قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع

صفحه اصلی/احكام/ازدواج و طلاق/ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع
 • ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع
ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروعReviewed by مهدي يوسف وند on Mar 28Rating: 5.0

ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع

ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع

تذکر: العیاذ بالله زن شوهردار اگر زنا کند، بر مرد زنا کننده طبق نظر اکثر فقها حرام ابدی می شود، یعنی اگر آن زن بعدا طلاق بگیرد یا شوهرش فوت کند، نمی تواند با مرد زانی ازدواج نماید. اما اگر زن شوهر نداشته باشد احکامش در ادامه گفته می شود.

رابطه نامشروع

پرسش 73 . با يك دخترى (رشيده) رابطه نامشروع داشتم كه موجب بى عفتى ايشان گرديده!! آيا بدون اذن پدر ايشان مى توانم با او ازدواج كنم؟

همه مراجع (به جز بهجت و سيستانى): آرى، در اينجا اجازه لازم نيست.

آيات عظام بهجت و سيستانى: بايد با اجازه پدر يا جدّ پدرى باشد.

[2]

پرسش 74 . كسى كه با دخترى زنا كرده و بكارتش را از بين برده مى تواند با او ازدواج كند؟

آيات عظام امام، بهجت، خامنه اى، صافى، فاضل، مكارم و نورى: آرى، مى تواند با او ازدواج كند؛ ولى احتياط مستحب آن است كه اين ازدواج بعد از گذشت يك حيض باشد.[3]

آيات عظام تبريزى و وحيد: آرى، مى تواند با او ازدواج كند؛ ولى احتياط واجب آن است كه اين ازدواج، بعد از گذشت يك حيض باشد.[4]

آيه اللّه  سيستانى: اگر دختر توبه كند، مى تواند با او ازدواج كند؛ ولى احتياط مستحب آن است كه اين ازدواج بعد از گذشت يك حيض باشد.[5]

 • [1]. خامنه اى، استفتاء، س 84 ؛ مكارم، استفتائات ج 2، س 916 و تعليقات على العروة، اولياء العقد، م 2؛ وحيد، منهاج الصالحين، ج 3 م 1237؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1440؛ تبريزى، استفتائات، س 1466؛ امام، تعليقات على العروة، اولياء العقد، م 24 ؛ نورى، توضيح المسائل، م 2372 و دفتر: صافى.
 • [2]. سيستانى، منهاج الصالحين، ج 2، النكاح، م 69 و 70؛ بهجت، توضيح المسائل، م 1891.
 • [3]. توضيح المسائل مراجع، م 2399 ؛ نورى، توضيح المسائل، م 2395 و خامنه اى، استفتا، س 744.
 • [4]. تبريزى، توضيح المسائل مراجع، م 2399 و وحيد، توضيح المسائل، م 2463.
 • [5]. سيستانى، توضيح المسائل مراجع، م 2399.(احكام ازدواج،پرسمان).

[ازدواج بعد از زنا با زن]

مسأله 2399 اگر با زن بی شوهری که در عدّه نیست زنا کند، بعداً می‌تواند آن زن را برای خود عقد نماید (1) ولی احتیاط مستحب ّ (2) آن است که صبر کند تا آن زن حیض ببیند بعد او را عقد نماید (3) بلکه احتیاط مزبور حتی الامکان نباید ترک شود و همچنین است اگر دیگری بخواهد آن زن را عقد کند.

(1) (بهجت): بنا بر أظهر مکروه است که بعداً آن زن را برای خود عقد نماید، بلکه احتیاط مستحب ّ آن است که با او ازدواج ننماید، مگر این که زن از کار خود توبه نموده باشد.

(2) (خوئی)، (تبریزی): احتیاط واجب..

(3) (مکارم): بقیّه مسأله ذکر نشده.

(اراکی)، (گلپایگانی)، (صافی)، (نوری): و همچنین است اگر دیگری بخواهد آن زن را عقد کند.

(خوئی)، (تبریزی): و اگر دیگری بخواهد آن زن را عقد کند این احتیاط، مستحب ّ است.

(سیستانی): مسأله اگر بازن بی شوهری که در عده نیست زنا کند بنا بر احتیاط واجب نمی‌تواند پیش از آن که او توبه کند با او ازدواج نماید، ولی شخص دیگری اگر بخواهد با آن زن پیش از توبه کردنش ازدواج کند اشکالی ندارد، مگر در صورتی که آن زن مشهور به زنا باشد که بنا بر احتیاط واجب ازدواج با او قبل از توبه‌اش جایز نیست و همچنین است ازدواج با مرد مشهور به زنا قبل از آن که توبه کند و احتیاط مستحب ّ آن است که اگر شخص بخواهد با زن زناکار ازدواج کند صبر نماید تا آن زن حیض ببیند بعد او را به عقد خود درآورد، خواه خود با او زنا کرده باشد یا دیگری.

(فاضل): مسأله اگر با زنی زنا کند، بعداً می‌تواند آن زن را برای خود عقد نماید، ولی احتیاط واجب آن است که صبر کند تا آن زن حیض ببیند، بعد او را عقد کند و همچنین است اگر دیگری بخواهد آن زن را عقد نماید.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازيحضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال 310. ازدواج با زنى که شوهر دارد چه حکمى دارد؟

جواب: هرگاه کسى بداند زنى شوهر دارد و او را براى خود عقد کند، باید از او جدا شود، بعداً هم بنابر احتیاط واجب نمى تواند با او ازدواج کند هر چند با او نزدیکى نکرده باشد.

سؤال 311. در بین عشایر عرب مرسوم است که چنانچه مردى با دختر، یا زن شوهردارى، دوست شود و بعد از محل فرار کرده، و رابطه نامشروع برقرار نمایند، زمانى که به آنها دسترسى پیدا کنند، بعضاً آن زن یا دختر را به زانى مى دهند. این مسأله چه حکمى دارد؟

جواب: در مورد دختر هرگاه طرفین راضى باشند اشکالى ندارد. و در مورد زن شوهردار اگر با مرد بیگانه آمیزش جنسى کرده باشد، و بعد شوهرش او را طلاق دهد، ازدواج او با زانى پس از عده جایز است، هر چند احتیاط در ترک آن است.

سؤال 312. دخترى در ایام عقد با یک نفر زنا کرده است، شوهرش که فعلاً صورت عقدش معلوم نیست، او را طلاق داده و بعد از طلاق، زانى این دختر را عقد کرده است آیا این عقد شرعاً درست است؟

جواب: در صورتى که عقد قبلى با رضایت انجام شده و صحیح بوده و زنا با زن شوهردار واقع شده، آن دختر بر زانى حرام ابدى است (بنابر احتیاط واجب).

> احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى > 7. ازدواج با زن شوهردار

ازدواج مرد با زنی که قبلا با او زنا محصنه کرده است

پرسش : لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید:

1ـ اگر کسى با زن شوهردار زنا کند، ازدواج با آن زن بعد از طلاق یا فوت شوهرش چه صورت دارد؟

2ـ آیا فرقى بین دخول در قُبل و دُبر هست؟

3ـ آیا صورت علم به مسأله و جهل به آن تفاوتى دارد؟

4ـ اگر ازدواج صورت بگیرد و صاحب اولاد شوند، حکم چیست؟
پاسخ : جواب 1 تا 4: ما دلیلى بر حرمت نیافته ایم; لذا در صورتى که ازدواج کرده باشند ازدواج آنهارا بر هم نمى زنیم. ولى اگر ازدواج نکرده باشند، مى گوییم احتیاط کنند. و فرقى بین علم و جهل، و دخول از طرفین نیست.

زنا با زن شوهردار

پرسش : دخترى در ایّام عقد با یک نفر زنا کرده است، شوهرش که فعلا صورت عقدش معلوم نیست، او را طلاق داده و بعد از طلاق، زانى این دختر را عقد کرده است آیا این عقد شرعاً درست است؟
پاسخ : ما دلیلی بر حرمت نیافته ایم؛ لذا در صورتی که ازدواج کرده باشند ازدواج آنها را بر هم نمی زنیم. ولی اگر ازدواج نکرده باشند، می گوییم احتیاط کنند و ازدواج نکنند.استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسئله396ـ در ازدواج دوشیزه بالغ و رشید اگر پدر و یا جد، او راازازدواج با همگن خود باز می دارندشرط مزبور،منتفی است و نیز اگر خود را به طور کلی از زندگانی آن دوشیزه کنار بکشد و یا دوشیزه دسترسی به ایشان نداشته و تحصیل اجازه آن میسر نگردد چنان شرطی ساقط است پس او می تواند با مردی همگن است بدون اجازه پدر و یا جد پدری ازدواج کند.
مسئله397ـ اجازه پدر و یا جد پدری در مورد ازدواج دختری که قبلاً ازدواج شرعی نموده شرط نمی باشد اما اگر آن دختر، بکارت خود را در اثر زنا یا به وسیله دیگر از دست داده باشد، اجازه پدر و یا جدپدری هم چنان شرط است.

پرسش: زنی شوهردار با مردی رابطه داشته شوهرش او را طلاق می دهد آیا اکنون می تواند به عقد آن مردی که با او رابطه داشته در آید؟

پاسخ: زن شوهردار اگر زنا کند، بر مرد زنا کننده – بنابر احتیاط واجب – حرام ابدی می شود، ولی بر شوهر خود حرام نمی شود، و چنانچه توبه نکند و بر عمل خود باقی باشد، بهتر است که شوهر او را طلاق دهد ولی باید مهرش را بدهد.

پرسش: آیا در زنا به عنف زانی ضامن مهر المثل می باشد ؟

پاسخ: بلی ضامن است .
 

پرسش: شخصی با خانمی ازدواج کرده است که قبلاً آن خانم مرتکب زنا شده مرد قبل از ازدواج از ارتکاب زنا توسط آن خانم مطلع بوده علی رغم آن با او ازدواج کرده زن بشدّت پشیمان است در این صورت تکلیف شوهر نسبت به مردی که با زنش مرتکب زنا شده است چیست ؟

پاسخ: تکلیفی بر ایشان نیست.

پرسش: دختری که از طریق زنا بکارت او زایل شده است آیا می تواند بدون اذن ولی ازدواج کند ؟

پاسخ: حکم دختر باکره را دارد و نیاز به اجازه ولی دارد.
 

پرسش: مردی با خانمی ازدواج کرده است که از شوهر قبلی خود دختری دارد بعد از مدتی شوهر دوم با دختر همسر خود زنا می کند آیا با این زنا به همسر خود که مادر این دختر هست حرام می شود یا خیر؟

پاسخ: حرام نمی شود. استفتائات آیت الله سیستانی.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26850

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)

اجازه پدر در ازدواج موقت کلید: ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع توبه ی زنا کاران و حکم ازدواج با آنها بعد از توبه ازدواج با زنا کار مردی که با زنی زنا کرده می تواند بعدا با او ازدواج کند ازدواج با زن زنا.. در چه صورت زن و مرد به یکدیگر حرام ابدی می‌شوند؟ حکم زنای دختر و پسر مجرد زنا با دختر باکره  زنا با دختر باکره و ازدواج با او ازدواج با زن شوهردار بعد از زنای با او عده زنای محصنه  – دختری که به علتی غیر از ازد

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۸:۱۰ +۰۴:۳۰

۱۴ ديدگاه

 1. Nazanin zahra ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۰۵:۲۰- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید…یک خانم ک در دوران دوستی با یک پسر زنا کرده و با همان پسر ازدواج کرده …حکمش چیست؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۱۱:۳۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر در زمان مجردی چنین کاری کرده ، گناه بزرگی کرده اند و باید توبه کنند!.
   ازدواج بعدی آنها اشکالی ندارد اما باید توبه کنند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. محمد11 ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ در ۲۱:۱۳- پاسخ دادن

  با سلام پسری که با زن شوهر دار زنا کرده است و به شدت پشیمانند و توبه کردند اند به در گاه حق میتوانند بعد از طلاق زن با هم ازدواج کنند؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۱۵ در ۰۹:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   گناه بزرگی مرتکب شده، خیانت بزرگی هست هم به خدای متعال و هم به شوهر آن زن! و خیانت به خودش.
   حتما باید توبه کرد، توبه هم فقط زبانی نیست!.
   این دو نفر به هم حرام ابد هستند، حتی بعد از طلاق هم نمی توانند ازدواج کنند.

   بهتر است به فکر توبه باشد تا ادامه این ارتباطات که هم دنیا را نابود می کند و آخرت او را!!.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 3. بنده خدا ۱۳۹۶-۰۱-۰۷ در ۲۱:۵۴- پاسخ دادن

  سلام
  اگر زن شوهرداری عاشق مردی مجرد بشه میتونه محرم او بشه؟به هر حال قطع این ارتباط کشنده است و از طرفی جدایی از همسر غیر ممکن

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ در ۰۶:۴۰- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   امکان محرم شدن هست، اما اصل چنین علاقه ای شیطانی است و عاقبت خوشی هم ندارد. بهتر آنست که فراموش کند.
   اگر قطع ارتباط کند آرام آرام این علاقه هم از بین می رود.

   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 4. محمد ۱۳۹۶-۰۱-۰۷ در ۰۲:۰۳- پاسخ دادن

  ایا بعد از اینکه با زنی زنا کردی که ان زن شوهر دارد میشود با دختر او ازدواج کرد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ در ۰۶:۳۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر با زنی غیر از عمه و خاله خود زنا کند، احتیاط واجب آن است که با دختر او ازدواج نکند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. حسين ۱۳۹۶-۰۱-۰۳ در ۲۳:۲۷- پاسخ دادن

  سلام
  آيا امكان ازدواج مرد مجرد پس از زنا با زن شوهر داري كه در هنگام زنا از شرايط احصان خارج ( حبس بودن شوهر) بوده است و به دلائل مشكلات شوهر بيش از يك سال از آخرين ارتباط زناشويي گذشته باشد وجود دارد؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ در ۰۹:۰۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   مطابق نظر اکثر مراجع حرام ابد هستند، حتی اگر امکان دسترسی به شوهر برای خانم نبوده باشد!.
   ثانیا این ازدواج اصلا موفق نیست، مرد بهتر است به خیانتی که کرده فکر کند! و از خداوند توبه بخواهد!، همسری که اهل زناست اصلا گزینه خوبی برای زندگی نیست!.

 6. فرهان ۱۳۹۵-۱۱-۲۲ در ۱۷:۱۱- پاسخ دادن

  وقتی که یک زن و یک مرد ازدواج کردن بعد از آن میشود زنا کرد یا خیر

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۱-۲۲ در ۱۹:۴۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر مرد و زنی ازدواج کردند، همین مرد و زن می توانند رابطه جنسی باهم داشته باشند، و نتنها حرام نیست بلکه ازدواج از سفارشات دین اسلام هست.[رابطه زن و شوهر را زنا نمی گویند!!!]
   اما رابطه جنسی با غیر از همسر زنا هست، و حرام می باشد، و کیفر سخت دنیایی و آخرتی دارد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. ناشناس ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ در ۱۷:۰۳- پاسخ دادن

  ایا بازن شوهر دار زنا انجام شودواز کار پیشامد هر دو پشیمان هستن وبسیار توبه کردن
  ودر حال حاضر دیکر چیزی بینشان نیست بعد ان مرد متواند با دخترآن زن ازدواج کند

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ در ۲۰:۰۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم!
   زنا از بزرگترین گناهان نزد خدای متعال هست!، حتما باید توبه کنند و هر نوع ارتباطی را پایان بدهند و از خداوند بخشش بخواهند، امید که توبه آنها پذیرفته شود.
   از جهت فقهی نمی تواند دختر او را به همسری بگیرد!.
   توجه کنید، با این سابقه گناه و شکستن حریم الهی هر چقدر شما به هر عنوان دیگری به این زن شوهر دار نزدیک شوید، زمینه گناه و حضور شیطان بیشتر خواهد بود!!!، تا می توانید دور شوید، و فراموش کنید! توبه فقط به زبان نیست، اگر کمی به خیانتی که در حق شوهر آن زن کرده اید فکر کنید، هیچگاه از خجالت روی دیدن او را نخواهید داشت، چه رسد به اینکه بروید سر سفره او و داماد او شوید!!.

   اعاذناالله من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا

ثبت ديدگاه