وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احکام موسیقی آیت الله سیستانی

احکام موسیقی آیت الله سیستانی

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا در اصطلاح فقهی موسیقی مترادف با غناست ؟

پاسخ: غنا آواز طرب انگیز است که مخصوص مجالس لهو و عیاشی است و موسیقی صدای آلات مخصوص است

پرسش: لطفا نظر خود را در مورد غنا بیان بفرمائید ؟

پاسخ: غنا حرام است ، و منظور از آن سخن باطلى است که با آوازى خوانده میشود که مناسب مجالس لهو و لعب باشد . و همچنین جایز نیست با این گونه صدا قرآن و دعا و مانند آن را بخوانند ، ـ و بنابر احتیاط واجب ـ سخنانى غیر از آنچه گفته شد نیز به این گونه صدا نخوانند .

و همچنین گوش دادن به غنا حرام است و اجرت گرفتن بر آن نیز حرام است و ملک گیرنده نمیشود . و همچنین یاد گرفتن و یاد دادن آن نیز جایز نیست .

و موسیقى یعنى نواختن آلات مخصوص موزیک نیز اگر به نحوى باشد که مناسب مجالس لهو و لعب است حرام است ، و غیر آن حرام نیست . و اجرت گرفتن بر نواختن موسیقىِ حرام ، نیز حرام است ، و ملک گیرنده نمیشود ، و تعلیم و تعلّم آن نیز حرام است.

پرسش: با توجه به آنچه که در روایات آمده ، غناء را چگونه تعریف می کنید ؟

پاسخ: غنا خوانندگیست که از نظر مضمون لهوی و از نظر وزن دارای آهنگهای مناسب مجالس عیش وطرب و رقص باشد البته خواندن قرآن مجید و ادعیه و اذکار مبارکه به این نوع آهنگها نیز حرام است و همچنین است بنابراحتیاط لازم خواندن دیگر مضامین غیر لهوی باینگونه آهنگها و استماع آنها نیز همین حکم را دارد .

پرسش: معیاری که برای حرمت غنا و موسیقی بیان شده آنست که متناسب با مجالس لهو و لعب باشد لطفا مقصود از مناسب را بیان فرمائید ؟

پاسخ: مقصود از مناسب مجالس لهو و لعب آن است که شنونده موسیقی یا آهنگ ترانه ای – مخصوصا اگر در چنین اموری اهل اطلاع باشد – تشخیص بدهد که این آهنگ در مجالس معصیت و فسق استفاده می گردد و یا اینکه مشابه آن است.

پرسش: آیا با لحن اهل فسوق که همانا غنا است می شود قرآن یا اشعار مذهبی را خواند ؟

پاسخ: جائز نیست با این لحن قرآن یا اشعار مذهبی خوانده شود بلکه احتیاط واجب آن است که سخن غیر مذهبی نیز با این لحن خوانده نشود و تشخیص اینگونه لحن با خود مکلف است .

 

پرسش: شنیدن آهنگ در صورتی که تأثیری بر روی شخص نگذارد و برای او عادی باشد چه حکمی دارد ؟

پاسخ: اگر مناسب با مجالس لهو و لعب باشد حرام است ولو این که تأثیر بر او نگذارد .

پرسش: آیا شنیدن صدای خواننده زن بدون قصد لذت اشکال دارد؟

پاسخ: اگر آواز محسوب می شود گوش دادن به آن حرام است و همچنین ـ بنابر احتیاط لازم ـ اگر با آهنگ مناسب مجالس لهو و لعب بخواند هرچند آواز محسوب نشود، و نیز اگر گوش دادن به آن با تلذذ شهوی و یا با خوف وقوع در حرام باشد جایز نیست. و در غیر این موارد مانعی ندارد.

پرسش: آیا تشخیص حالت غنا به عهده مقلد است؟

پاسخ: بیان مفهوم آن به عهد مرجع تقلید است و مصداق آن به عهده مکلف است.

پرسش: در مسابقات بین المللی قرائت قران یکی از قاریان خانم بود حکم معظم له در مورد قرائت قران توسط خانم چیست؟

پاسخ: اگر زن بداند مرد اجنبی صدای او را می شنود حرام است صدای خود را نازک و زیبا کند به حدی که عادتا موجب تهییج باشد .

پرسش: آیا بانوان در شب زفاف و عروسی می توانند با هر نوع آهنگی آواز خوانی کنند حتی با آهنگ های متناسب مجالس لهو و لعب؟ و آیا آنان می توانند از آلات و ابزار موسیقی استفاده کنند؟ و آیا آن وضع را می توان در مجلس عقد خوانی، شب حنابندان و یا مناسبت های دیگر، تکرار کرد یا مخصوص شب عروسی است؟

پاسخ: بنابر احتیاط واجب، چنان آواز خوانی ها حتی در شب زفاف و عروسی هم ترک شود تا چه رسد به شبها و مناسبت های دیگر و حکم موسیقی و آواز خوانی حلال و حرام در مسائل قبل توضیح داده شد.

پرسش: شنیدن صدای زن تا چه حدی برای مرد نامحرم جائز است ؟

پاسخ: شنیدن صدای زن نامحرم اگر از روی لذت نباشد و ترس افتادن در حرام نباشد اشکال ندارد .

پرسش: غنائی که شب زفاف و عروسی استثناء کرده اند ایشان قبول دارند یا خیر ؟

پاسخ: به نظر ایشان مورد اشکال است.

پرسش: آیا عرفانی بودن اشعار که با غنی خوانده شده سبب از بین رفتن حرمت غنی می باشد ؟

پاسخ: فرقی نمی کند و غنا حرام است .

پرسش: کسی که عادت به گوش دادن به ترانه دارد و ترک آن بسیار مشکل است آیا می تواند گوش کند یا خیر ؟

پاسخ: نمی تواند .

پرسش: گوش دادن به نوار ترانه مرد چنانچه موجب برانگیختن شهوت نشود و اثر نکند چه حکمی دارد ؟

پاسخ: جائز نیست .

 

پرسش: حکم دقیق موسیقی به هر صورت یا انواع اصوات اعم از سرودهای بدون موسیقی یا نوحه ها یا مداحی ها به سبک جدید را خواستارم ؟

پاسخ: آوازهایی که مخصوص اهل لهو و لعب نیست اشکال ندارد و اما آنچه از الحان اهل لهو و لعب است اگر با کلام باطل باشد حرام است و اگر با نوحه و مداحی و امثال آن باشد به احتیاط واجب جایز نیست و موزیک اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است وگرنه حرام نیست.

 

پرسش: ترانه هائی که موجب تحریک شهوت نشود همان غناست ؟

پاسخ: بله و غنا به همه نوعش حرام است .

پرسش: چنانچه غنا دارای موارد محلله و محرمه باشد ، شاخصهای آنرا بیان فرمائید ؟

پاسخ: غنا به همه نوعش حرام است حتی در شب زفاف عروسی به احتیاط واجب.

پرسش: آیا غنا به عنوان اولی حرام است یا بعنوان ثانوی مثل لهو الحدیث و امثال اینها ؟

پاسخ: بله بعنوان اولی حرام است ، و دلیل بر حرمت ذاتی او وجود دارد .

پرسش: آیا الف و لام (الغنا) در روایات الف و لام عهد است ؟

پاسخ: خیر .

پرسش: می خواستم بدانم موسیقی که در تنهایی گوش داده می شود و انسان را به فساد ( غنا و شهوت و … ) مبتلا نسازد چه حکمی دارد ؟

پاسخ: اگر لهوی باشد جایز نیست .

پرسش: من یک دختر هستم اگر قرآن ، شعر یا سرود را با صوت در جلوی مرد نامحرم بخوانم آیا جایز است؟

پاسخ: جایز نیست صدای خود را نازک و زیبا کند که عادتا موجب تهییج شهوت شود.

پرسش: نظر حضرتعالی در مورد صدای زنی که آواز می خواند چیست؟ با این فرض که مناسب مجالس لهو ولعب نباشد . در واقع آیا مطلق صدای زن حرام است یا حکم آن مانند مرد به شرایط (لهوی بودن و غیره …) بستگی دارد ؟

پاسخ: زن جایز نیست صدای خود را نازک کند به نحوی که نوعا مهیج باشد

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی

حتما بخوانيد

احکام موسیقی احکام موسیقی در اسلام احکام موسیقی مکارم احکام موسیقی و رقص احکام موسیقی و غنا احکام موسیقی احکام موسیقی رپ احکام موسیقی در قرآن احکام موسیقی زن احکام موسیقی سنتی احکام موسیقی در قرآن احکام موسیقی و غنا احکام موسیقی عروسی احکام موسیقی  موسیقی احکام شنیدن موسیقی حكم شرعي موسيقي احکام موسیقی سیستانی احکام موسیقی سنتی حكم موسيقي سيستاني کتاب احکام موسیقی احکام موسیقی از نظر آیت الله سیستانی احکام موسیقی از دیدگاه اسلام احکام موسیقی از نظر سیستانی احکام موسیقی از نظر مکارم شیرازی احکام موسیقی از نظر خامنه ای احکام موسیقی از نظر امام خامنه ای احکام موسیقی از نظر اسلام احکام موسیقی در اسلام احکام الات موسیقی احکام اموزش موسیقی احکام نواختن موسیقی احکام موسیقی از نظر سیستانی احکام موسیقی از نظر خامنه ای احکام موسیقی از نظر امام خامنه ای احکام موسیقی از نظر آیت الله سیستانی احکام موسیقی از نظر اسلام احکام موسیقی مکارم احکام موسیقی مراجع احکام موسیقی مطرب احکام موسیقی مقام معظم رهبری احکام شرعی در مورد موسیقی احکام موسیقی در ماه محرم احکام موسیقی در ماه رمضان احکام در مورد موسیقی احکام کامل موسیقی کتاب احکام موسیقی کتاب ام موسیقی رهبری احکام موسیقی رپ احکام موسیقی و رقص احکام موسیقی در ماه رمضان احکام موسیقی مقام معظم رهبری احکام موسیقی در اسلام احکام موسیقی در قرآن احکام موسیقی در عروسی احکام موسیقی در ماه محرم احکام موسیقی در ماه رمضان حكم موسيقي در قران احکام گوش دادن موسیقی احكام گوش دادن موسيقي موسیقی در احکام احکام درباره موسیقی احکام موسیقی پاپ احکام موسیقی و غنا احکام موسیقی و رقص احکام موسیقی ورزشی حکم موسیقی و رقص حکم موسیقی و غنا موسیقی و احکام آن

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

2 نظرات
 1. یاسین می گوید

  ببخشید من میخوام انتخاب رشته کنم به موشیقی هم علاقه دارم ایا اهنگ های [****]و..حرام است ویا گناه داره (خواننده گی اهنگ شادبرای مراسم ازدواج گناه دارد )

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   موسیقی آثار سوء اخلاقی برای قلب مومن دارد، ونوع آهنگهای امروزی که مطابق لهو و لعب است حرام می باشد و درآمد آن نیز حرام است.
   توصیه می کنیم به دنبال رشته ها و کارهایی باشید کهآلوده به گناه و معصیت و حرام نباشد، آثار وضعی بر زندگی می گزارد و کمترین اثر آن اینست که نور ایمان و عبادات را از قلب می برد.
   وفقکم الله لکل الخیر