احكام جامع استمنا در حال روزه

احكام جامع استمنا در حال روزه

خود ارضايي يا استمنا يكي از گناهان كبيره محسوب مي شود ، و اگر كسي در هنگام روزه آن را انجام دهد سبب باطل شدن روزه اش ميگردد و بايد كفاره بدهد. غسل جنابت هم واجب می شود(همانند سایر غسل ها است ولی باید به نیت غسل جنابت باشد). برخي از مراجع مي فرمايند بايد كفاره جمع بپردازد. لازم به ذكر است كه استمنا مخصوص به آقايان نيست و اگر خانمي خود ارضايي كند روزه اش باطل مي شود. ملاعبه (بازی) با همسر و استمنا توسط همسر حرام نيست اما اگر هنگام روزه منجر به خروج مني شود، (اگر از عمد ملاعبه کنند تا منی خارج شود) کفاره نیز واجب می شود . حکم ملاعبه با همسر در حال روزه و نظر مراجع را از اینجا کلیک کنید و بخوانید. 

نكته:

۱- ما در نوشتاري « كفاره استمنا در روزه» را مطرح كرديم. -حتما مطالعه كنيد.

۲- اگر شخص در حال روزه چند بار خود ارضايي (استمناء) كند، طبق نظر برخي از مراجع بايد كفاره را تكرار نمايد. مي توانيد مقاله «تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه» را نيز ببينيد

۳-  کفاره جمع یعنى  دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را سیر کند (مد طعام تقریبا 750 گرم بدهد). اینجا کلیک کنید.

رساله توضيح المسائل

[اگر روزه دار استمناء کند]

مسأله 1588 اگر روزه دار استمناء کند یعنی با خود کاری کند که منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود.

(خوئی، سیستانی، تبریزی، زنجانی:) مسأله اگر روزه دار استمناء کند (معنای استمناء در مسأله [1572] گذشت) روزه اش باطل می شود.

[اگر بی اختیار منی از او بیرون آید]

مسأله 1589 اگر بی اختیار (1) منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست (2). ولی اگر (3) کاری کند که (4) بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود (5).

(1) (مکارم:) در حال خواب یا بیداری..

(2) (خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی، مکارم:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(3) (بهجت:) ولی اگر عمداً..

(4) (نوری:) اگر کاری کند که بر حسب عادت او..

(5) (بهجت:) در صورتی که بداند یا اطمینان داشته باشد که به سبب آن کار، منی بی اختیار خارج خواهد شد.

[ اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند اما منی بیرون نیاید]

مسأله 1594 اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید روزه اش باطل نمی شود (1).

این مسأله در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (اراکی، مکارم، نوری:) در صورتی هم که منی از او بیرون نیاید، روزه اش باطل می شود.

(گلپایگانی، صافی:) مسأله کسی که می داند که اگر عمداً منی از خود بیرون آورد روزه اش باطل می شود، در صورتی که به قصد بیرون آمدن منی با کسی بازی و شوخی کند روزه اش باطل می شود و باید قضاء آن را به جا آورد، اگر چه منی از او بیرون نیاید و اگر منی بیرون آید، علاوه بر قضا کفّاره نیز بر او لازم می شود و در هر دو صورت در ماه رمضان باید در بقیه روز از آن چه روزه را باطل می کند خودداری نماید.

(خوئی، تبریزی:) مسأله کسی که به قصد بیرون آمدن منی بازی و شوخی کند، اگر چه منی از او بیرون نیاید، باید روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.

(زنجانی:) مسأله اگر روزه دار با توجه به این که بیرون آمدن منی روزه را باطل می کند، تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد که موجب بیرون آمدن منی می گردد، روزه اش باطل می شود؛ هر چند از تصمیمش برگردد و کاری نکند و اگر بی توجه کاری را انجام دهد یا توجّه نداشته باشد که موجب خارج شدن منی می شود، روزه اش صحیح است؛ هر چند منی خارج شود و اگر توجه نداشته باشد که روزه را باطل می کند و چنین تصمیمی بگیرد، پس اگر عمداً منی از خود خارج کند روزه اش باطل می شود و الّا روزه اش صحیح است.

(سیستانی:) مسأله کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی بازی و شوخی کند و منی از او بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند روزه او باطل است، و اگر نیت روزه کند باید بنا بر احتیاط لازم روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای»

سوال: اگر کسی اصلا نمی دانسته که استمنا روزه را باطل می کند و اصلا هم نمی دانسته که استمنا حرام است و در حال روزه استمنا می کرده است.
 تکلیف قضا و کفاره روزه چیست؟

پاسخ: استمناء مطلقاً حرام است، و جزو گناهان بزرگ محسوب مى‌شود، که توبه جدی و واقعی از آن لازم است.
و اگر این عمل در حال روزه انجام گرفته و می دانستید که روزه را باطل می کند، در این صورت قضا و کفاره بر شما واجب است.
و چنانچه نمی‌دانستید که روزه را باطل می کند ، ولی می دانستید که حرام است، علاوه بر قضا، بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهید.

در فرض سوال اگر نمی دانستید که استمنا مبطل روزه است و نمی دانستید که موجب جنابت می شود اگر در حال روزه استمنا کرده اید باید قضای آنرا بجا آورید و کفاره ندارد و نسبت به روزه های بعد اگرعلم به جنابت نداشتید و بدون غسل جنابت روزه گرفته اید روزه ها صحیح است و قضا و کفاره ندارد و اگر جنابت را می دانستید و جاهل به وجوب غسل بودید، باید قضای روزه را به جا آورید، ولی کفاره ندارد.

منبع : استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری.

جماع (آمیزش جنسی)

۱. آمیزش جنسی روزه را باطل می‌کند، هر چند منی بیرون نیاید.
۲. اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسی کند، روزه‌ی او باطل نمی‌شود، ولی هر لحظه که یادش آمد باید فوراً از حال آمیزش خارج شود وگرنه روزه‌اش باطل است.

استمنا (خود ارضایی جنسی)

۱. اگر روزه‌دار عمداً کاری کند که منی از او بیرون بیاید روزه‌اش باطل می‌شود.
۲. محتلم شدن در روز (خروج منی در حال خواب) روزه را باطل نمی‌کند، و هرگاه روزه‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می‌شود، لازم نیست از خواب خود جلوگیری کند.
۳. اگر روزه‌دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود واجب نیست از آن جلوگیری کند.

کفاره استمنا در حال روزه 
135. اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟
ج) اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمى‌‏شود لکن احتياط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد.

عادت به استمنا و حكم روزه
136. شخصى چندين سال عادت به استمنا در ماه رمضان و غير آن داشته است، نماز و روزه او چه حکمى‌ دارد؟
ج) استمنا مطلقاً حرام است و اگر منجر به خروج منى شود، موجب غسل جنابت هم مى‌‏شود، و اگر اين عمل در حال روزه در روز ماه رمضان صورت بگيرد، در حکم افطار عمدى با حرام است، و اگر نماز و روزه را با حالت جنابت و بدون غسل و تيمّم انجام دهد، نماز و روزه‌‏اش باطل و قضاى آن‌ها واجب است.

جنابت روزه‌دار با نگاه به صحنه شهوت انگيز
137. شخص روزه‏‌دارى در ماه رمضان به صحنه شهوت انگيزى نگاه کرده و جنب شده است. آيا با اين کار روزه‌‏اش باطل مى‌‏شود؟
ج) اگر نگاه‌کردن او به قصد انزال بوده و يا مى‌‏دانسته که اگر به آن منظره نگاه کند، جنب مى‌‏شود و يا عادت او بر اين بوده است و در عين حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدى را دارد يعنى هم قضا بر عهده او مى‌‏باشد و هم کفّاره.

جنابت روزه‌دار بر اثر صحبت با نامحرم
138. در ماه مبارک رمضان بدون وجود هيچ‌يک از آثار استمنا فقط بر اثر حالتى که هنگام مکالمه تلفنى با يک زن نامحرم در خود احساس کردم مايع منى از من خارج شد، با توجه به اين‌که مکالمه با او به قصد لذت نبوده، آيا روزه‌‏ام باطل است يا خير؟ در صورت بطلان، آيا کفّاره هم بر من واجب است يا خير؟
ج) اگر خروج منى بر اثر صحبت با يک زن جزء عادت‌‏هاى قبلى شما نبوده و به‌طور غيرارادى از شما خارج شده است، موجب بطلان روزه نمى‌‏شود و چيزى هم بر اثر آن بر شما واجب نيست.

احتلام در حال روزه
139. محتلم شدن در روز (خروج منى در حال خواب) روزه را باطل نمى‌‌کند، و هر گاه روزه‌‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم مى‌‌شود، لازم نيست از خواب خود جلوگيرى کند.

140. اگر روزه‌‌دار در حال بيرون آمدن منى از خواب بيدار شود، واجب نيست از آن جلوگيرى کند.

141. اگر شخص روزه‌‌دارى در ماه مبارک رمضان بعد از نماز صبح يا ظهر بخوابد و در خواب به صورت غير عمد محتلم شود تکليف چيست؟ آيا روزه آن شخص باطل مى‌‌شود؟
ج) روزه‌اش صحيح است.

احتلام روزه‌دار و بيدار شدن بعد از اذان صبح
142. اگر شخصى قبل از اذان صبح يا بعد از آن بخوابد و در خواب جنب شده و بعد از اذان بيدار شود، چه مدتى براى غسل کردن وقت دارد؟
ج) در فرض سؤال، جنابت به روزه آن روز او ضرر نمى‌‏زند، ولى واجب است که براى نماز غسل کند و مى‌‏تواند غسل را تا وقت نماز به تأخير بيندازد.

احتلام بعد از فجر در ماه رمضان
143. اگر بعد از نماز فجر در ماه رمضان محتلم شوم چه بايد بكنم؟
ج) روزه صحيح است و براى نماز ظهر بايد غسل كنيد.منبع : استفتائات رهبري .

س 195: جوانی بر اثر نادانی قبل از چهارده سالگی و بعد از آن، اقدام به استمناء می‏کرده که بر اثر آن از او منی خارج می‏شده، ولی نمی‏دانسته که خروج منی باعث جنابت می‏شود و باید برای نماز و روزه غسل کند، تکلیف او چیست؟ آیا برای مدتی که استمناء می‏کرده و منی از او خارج می‏شده، غسل بر او واجب است؟ آیا نماز و روزه‏های او از گذشته تا حال که در حال جنابت انجام گرفته باطل بوده و قضای آنها واجب است؟
ج: براى هرچند بار خروج منى اگر تا به حال غسل نکرده است يک غسل جنابت کافى است، و بايد همه نمازهايى را که يقين دارد در حال جنابت خوانده است، قضا نمايد. و اگر اين عمل در شب‌هاى ماه رمضان انجام گرفته و جاهل به موضوع جنابت بوده، روزه‏هاى او قضا ندارد و محکوم به صحّت‏ است. ولى اگر عالم به خروج منى و جنابت بوده و نمى‏دانسته که براى صحّت‏ روزه، غسل بر او واجب است، بايد روزه همه روزهايى را که در حال جنابت گرفته است قضا نمايد. اجوبه الاستفتائات 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

استمناء:

مسأله ۱۵۶۷ ـ اگر روزه‌دار استمناء کند ـ معنای استمناء در مسأله (۱۵۵۱) گذشت ـ روزه‌اش باطل می‌شود.

مسأله ۱۵۶۸ ـ اگر بی‌اختیار منی از انسان بیرون آید، روزه‌اش باطل نیست.

مسأله ۱۵۶۹ ـ هرگاه روزه‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می‌شود ـ یعنی در خواب منی از او بیرون میآید ـ جایز است بخوابد هرچند به سبب نخوابیدن به زحمت نیفتد، و اگر محتلم شود روزه‌اش باطل نمیشود.

مسأله ۱۵۷۰ ـ اگر روزه‌دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، واجب نیست از بیرون آمدن منی جلوگیری کند.

مسأله ۱۵۷۱ ـ روزه‌داری که محتلم شده، می‌تواند بول کند، اگرچه بداند به واسطه بول کردن باقیمانده منی از مجری بیرون میآید.

مسأله ۱۵۷۲ ـ روزه‌داری که محتلم شده اگر بداند منی در مجری مانده و در صورتی که پیش از غسل بول نکند، بعد از غسل منی از او بیرون میآید، احتیاط مستحب آن است که پیش از غسل بول کند.

مسأله ۱۵۷۳ ـ کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی بازی و شوخی کند و منی از او بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند روزه او باطل است، و اگر نیت روزه کند باید ـ بنا بر احتیاط لازم ـ روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.

مسأله ۱۵۷۴ ـ اگر روزه‌دار بدون قصد بیرون آمدن منی مثلاً با زن خود بازی و شوخی کند، چنانچه اطمینان دارد که منی از او خارج نمیشود اگرچه اتفاقاً منی بیرون آید، روزه او صحیح است. ولی اگر اطمینان ندارد، در صورتی که منی از او بیرون آید، روزه‌اش باطل است.

استفتائات

پرسش: حکم باطل کردن روزه با خوردن یا آشامیدن یا جماع یا استمناء یا باقی ماندن بر جنابت در ماه رمضان چیست؟

پاسخ: اگر کسی روزه ماه رمضان را به خوردن یا آشامیدن یا جماع یا استمناء یا باقی ماندن بر جنابت باطل کند ، در صورتی که از روی عمد و اختیار باشد و از روی ناچاری و جبر نباشد ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب می‏ شود .

و احتیاط مستحب آن است که کسی که روزه را به غیر آنچه گفته شد باطل کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بدهد .

و اگر کسی چیزی از آنچه را که گذشت انجام دهد ، در حالی که عقیده قطعی داشته که روزه را باطل نمی‏ کند ، کفاره بر او واجب نیست . وهمچنین است کسی که نمی‏دانسته روزه بر او واجب است ، مانند کودکان در اوائل بلوغ .

و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً «۷۵۰» گرم است ، طعام ـ یعنی گندم یا جو یا نان و مانند اینها ـ بدهد.

 

۴پرسش: اگر کسی در ماه رمضان عمداً کاری کند که از او منی بیرون آید آیا باید ۶۰ روز روزه بگیرد یا خیر؟

پاسخ: اگر عالم به این بود که این کار روزه را باطل می کند باید کفاره بدهد و نیز بنابر احتیاط واجب اگر جاهل مقصر متردد باشد ولی اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود. و توبه و استغفار کند.

آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگراستمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست . 

پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟

پاسخ: حرام است و یکی از مبطلات است .

پرسش: در ماه رمضان استمنا کردم البته به قصد بیرون آوردن منی نبود ولی منی از من خارج شد و می دانستم که به واسطه بیرون آمدن منی روزه ام باطل می‌شود حالا چه باید بکنم؟ آیا باید ۶۰ روز یا ۶۰نفر را سیر کنم یا نه؟

پاسخ: اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.

پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟

پاسخ: بله حرام است و یکی از مبطلات روزه است .
و اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.
و توبه و استغفار کند.
 

پرسش: کسی که استمنا می کند و بعد از آن غسل می کند آیا می شود با آن غسل نماز خواند و یا اینکه باید دوباره وضو بگیرد؟

پاسخ: با همان غسل نماز بخواند احتیاجی به وضو نیست.

پرسش: گناه استمنا چگونه بخشیده می شود ؟ و چگونه می توان از آن خودداری کرد ؟

پاسخ: با توبه بخشیده می شود و با اراده و همت می توان از آن جلوگیری کرد .

پرسش: من تاحدود ۲۷ سالگی یک مسئله را نمی دانستم و این که آدم وقتی استمنا میکند با ید غسل کند و تمام این مدت را از سن تکلیف تا ۲۷ سالگی را نماز و روزه می گرفتم کهاستمنا کرده بودم ولی غسل نکرده بودم تکلیف این همه روزه و نمازهای من چیست ایا باید همه را قضا بگیرم ؟

پاسخ: هر نوع بازی با آلت تناسلی موجب غسل نیست . اگر به اوج لذت جنسی رسیده باشید و درآن حال آبی خارج شده باشدغسل واجب است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر آب زیادی خارج شود با شهوت هر چند به اوج لذت نرسد. و اگر نمازی در این حال بدون غسل خوانده اید باطل است و باید قضاء کنید ولی آن چه پس از یک غسل مشروع چه واجب مانند حیض وچه مستحب مانند جمعه خواند ه باشید صحیح است.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي
مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مبطل بودن استمنا(1347)

مساله 1347ـ اگر روزه دار با خود کارى کند که منى از او بیرون آید روزه اش باطل مى شود، امّا اگر بى اختیار در حال خواب یا بیدارى بیرون آید، روزه باطل نمى شود.
حکم روزه کسي که به قصد بيرون آمدن مني استمناء کرده (1352)
مساله 1352ـ اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منى استمناء کند روزه اش باطل مى شود هر چند منى از او بیرون نیاید. رساله توضيح المسايل.

استمتاع ذهنی از همسر

آیا اگر شخصی در ذهن خود از همسرش یاد کند و استمتاع نماید البته آن هم در ذهن خود و از او منی خارج شود آیا این کار درحکم استمناء است یا خیر و حرام است یا نه ؟
این کار استمناء محسوب می شود و حرام است. استفتائات.

جلوگیری از خروج منی هنگام استمنا

می دانم که استمنا گناهی کبیره است ولی آیا پس از استمنا و جلوگیری از خروج منی آیا غسل واجب است یا خیر؟
در صورتی که منی خارج نشود غسل واجب نیست.

کسی که سهواً در حال روزه استمناء کرده [استمناء]

پرسش : اگر کسی روزه قضا بگیرد و بعد از ظهر همان روز فراموش کند که روزه است و خود ارضایی کند حکم این روزه چیست؟
پاسخ : در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.

اسمتناء روزه دار پس از احتلام در خواب [استمناء]

پرسش : اگر شخص روزه داری بعد از نماز صبح محتلم شد و سپس قبل از غسل با خود بازی کند و برای بار دوم از او منی خارج شود روزه او چه حکمی دارد ؟
پاسخ : روزه او باطل است و علاوه بر قضا کفاره جمع دارد.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
 استمناء

مسأله ۱۵۹۷. اگر روزه‎دار استمناء كند، يعني با خود كاري كند كه مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل مي‎شود.

مسأله ۱۵۹۸. اگر بي‎اختيار مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل نيست ولي اگر كاري كند كه بي‎اختيار مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل مي‎شود.

مسأله ۱۵۹۹. هر گاه روزه‎دار بداند كه اگر در روز بخوابد محتلم مي‎شود، يعني در خواب، مني از او بيرون مي‎آيد، بنابر احتياط مستحب نخوابد، ولي اگر بخوابد روزه‎اش باطل نمي‎شود.

مسأله ۱۶۰۰. اگر روزه‎دار در حال بيرون‌آمدن مني از خواب بيدار شود، واجب نيست از بيرون‌آمدن آن جلو گيري كند.

مسأله ۱۶۰۱. روزه‎داري كه محتلم شده، مي‎تواند بول كند، و به دستوري كه در مسأله ۷۳ گفته شد، استبراء نمايد اگر چه بداند به واسطه بول يا استبراء‌كردن باقي‎مانده مني از مجري بيرون مي‎آيد.

 

مسأله ۱۶۰۲. روزه‎داري كه محتلم شده، اگر بداند مني در مجري مانده و در صورتي كه پيش از غسل بول نكند، بعد از غسل مني از او بيرون مي‎آيد، بنابر احتياط واجب بايد پيش از غسل بول كند.

مسأله ۱۶۰۳. كسي كه مي‎داند كه اگر عمداً مني از خود بيرون آورد روزه‎اش باطل مي‎شود، در صورتي كه به قصد بيرون‌آمدن مني با كسي بازي و شوخي كند، روزه‎اش باطل مي‎شود، و بايد قضاي آن را به جا آورد، اگر چه مني از او بيرون نيايد، و اگر مني بيرون آيد، علاوه بر قضا كفاره نيز بر او لازم مي‎شود، و در هر دو صورت در ماه رمضان بايد در بقيه روز از آنچه روزه را باطل مي‎كند خودداري نمايد.

مسأله ۱۶۰۴. اگر روزه‎دار بدون قصد بيرون‌آمدن مني با كسي بازي و شوخي كند، چنان‌چه اطمينان دارد كه مني از او خارج نمي‎شود، اگر چه اتفاقاً مني بيرون آيد روزه او صحيح است، ولي اگر اطمينان ندارد، در صورتي كه مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل است. رساله توضيح المسايل .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روزه

 1. كفاره استمنا در روزه چيست
 2. كفاره نزديكي جنسي زن و شوهر در روزه
 3. تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه
 4. حكم باطل كردن روزه قضا
 5. حكم استمنا برای آزمایش اسپرم
 6. استمنا توسط همسر 
 7. حكم استمناء بدون خروج منی
 8. انواع استمناء
 9. آيا استمنا حد و تعزير دارد
 10. كفاره استمنا در روزه چيست
 11. استمنا و نماز و روزه
 12. حكم استمناء دختران و زنان


كليد: احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه  احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه  احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه  احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال 

8 نظرات
 1. امیرحسین می گوید

  سلام.بنده این کار را در ماه رمضان انجام دادم و نمیدانستم باطل کننده روزه است و همچنین قصد انزال نداشتم.
  حکمم چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   متن نوشتار را با دقت بخوانید، به این سوال پاسخ داده شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. حمود می گوید

  سلام من چهارده سالمه و به سن تکلیف رسیدم
  من با دیدن چند تا فیلم منی از کن خارج شد و میدونستم که باطل میکنه روزه را.
  ولی من توانایی دادن کفاره رو ندارم
  به خدا نمیتونم ب پدر و مادرم ازلاع بدم و نمیتونم به شصت نفری اطعام بدم و یا دو ماه روزه بگیرم
  چون نمیخوام خانوادم بفهمن
  الان هم بسیار پشیمونم
  ایا میش وقتی بزرگ شدم کفارع رو بدم؟
  توی این شبهای قدر توبه میکنم و دیگه این کارو انجام نمیدم
  الان باید چه کنم؟
  خواهشن جواب بدید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما توبه کنید و زمینه گناه رو هم قطع کنید. این فیلمها رو دور بیندازید و هر چیزی که باعث میشود شما مجدد به این سمت بروید را مراقبت کنید، توبه یعنی این که هم قلبا پشیمان باشید و هم زمینه این گناهان را برچینید.
   حتما قضا روزه را باید پس از ماه رمضان بگیرید.
   برای کفاره صرف اینکه خانواده می فهمند دلیل نیست زیرا نیاز نیست که آنها را مطلع کنید. اما اگر از این جهت نگران هستید می توانید کفاره را بعدا انجام بدهید. ۶۰ روز روزه (۳۱ روز اول آن باید پشت سر هم باشد) یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. iman می گوید

  باطل کردن روزه با این کار کفاره ی جمع دارد

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برخی از مراجع کفاره جمع را در این مورد لازم نمی دانند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. Pouria می گوید

  سلام دوست عزیز یک سوال داشتم من با زبان روزه از شخصی پرسیدن که استمناع روزه را باطل میکند گفت خیر و من این گناه بزرگ را انجام دادم ایا باید کفاره بدهم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اولا باید از شخص آگاه به مسائل بگرسید نه هر کسی!، ثانیا اگر در یادگیری مسئله کوتاهی کرده باشید و می دانسته اید که استمنا حرام است! اما نمی دانسته اید باطل می کند در این صورت باید روزه را قضا کنید و کفاره بدهید.
   از این گناه هم باید توبه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.