ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر

ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر

ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر آیت الله خامنه ای

سوال: آیا با همسر پدر یا همسر مادر می توان پس از طلاق یا فوت ازدواج کرد، الف) در صورتی که نزدیکی رخ داده باشد.؟

ب) در صورتی که نزدیکی رخ نداده باشد؟

پاسخ: در هر دو صورت حرام است.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر آیت الله خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر آیت الله مکارم شيرازی 

سوال: آیا با همسر پدر یا همسر مادر می توان پس از طلاق یا فوت ازدواج کرد، الف) در صورتی که نزدیکی رخ داده باشد.؟

ب) در صورتی که نزدیکی رخ نداده باشد؟

پاسخ:

1- زن پدر با همه پسران آن مرد و نوه هايش محرم است و بعد از فوت پدر، پسران نمی توانند با زن پدرشان ازدواج نمایند و تفاوتی ندارد مرد با همسرش نزدیکی کرده باشد یا خیر.

2- اگر مردي با زني که دختر دارد ازدواج کند و با مادر دختر نزديکي کند، با دختر محرم می شود و بعد از فوت مادر، دختر نمی تواند با پدرخوانده اش ازدواج نماید. اما اگر مادر و پدر خوانده نزدیکی نکرده باشند، بعد از فوت یا طلاق مادر، ازدواج با پدرخوانده اش مانعی ندارد هر چند توصیه می شود تا ضرورتی نباشد از چنین ازدواجی صرف نظر شود.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر آيت الله مکارم شيرازی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شوهر مادر

پرسش : آیا شوهر مادرم می تواند می تواند محرم من که دختر مادرم هستم باشد؟
پاسخ : آری، محرم است و شما به منزله دختر او می باشید.

مادر زن و پدر شوهر 

پرسش : شخصى پس از فوت همسرش دوباره ازدواج کرده و مادرزن اوّل او نیز دوباره ازدواج کرده است، آیا هنوز با مادر زن اوّل محرم است؟ در صورت طلاق چطور؟ اگر پسر کسى بمیرد و عروس او شوهر دیگرى کند یا عروسش طلاق بگیرد و با دیگرى ازدواج کند، آیا باز هم به پدر شوهر اوّل محرم است؟
پاسخ : مادر زن در هر حال محرم است و عروس هم در هر حال به پدر شوهر محرم است.

محرم بودن دختر شخص به شوهر مادر

پرسش : آیا دختر من به شوهر مادر همسرم (شوهرم) محرم است؟
پاسخ : دختر شخص به شوهر مادرش محرم است.

محرمیت پسر با همسران موقت قبلی پدر

پرسش : فردی چند سال پس از اتمام مدت عقد ازدواج موقت با زن دیگری ازدواج دایم میکند و از او صاحب اولاد پسر میشود. این پسر به همسر قبلی موقت پدرش محرم است یا خیر؟
پاسخ : آری، با او محرم است.

دختران زنی که فرد با او نزدیکی کرده است

پرسش : مردى زنى را براى مدّت کوتاهى صیغه کرده، بعد از انقضاى مدّت، محرمیّت بین مرد با دختر زنى که صیغه شده باقى است ـ چه زن زنده باشد یا فوت کرده باشد ـ آیا نسبت به دختر دختر این زن و همچنین هر چه پایین رود، نیز محرمیّت باقى است؟

پاسخ : چنانچه با آن زن نزدیکى کرده باشد دختران آن زن مطلقاً براو حرامند.

دختر زن مطلقه فرد از شوهر دیگر 

پرسش : اگر زید زنش را طلاق دهد و آن زن بعد از طلاق و عدّه، با فردى دیگر ازدواج کند و از این ازدواج دخترى متولّد شود، آیا زید مى تواند بعد از رسیدن آن دختر به سنّ ازدواج با او ازدواج کند؟

پاسخ : دختر زن انسان از شوهر دیگر با او محرم است (به شرط دخول با آن زن) و فرقى میان دخترانى که قبل از نکاح و بعد از طلاق متولّد شده اند نیست.

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


ازدواج با همسر پدر

وَ لاتَنْکِحُوا ما نَکَحَ آباؤُکُمْ مِنَ النِّساءِ إِلاّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّهُ کانَ فاحِشَةً وَ مَقْتاً وَ ساءَ سَبیلاً

با زنانى که پدران شما با آنها ازدواج کرده اند، هرگز ازدواج نکنید! مگر آنچه در گذشته (پیش از نزول این حکم) انجام شده است; زیرا این کار، عملى زشت و تنفرآور و راه نادرستى است.

در زمان جاهلیت معمول بود هر گاه کسى از دنیا مى رفت و همسر و فرزندانى از خود به یادگار مى گذاشت، در صورتى که آن همسر، نامادرى فرزندان او بود، فرزندانش، نامادرى را همانند اموال او به ارث مى بردند، به این ترتیب که آنها حق داشتند با نامادرى خود ازدواج کنند و یا او را به ازدواج شخص دیگرى در آورند.

پس از اسلام، حادثه اى براى یکى از مسلمانان پیش آمد و آن این که: یکى از انصار به نام «ابو قیس» از دنیا رفت، فرزندش به نامادرى خود پیشنهاد ازدواج نمود، آن زن گفت: من تو را فرزند خود مى دانم و چنین کارى را شایسته نمى بینم. ولى با این حال از پیغمبر(صلى الله علیه وآله) کسب تکلیف مى کنم، سپس موضوع را خدمت پیامبر(صلى الله علیه وآله)عرض کرد، و کسب تکلیف نمود، آیه فوق نازل شد و از این کار به شدت نهى کرد.(1)

* * *

1. «مجمع البیان»، ذیل آیه مورد بحث; «تفسیر على بن ابراهیم قمى»، ج 1، ص135; «وسائل الشیعه»،
ج 20، ص 514 و 515.

شأن نزول آیات قرآن،  حضرت آیت الله مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه نگاه و ارتباط محرم و نامحرمکلید: ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر  ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر ازدواج با زن پدر یا شوهر مادر

2 نظرات
 1. سحر می گوید

  سلام اگه پدر با اون زن عقد نکرده باشه فقط رابطه جنسی داشته باشن ینی دوس دخترش باشه پسر میتونه با دوس دختر پدرش ازدواج کند ؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر به هیچ عنوان صیغه و عقد نخوانده اند والعیاذ باالله زنا کرده اند!، ازدواج این زن پس از توبه با پر این مرد خلاف احتیاط است؛ ولى حرام نیست.
   اما اگر صیغه خوانده باشند با آن پدر، این زن با این پسر محرم ابدی است و هیچگاه نمی تواند با این پسر ازدواج کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.