اجازه شوهر برای اعتکافReviewed by مهدي يوسف وند on Nov 19Rating: 3.0

اجازه شوهر برای اعتکاف

اجازه اعتكاف

پرسش 92 . آيا زن براى رفتن به اعتكاف، نياز به اجازه شوهر دارد؟ اگر بدون  اجازه برود، آيا اعتكافش صحيح است؟

امام: زن بايد با اجازه شوهرش، به اعتكاف برود و اگر اجازه ندهد  – چنانچه باعث تضييع حق

[زناشويى] او شود – بنابر احتياط واجب، اعتكافش باطل است و اگر با حق او منافات نداشته باشد، اعتكافش صحيح است.[1]

[ آيت الله خامنه اي: اعتکاف اختصاص به مردان ندارد ولى چنانچه اعتکاف وى موجب از بين رفتن حق شوهر باشد بنا بر احتياط واجب بايد از او اجازه بگيرد/استفتائات سایت معظم له].

آيات عظام فاضل و وحيد: زن بايد با اجازه شوهرش، به اعتكاف برود و اگر اجازه ندهد ـ چنانچه باعث تضييع حق [زناشويى] او شود – اعتكافش باطل است و اگر با حق او منافات نداشته باشد، اعتكافش صحيح است.[2]

آيات عظام بهجت و تبريزى: زن بايد با اجازه شوهرش، به اعتكاف برود و اگر اجازه ندهد ـ چنانچه باعث تضييع حق [زناشويى] او شود ـ اعتكافش باطل است. اما اگر با حق او منافات نداشته باشد، بنابر احتياط واجب  باطل است.[3]

آيات عظام سيستانى و صافى: زن بايد با اجازه شوهرش از منزل بيرون رود و اگر اجازه ندهد، اعتكافش باطل است (هر چند باعث تضييع حق زناشويى او  نشود).[4]

آيه اللّه  مكارم: بنابر احتياط واجب، زن بايد با اجازه شوهرش به اعتكاف رود و اگر اجازه ندهد ـ چنانچه باعث تضييع حق [زناشويى] او شود ـ بنابر احتياط  واجب اعتكافش باطل است.[5]

آيه اللّه  نورى: زن بايد با اجازه شوهرش به اعتكاف برود و اگر اجازه ندهد ـ چنانچه باعث تضييع حق [زناشويى] او شود ـ اعتكافش باطل است. اما اگر با حق او منافات نداشته باشد، اعتكافش صحيح است؛ مگر آنكه روزه او در اعتكاف  مستحبى باشد.[6]

  • [1]. امام، تحريرالوسيلة، ج 1،  مشروط الاعتكاف، السادس و استفتائات، ج 3، حقوق زوجيت، س 16.
  • [2]. وحيد، منهاج الصالحين، ج 2، م 1069، الخامس و توضيح المسائل، م 2476 و فاضل، تعليقات على  العروه ج 2، شرائط الاعتكاف، السابع.
  • [3]. بهجت، توضيح المسائل، متفرقه، م 18 و وسيله النجاه، ج1، م1193؛ تبريزى، منهاج الصالحين، ج1،  م1069.
  • [4]. صافى، هدايه العباد، ج 1، شروط الاعتكاف، م 1402، السادس و توضيح المسائل، م 2421، و سيستانى،  تعليقات على العروة، شرائط الاعتكاف، السابع.
  • [5]. مكارم، تعليقات على العروة، شرائط الاعتكاف، السابع و استفتائات، ج 2، س 963.
  • [6]. نورى، تعليقات على العروة، شرائط الاعتكاف، السابع و توضيح المسائل، م 2408. (احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س. آيا زن‌ها مى‌توانند معتکف شوند؟

ج: اعتکاف اختصاص به مردان ندارد ولى چنانچه اعتکاف وى موجب از بين رفتن حق شوهر باشد بنا بر احتياط واجب بايد از او اجازه بگيرد. استفتائات آيت الله خامنه اي .


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا اجازه شوهر در اعتکاف همسر لازم است؟

پاسخ: خروج از خانه بدون اجازه شوهر حرام است و در مواردی که اجازه شوهر لازم نیست چنانچه منافی با حق شوهر در استمتاع و تمکین باشد اعتکاف صحیح نیست. استفتائات آيت الله سيستاني .

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

اعتکاف یک برنامه مهمّ خودسازى است که انسان را در مدّت چند روز به کلّى از مظاهر مادّى دنیا جدا مى‌سازد، و در یک عالم روحانى و معنوى غرق مى‌کند، و او را به نگریستن مجدّد به برنامه‌هاى اخلاقى و خودسازى و توبه از گناه و محاسبه و مراقبه وا مى‌دارد، و در مجموع یک تولّد ثانوى محسوب مى‌شود. شایسته است مسلمانان از آن بهره گیرند، و این سنّت اسلامى را زنده نگه دارند.
سؤال ـ آیا اعتکاف اختصاص به مردان دارد، یا زنان نیز مى‌توانند معتکف شوند؟
جواب : فرقى بین زنان و مردان در استحباب اعتکاف نیست.
سؤال ـ آیا در اعتکاف زن و فرزند، اجازه شوهر و ولىّ لازم است؟
جواب : زن بنابر احتیاط واجب باید از همسرش اجازه بگیرد؛ ولى فرزندان بالغ احتیاج به اجازه ولىّ ندارند.
سؤال ـ اگر مردى به همسرش اجازه اعتکاف بدهد، ولى در روز سوّم پشیمان شود، تکلیف زن چیست؟ اگر کفّاره واجب شود بر عهده کیست؟
جواب : زن اعتکاف را تا آخر ادامه مى‌دهد.احکام بانوان (جدید) ، استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

 

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=23672

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهركليد:  اجازه شوهر برای اعتکاف اجازه شوهر برای اعتکاف اجازه شوهر برای اعتکاف اجازه شوهر برای اعتکاف  اجازه شوهر برای اعتکاف اجازه شوهر برای اعتکاف اجازه شوهر برای اعتکاف زن براى اعتكاف، نياز به اجازه شوهر دارد؟ اذن ولی یا همسر در اعتکاف  اجازه شوهر یا پدر و مادر-آی آیا زن براى رفتن به اعتکاف، نیاز به اجازه شوهر دارد؟