواج نداشت به دلیل تصادف شدیدی که کرده تو این یکسال چند عمل انجام داده و شرایط ازدواج فعلا نداره.در این یکسال ما حتی دست هم ندادیم چون من در خانواده مذهبی هستم و مقید به این چیزها ولی الان سنم بالا رفته و نیاز شدید پیدا کردن به یه بوسه یه اغوش بدون دخول (ببخشید که واضح گفتم) و من دوست ندارم به گناه بیفتم و از تنهایی بسیار خسته شدم ایا برا من هم که سنم بالا رفته و میتوانم مصلحت خویش را تشخیص دهم و میدانم اگر طرفم بیاید خواستگاری و جواب رد میشنود با اینکه دوبار در این مورد با مادرم صحبت کردن و مادرم جواب رد دادن تا شرایط درست شه نمیتوانم صیغه شوم یعنی باید تو گناه بیفتم؟ ایا برای جلوگیری از گناه صیغه سه ماه که هی تمدید کنم بهتر نیست تا خدای نکرده در گناه بیفتم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ببینید تجربه ثابت کرده و موارد زیادی رو هم مخاطبان با ما در میان گذاشته اند که نوعا ازدواج موقت خانم های باکره به صلاحشون نیست مخصوصا اگر سن پایین باشند که اصلا توصیه نمی شود. از جهت شرعی هم اکثر مراجع احتیاط واجب بر حرمت داده اند، متاسفانه شما نام مرجع تقلید تان را مطرح نکرده اید. .
   در هر حال واقعا اگر خانمی به گناه می افتد، و به آن اندازه از فهم هم رسیده که صلاح خود را تشخیص بدهد و از جهت سنی هم بالای ۳۰ سال باشند!، نظر ما همان نظر حضرت استادمان آیت الله مکارم شیرازی است، که می توانند به فتوای ایشان عمل کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. nashenas می گوید

  نظر ایت الله بهجت و ایت الله لنکرانی اینه که مشکلی نداره و نظر ایت الله مکارم احتیاط لازم
  حالا از نظر شما تکلیف چیه؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر مرجع خودتان عمل کنید.

   نظر ما همان نظر استادمان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. nashenas می گوید

  ببخشین من و یه دختری چهار ساله همو میخوایم و باهم رابطه داریم قصدمونم ازدواجه خانواده هامون هم باخبر هستن فقط اجازه ی صیغه نمیدن که محرم بشیم
  چون این چیزا رو زشت میدونن و منو اون یه مدت زیادیه که دست همو میگیریم ولی عذاب وجدان داریم و میخوایم بدونیم میشه بدون اجازه ی پدر دختر صیغه خوند؟؟؟
  بدون ازاله ی بکارت

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بدون اذن پدر دختر جایز نیست!. فردا روز خود شما پدر خواهید شد، امروز مراقب باشید.

   این کارها را نکنید، بسیار ضروری هست که طوری رفتار کنید که همسر شما نیز یاد بگیرد که بر اساس دین رفتار بکند! متوجه شرایط شما هستیم.
   اما به گونه ای رفتار کنید که حیا همسر شما آسیب نبیند با این رفتارها و شکستن حریم های الهی!. بعدا آسیب این موارد را در زندگی مشترک خواهید دید. یاد بدهید که تا الان اشتباه می کرده اید و تا زمانی که محرم نشده اید، باید حریم الهی را رعایت کنید! به نفع زندگی مشترک آینده خود شماست اگر درست فکر کنید! .
   در هر حال جامعه امروز ما دچار رسم و رسوم و رفتارهای ناپسند و غلط بسیار است که آسیب آن هم به خود مردم بر می گردد!.
   وفقکم الله لکل الخیر