قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی

صفحه اصلی/1- احكام/احكام نماز/اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی
  • اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی
اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانیReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 29Rating: 4.5

اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی

الإمام الصادق عليه‏السلام: فيما يُفعَلُ بِالمَولودِ إذا وُلِدَ: مُرُوا القابِلَةَ أو بَعضَ مَن يَليهِ أن تُقيمَ الصَّلاةَ في اُذُنِهِ اليُمنى ؛ فَلا يُصيبَهُ لَمَمٌ ولا تابِعَةٌ أبَداً .

امام صادق عليه‏السلام

– در باره آنچه بايد پس از زاده شدن كودك برايش انجام داد: به ماما يا يكى از ديگر كسانى كه نزديك كودك است ، بگوييد در گوش راست او «اقامه» بگويد تا در نتيجه ، هيچ‏گاه به ديوانگى و جن‏ زدگى گرفتار نيايد .

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 23 ، حديث 2 عن حفص الكناسى دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 676

 

رساله توضيح المسائل نماز

[ مستحب است در روز اولی که بچه به دنیا می آید]

مسأله 917 مستحب است (1) در روز اولی که بچه به دنیا می آید یا پیش از آن که بند نافش بیفتد، در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگویند.

(1) (مکارم:) به عنوان تبرّک و امید ثواب..

(بهجت:) مسأله مستحب ّ است در گوش راست بچّه ای که به دنیا آمده اذان و در گوش چپش اقامه بگویند.

[مسأله 918 اذان هیجده جمله است]

مسأله 918 اذان هیجده جمله است: «اللّه ُ أَکبَرُ» چهار مرتبه «اشهَدُ ان لا إِله َ إِلَّا اللّه ُ، اشهَدُ ان َّ مُحَمَّداً رَسُول ُ اللّه ِ، حَی َّ عَلَی الصَّلاهِ، حَی َّ عَلَی الفَلاح ِ، حَی َّ عَلی خَیرِ العَمَل ِ، اللّه ُ أَکبَرُ، لا إِله َ إِلَّا اللّه ُ» هر یک دو مرتبه، و اقامه هفده جمله است یعنی دو مرتبه «اللّه ُ أَکبَرُ» از اول اذان و یک مرتبه «لا إِله َ إِلَّا اللّه ُ» از آخر آن کم می شود و بعد از گفتن «حَی َّ عَلی خَیرِ العَمَل ِ» باید دو مرتبه «قَد قامَت ِ الصَّلاهُ» اضافه نمود.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

زمان گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد [موارد استحباب اذان و اقامه ]

پرسش : چه زمانی مستحب است در گوش نوزاد اذان و اقامه گفته شود؟

پاسخ : مستحب است به عنوان تبرّک و امید ثواب در روز اوّل که بچه به دنیا مى‏آید، یا پیش از آن که بند نافش بیفتد در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه بگویند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی است اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی نحوه اذان گفتن در گوش نوزاد چگونه است، و تا کی می‌شود انجام  کيفيت اذان دادن بر گوش نوزاد چگونه است؟ آداب پس از تولد نوزاد  ۳ . اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد  نحوه گفتن اذان و اقامه متن اذان و اقامه در گوش نوزاد خواندن اسم نوزاد در گوشش چگونه در گوش نوزاد اذان بگوییم اذان و اقامه متن دعای نامگذاری نوزاد اقامه چیست اذان چگونه است : آداب پس از تولّد خواندن اذان در گوش نوزاد

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۵:۴۷ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center