وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی

اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی

آیا زن هنگام تصرف در اموال که مختص به خودش است، باید از شوهرش اجازه بگیرد؟

پاسخ:

خانم در اموالی که مختص به اوست نیازی نیست که از شوهرش یا شخص دیگری اجازه بگیرد، از اینرو می‌تواند از دارایی‌ها خود هدیه بدهد یا خرج کند و یا در امور خیر مصرف نماید. تصرف در اموال شخصی  امری به رسمیت شناخته‌شده از منظر دین هست بر همین اساس اگر ارثی به زن برسد و یا درآمدی مستقل داشته باشد یا همسرش به او هدیه بدهد متعلق به اوست و در استفاده از آن اختیار لازم را دارد. بااین‌همه بهتر آن است که در خانواده فضای همدلی و همفکری عطرافشان باشد و زن و شوهر در تمام امور باهم مشورت و همکاری داشته باشند. چون عدم مشارک در امور زندگی سبب جدایی های عاطفی و ایجاد اختلافات خواهد شد.

در اسلام درست است که مرد مدیر و سر پرست خانواده است اما این مدیریت وظایفی را هم بر عهده او قرار داده، بر مرد واجب است نفقه و هزینه‌های ضروری خانواده و بانوی منزل را تامین کند و هرگونه کوتاهی در برابر آن مذموم و گناه می‌باشد، در مقابل خانم هم باید به حقوق متقابل پایبند باشد. نقش حساس زن در خانواده سبب شده که مشغله های مادی و تامین آن از عهده ام برداشته شده تا با فراغت بال بتواند هنر تربیت انسان را که نقش بی بدیل مادر است را بر عهده بگیرد.

مدیریت مرد به این معنا نیست که خانم استقلال  و حقوق فردی و اجتماعی خود را به طور کلی از دست بدهد. ازدواج یک نوع تعهد دو سویه است، طرفین در خانواده متعهد می‌شوند که به حقوق هم احترام بگذارند و در عین حال رفتارهای فردی نیز محترم باشد، توصیه دین این است که با تعقل و فداکاری درست نگاه به خانواده محور تمام رفتارها باشد تا زمینه رسیدن به توحید فراهم شود، در بسیاری از موارد هم دین استقلال فردی را سبب تعالی خانواده می‌داند مثلا انجام عبادات مستحب در صورتی که به حقوق زناشویی آسیب نزند را عامل تکامل شخص، خانواده و جامعه می داند. 

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/XMVsJt

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام زن و شوهر

 1. نفقه خانم شاغل با درآمد مستقل
 2. اجازه شوهر براي بيرون رفتن از منزل
 3. آيا خرج كردن از پول شوهر اجازه مي خواهد
 4. حکم روزه گرفتن زن بدون اجازه شوهر
 5. مسافرت زن بدون اجازه شوهر
 6. سر کار رفتن زن و اجازه شوهر
 7. نفقه زن در صورت انجام ندادن كار منزل
 8. اگر شوهر نفقه ندهد
 9. اجازه شوهر در دوران عقد
 10. شركت در نماز جمعه و اجازه شوهر
 11. اجازه شوهر در عقد موقت
 12. نذر زن بدون اجازه شوهر چه حكمي دارد


کلید: اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی اجازه خانم از شوهر در تصرف اموال شخصی آیا زن برای تصرف در اموال خود باید از همسرش اجازه بگیرد؟ حقوق متقابل زن و شوهر آیا زنان شاغل، موظف هستند حقوق شان را خرج هزینه های خانه

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.