وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد

ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد

در نوشتار قبل «آیا علاقه به زن یا مرد نامحرم گناه است» مطرح شد، از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر بخوانید

 

اظهار دوستی به جنس مخالف

سوال: اظهار دوستى به جنس مخالف در اين حد كه بگويد من تو را دوست دارم، چه حكمى دارد؟

جواب: همه مراجع: اين كار جايز نيست؛ چون ترس افتادن به گناه در ميان است.

هدانا/تبصره: در دوران نامزدي و يا آشنايي كه صيغه محرميت خوانده نشده است، چون هر دو هنوز نامحرم هستند، گفتن حرفهاي عاشقانه و ابراز دوستي جايز نمي باشد. 

دوست داشتن شخصيت هاى معنوى

پرسش ۱۰۷. عشق ورزيدن به شخصيت هاى معنوى و دينى جنس مخالف و دوست داشتن آنها از روى محبت الهى چه حكمى دارد؟

همه مراجع: اگر باعث مفسده نشود، اشكال ندارد.[۲]

 • منبع: ۱- آيت اللّه سيستانى، sistani.org، (عشق)، س‏۱ و ۵ و محبت، س‏۱؛ آيت اللّه خامنه‏ اى، استفتاء، س ۷۷۹، ۶۴۰ و ۶۵۱؛ آيت اللّه صافى، جامع‏ الاحكام، ج‏۲، س‏۱۶۶۱؛ دفتر همه.
 • [۲]. دفتر: همه مراجع.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

سوال: حکم اظهار عشق و محبت به نامحرم چیست ؟( مثل اینکه بگوییم دوستت دارم).

پاسخ:

جائز نیست.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

س ۱۱۸۷: آیا بوسیدن تصاویر امام(قدّس‏ سرّه) و شهدا برای ما زنان از این جهت که به ما نامحرم هستند، اشکال دارد؟

ج: به‌طور کلى تصوير شخص حکم خود او را ندارد. لذا بوسيدن تصوير به عنوان احترام و تبرک جستن و اظهار محبت در صورتى که قصد ريبه و خوف افتادن به گناه نباشد، اشکال ندارد. اجوبه الاستفتائات.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا دوستی سالم یعنی حرف زدن و درد دل کردن با دختر اشکال دارد؟

پاسخ: جایز نیست .
 

پرسش: آیا صحبت کردن با خواستگارم اشکال شرعی ندارد ؟ آیا صحبت کردن من و ابراز محبت از طریق زبان با او از نظر اسلام جایز است ؟

پاسخ: قبل از اجرای عقد شرعی سخنی که تحریک آمیز باشد جایز نیست .

 

پرسش: ایا صحبت کردن با نامزد جایز است ؟
پاسخ: چنانچه عفت در نگاه و صحبت را رعایت کنند و از افتادن در گناه ایمن باشند اشکال ندارد ولی شوخی کردن و وارد شدن در گفته های غیر اخلاقی و عاشقانه حرام می باشد، و لی تمام این موارد بعد از عقد شرعی حلال است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

ارتباط تلفنی دختر و پسر نامحرم [دوستی دختر و پسر]

پرسش :ارتباط تلفنی با یک پسر نامحرم در صورتی که به خاطر علاقه زیاد باشد ودختر بخواهد که آن پسر را هدایت کند چه حکمی دارد؟

پاسخ :جایز نیست.

روابط دختر و پسر از طریق اینترنت [دوستی دختر و پسر]

پرسش :۱- آیا روابط دختر و پسر از طریق چت ایراد دارد؟
۲- خواهشمند است در مورد روابط دختر و پسر در هر شرایطی توضیح دهید.

پاسخ :۱- جایز نیست.
۲- در مجالس عمومی یا در کلاس درس یا مانند آن و صحبت های عادی و معمولی مانعی ندارد اضافه بر آن جایز نیست مگر این که واقعاً بخواهند مقدمات ازدواج با یکدیگر را فراهم کنند.

روابط دختر و پسر [دوستی دختر و پسر]

پرسش :داشتن رابطه پسر و دختر اگر بدون لمس های حرام و یا نزدیکی باشد و فقط برای مشورت در کارهای یکدیگر و … باشد چه حکمی دارد.

پاسخ :در مورد مقدمات ازدواج جایز است و در غیر آن اشکال دارد.

معنی عشق در اسلام [دوستی دختر و پسر]

پرسش :عشق در اسلام چه معنی دارد؟

پاسخ :عشق به معنی محبت شدید است که اگر در مورد صحیح باشد مطلوب و الا مذموم است.

دوستی با دیگری بعد از ازدواج [دوستی دختر و پسر]

پرسش :دوست داشتن یا عاشق شدن بعد از ازدواج نسبت به فرد متأهل یا مجرد دیگر چه حکمی دارد؟

پاسخ :توجه خود را از این امور منصرف کند که دامی از دام های شیطان است.

روابط دوستی دختران و پسران [دوستی دختر و پسر]

پرسش :متأسّفانه روابط بین پسر و دختر در جامعه ما بسیار بد جا افتاده، و پدر و مادرها از آن به عنوان یک کار زشت از آن یاد مى کنند. من به عنوان یک پسر جوان موارد زیادى از این روابط را دیده ام. اگر پسر و دختر در روابط خود، حدود را رعایت کنند، و بدون اطّلاع پدر و مادرشان رابطه اى برقرار نمایند، و بین خودشان دوستى پایدارى را برنامه ریزى کرده باشند، که به احتمال قریب به یقین به ازدواج آنها منتهى شود، آیا شرعاً مشکلى دارد؟

پاسخ :تجربه هاى مکرّر در مکرّر نشان داده که رابطه هاى دختران و پسران دام هاى شیطان است، و منجر به خلاف شرع مى شود. بنابراین تنها در صورتى که قصد ازدواج داشته باشند، آن هم به مقدارى که براى شناخت یکدیگر لازم است، مى توانند تماس بگیرند.

حفظ حیا و راه برطرف کردن احساس علاقه به نامحرم [دوستی دختر و پسر]

پرسش :ببخشید مرز بین حیا و خجالت در هنگام برقراری ارتباط با نامحرم چیست؟

پاسخ :حیا آن است که انسان در مقابل گناهان خود را جمع و جور کند و کنار برود و علاقه مزبور را می توان با اشتغال به مسایل علمی و تاریخی و کارهایی همانند خیاطی و کار با کامپیوتر فراموش کرد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


آيت الله وحيد خراساني

آیت الله وحید خراسانی

سوال: حکم اظهار عشق و محبت به نامحرم چیست ؟( مثل اینکه بگوییم دوستت دارم).

پاسخ:

جایز نیست.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله العظمی وحید خراسانی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم 

خواستگاری بدون اطلاع خانواده

كليد: ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد   رابطه دوستانه دختر و پسر نامحرم دوست دختر دوست پسر اظهار محبت به جنس مخالف  دوستی با جنس مخالف،آری یا خیر ابراز محبت به قصد ازدواج اظهار دوستی به جنس مخالف ابراز علاقه دختر به پسر اشکالی داره اگر يك پسر از دختري خوشش بيايد علاقه دختر به پسر دوران نامزدی آيا اظهار علاقه به نامحرم اشکال دارد حکم اظهار دوستی به جنس مخالف ابراز محبت دختر به پسر ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دار

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

40 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام مجدد،خیلی ممنونم از پاسخ کامل و سریعتون.
  ولی خودم در عذابم از اینکه اگه مشکلی پیش بیاد و نتونم اقدامی کنم در این صورت قولم رو زیرپا گذاشتم.
  حالا چجوری باید این موضوع رو به طرف مقابل هم بگم که درک کنه و مشکلی پیش نیاد؟
  لطفا راهنمایی کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به گفتن نیست، این ارتباط گرفتن ها بدتر این رابطه را عمیق تر می کند. همینکه شما به وظیفه شرعی خود یعنی قطع ارتباط عمل کنید کافی هست خودشان متوجه می شوند.
   قول شما هم از اول باطل و شیطانی بوده است. این قولها اعتباری ندارد. همیشه به این فکر کنید که وظیفه الهی شما چیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. علی می گوید

  سلام.
  پسری ۱۶ ساله هستم که از بچگی یکی از دخترای فامیل رو دوست داشتم و بعد چند وقت بهش گفتم.حالا او هم دل بسته و میترسه که نظر من عوض شده یا به هم نرسیم،چون میگن که عشق تو این سن طبیعیه و این چیزا ولی خودم فکر میکنم که این حس من واقعیه.
  لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ببینید سن نوجوانی پر از شور و احساس و هیجان هست و گردش روزگار هم برای شما و هم برای طرف مقابل متفاوت هست. آینده متفاوت از الان خواهد بود. حسی که شما دارید همه اش همیشه عشق نیست بلکه نیازهای روحی و جنسی در این سن هم بی تاثیر نیست. الان در این سن شما تا می تونید مراقب خودتون باشید، به هیچ عنوان به عنوان دوستی یا … رابطه ای رو شروع نکنید،یکی دو سال صبر کنید،و اگر باز این علاقه بود با خانواده مشورت کنید و آن وقت پا پیش بگذارید. از الان شما این رابطه رو شروع کنید اون دختر آسیب روحی می بینه، شرایط شما در این سن طوری نیست که بتونید برخی تعهدات رو داشته باشید اگر می توانید خب از طریق خانواده حداقل یک صحبت کنند(اگر مشکلی پیش نمی آید).
   در هر حال خوب ورزش کنید، فعالیت های مفید و سرگرم کننده داشته باشید مسجد و هیئت بروید تا انشاالله کمی از این سن هیجانی عبور کنید. پس از آن می توانید آرام آرام با حضور خانواده مقدمات رو فراهم کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. پسر می گوید

  سلام.
  پسری ۱۶ ساله هستم که سرم به درس و بحثم گرم بود و با وجود اینکه شما میگین عاشقی تو این سن و سال ها طبیعیه ولی من باوجود اینکه دختر های زیادی تو زندگی خانوادگیمون بودن یا تو کلاس های مختلف باهم حضور داشتیم و شرایط دوستی دوطرفه وجود داشت به هیچ کدومشون علاقه مند نشدم اما چندماه پیش تو همین رفت و آمدا یه دختر که از خودم ۶ ماه کوچیک تره رفتاراش نسبت به بقیه باهام گرم تر شد (چه از لحاظ اجتماعی ، سوالات درسی،تفریح و بازی،گفتگوی عادی) وهمون من که این جور روابط رو بین دوستام می دیدم وهیچ حسی به کسی پیدا نمیکردم به این دختر خانم علاقه کمی پیداکردم و این علاقه تو دیدار های بعدیمون بیشتر شد و حالا میشه گفت به شدت و به شدت عاشقش شدم. حالا از رتبه برتر بودن تو مدرسه تیزهوشان رسیدم به جایی که همه متوجه افتم شدن ولی خودش نمیدونه که به خاطرش از کجا رسیدم به کجا . از لحاظ تحصیلی و روحی به شدت صدمه دیدم حتی داشت اعتقاداتم کمرنگ می شد که حداقل از لطف خدا این اتفاق نیفتاد. ولی من که داشتم زندگیمو میکردم آخه چرا باید یه دختر بیاد و بذر محبتشو دل آدم بکاره و بره رد کارش و فقط اونو دیوونه خودش کنه.الان دیگه همه چی واسم یادآور اونه واینم درنظر بگیرید چون تا قبل من هیچ کسی رو تو دلم راه نداده بودم و اون اولین دختره بهم حق بدین که حالا که دیگه وارد شده خیلی بهش علاقه داشته باشم خلاصه که هیچی دیگه،از کار و زندگی افتادم و دلم نمیتونم بکنم ولی باهاش صمیمی نشدم وعلاقمو بهش نگفتم هرچند که از رفتارم حتما فهمیده.حاج آقا جدا از پرت کردن حواس به کار هایی مثل ورزش و غیره من چیکار کنم که فعلا تا ۱۸ سالگی حسمو بهش کمتر کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیام شما رو با دقت خواندم، ببینید این حالات شما طبیعی هست و نه تنها برای شما بلکه برای هر شخص دیگری که ارتباط با جنس مخالف داشته باشد پیدا می شود، حالا اگر مشترکاتی باشد این علاقه تشدید می شود!. اما باید توجه کنید که از همان ابتدا نباید اجازه می دادید که این رابطه و دوستی حرام ایجاد بشود. شما مسیری را طی کرده اید و باید برگردید، و این محقق نمی شود مگر اینکه فکر و ارتباطات را کنترل کنید و در جهت مخالف حرکت بدهید. راه دیگری نیست بجز اینکه یک قانون قرار بدهید که به او تا می توانید فکر نکنید و فکر را ادامه ندهید، ذهن بازیگر خوبی است و شیطان هم در کار حرام آن را شیرین و لذت بخش می کند و می بینید ساعتها ذهن در این مسیر غلط حرکت کرده است.
   باید به تعداد روزهایی که ارتباط داشته اید حداقل جدایی باشد تا کمی آرامش فکری پیدا کنید. خودتان را به ورزش و کارهای دیگر سرگرم کنید، و اگر این ها تاثیر نداشد و او ارتباط را ادامه می دهد سعی کنید با جدیت با او صحبت کنید و با تلخی جدا بشوید تا ذهن نتواند شما را مشغول کند.
   توصیه میکنم در این سن زندگی شهدا را بخوانید کتاب خاک های نرم کوشک را بخوانید، آثار بسیار خوبی دارد ثانیا شهدا نیز مثل شما گاهی در معرض این گناهان قرار می گرفتند و با عزم و توکل به خدا عبور می کردند و خداوند لذات دیگری را نصیب آنها می کرد. پس در کنترل فکر، فکر را به الگو هایی مثل شهداو علما منصرف کنید. اگر انصراف فکر سخت بود از تکنیک مشغول کردن بدن استفاده کنید. تا تکرار و تمرین نکنید نمی توانید موفق باشید. اوایل سخت است اما انجام بدهید خداوند هم کمک می کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. منصوری می گوید

  سلام تمام نظرات رو خوندم که جواب سوالمو بگیرم ولی نتونستم ….امیدوارم که جواب بدین پیشاپیش تشکر….
  من یه مدتی هست که با همکلاسیم حرف میزنم پسره از همون اول قصدشو برام روشن کرد که ازدواج هست …
  از یه طرف من تویه خانواده ایی هستم که عیب معلوم دارن ولی این اقا گفت که من اصلا به خانوادت کلری ندارم..
  و از انجایی که من دوست دارم زندگیمو سر و سامان قرار بدم وسعی کنم با ازدواج درست بتونم گذشته ایی که مربوط به خانواده ام هست رو از اینده ام حذف کنم …
  قبول کردم که باهاشون اشنا بشم وتا حد امکان قبل از احساس منطقی عمل کنم واقعا این پسر خیلی خوبه و هیچ وقت ازم سو استفاده نکرده و واقعا منو میخواد و این موضوع رو با خانواده ی خودش در جریان گذاشته ولی چون هنوز سر کار نرفته اقدام نکرد…ولی الان خانوادم فهمیدن که من با پسره در ارتباط و شدیدا مخالف اینن که عشق و عاشقی ازدواج کنمم خب چه اشکال وقتی دارم تلاش میکنم که با ازدواج مناسب خودمو از گناه دور کنم و بیشتر به خدا نزدیک بشم ….میدونم گناه کردم چون باهاش دوست شدم ولی واقعا منو میخواد و الان منتظر یخورده خانوادم اروم بشن که پیش قدم بشه….. نظر شما چیه؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   داشتن جلساتی اولیه برای آشنایی ابتدایی و صحبت در حریم موازین شرعی اشکال ندارد، اما ارتباطی که وارد دوستی ها بشود حرام است. و قصد ازدواج را همه دارند، نوعا هم اهل گناه بهانه روابط خود را همین ازدواج می گویند و می بینید چندین ماه یا چند سال در گناه هستند. در هر حال مراقب باشید .
   در اینکه نوشته اید رابطه شما به دوستی کشیده، خب بدیهی هست که چنین رابطه ای حرام هست، و در روایت امام حسین علیه السلام را حفظ کنید: مَن حاوَلَ أمرا بِمَعصِيَةِ اللّه ِ كانَ أفَوتَ لِما يَرجُو وأسرَعَ لِما يَحذَرُ؛
   كسى كه با نافرمانى خدا در پىِ كارى باشد ، آنچه را اميد دارد ، بيشتر ازدست بدهد و به آنچه از آن مى پرهيزد ، زودتر گرفتار آيد.
   در هر حال خواه گرامی کسی از گناه و دوستی حرام به خدا نرسید و نخواهد رسید و خوشبختی هم در زندگی که خدا نباشد نیست.
   ادامه ارتباط شما اگر در چهار چوب شرع نباشد، تنها کاری که می کند این است که همسر آینده خودتان را از خدا دور کرده اید و مزه گناه را به او چشانده و نفس خودتان را نیز آسیب زده اید. به نظرم تا اینجا کاملا مسیر برای شما روشن شد.

   آشنایی اولیه با یک الی دو سه جلسه و یک تحقیق روشن می شود، آشنایی ثانویه باید در دوران نامزدی شرعی مثلا یک عقد شش ماهه یا بیشتر مورد توصیه هست که در این دوران آشنایی نسبی و بهتری با دوستی حلال، و صمیمت بیشتری ایجاد می شود. و اگر شما شرایط لازم خانوادگی را ندارید معنا ندارد که وارد دوستی های حرام بشوید. با طرف مقابل صحبت کنید و یک فرصت چند ماهه برای راضی کردن خانواده بگیرد. و انشاالله پس از آن مراحل بعدی را پیگیری نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. حسین می گوید

  سلام حاج اقا ۱۶ سالمه،رابطه جنسی فقط [****]
  پس گناه کبیره نیستن
  اما پیش زمینه این دسته گناها هستن
  تا اینجا صحیح؟
  خب اگ یه نفر از ته دل توبه نکرده باشه
  ینی هنوز اون کار رو دوست داره ولی فقط انجام نمیده ،باید چی بکنه؟ کفاره میدن در اینجور مواقع؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اصل ارتباط و دوستی حرام و از گناهان کبیره هست، و اگر کسی در دل علاقه به این گناهان دارد نشان دهند بیماری اخلاقی اوست، کفاره ندارد.
   باید با هر تلاشی که شده علاقه به این گناهان را به نفرت تبدیل کند.
   لازم هست، مقدمات ورودی قلب را اصلاح کنید، مثل دیدن، شنیدن، و … پس از مدتی آن علاقه از بین می رود… زندگی شهدا و بزرگان را بخوانید و تفکر کنید، مثلا کتاب خاک های نرم کوشک… آرام آرام حب به خوبان حب و علاقه به گناه را از بین می برد.
   در هر حال اگر کی علاقه به گناهان کبیره داشته باشد پس از مدتی شیطان کامل قلب او را منکوس می کند، و کامل به ضلالت می کشاند همانطور که سپاه یزید را کامل به گمراهی کشاند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. آریو می گوید

  سلام من پسری ۱۶ ساله هستم و با دختری رابطه در حد بغل و دست دادن و حرف های عاشقانه دارم ایا من دچار گناه شدم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بله چنین ارتباطاتی قطعا حرام و گناه هست. و فراموش نکنید شیطان آرام آرام زمینه گناهان بزرگتر را برای شما فراهم می کند. هم به خودتان آیب می زنید هم به طرف مقابل.
   همانطور که دوست ندارید کسی به خواهر شما نگاه گناه آلود نکند شما نیز این رابطه ها و دوستی های حرام را رها کنید. روی زندگی شما، درس سایر فعالیت های شما تاثیر منفی میگزارد.
   از همه اینها مهمتر هیچ کسی از گناه که خشم خدا در آن هست به خوشبختی و موفقیت نمی رسد و گناه زمینه مشکلات و بلاها می شود. شما نوجوان هستید و زمینه خیلی خیلی خوبی دارید که رابطه خود با خدا و اهل البیت را بیشتر نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. آریو می گوید

    سلام من پسری ۱۶ ساله هستم و با دختری رابطه در حد بغل و دست دادن و حرف های عاشقانه دارم ایا من دچار گناه شدم؟ ولی ما خیلی هم رو دوست داریم دیگه نمی تونیم از هم دل بکنیم حاج اقا

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     دقت کنید این ارتباط حتما گناه هست، آثار خوبی ندارد. و قطعا هم به شما و هم به طرف مقابل مخصوصا آسیب خواهد زد.
     اشتباه اول این هست که چرا اینقدر ارتباط شما داشته اید و صمیمی شده اید؟!، خب بدیهی هست که باید چنین ارتباطی را قطع کنید، کمی فکر کنید اگر خواهر شما بود، دوست داشتید دیگران و دیگران با او این ارتباطات را داشته باشند و چه بسا کار به جاهایی که خطرناک هست بکشد.
     شما که می دانید به هم نمی رسید، و این دوستی ها ذهن و فکر شما را به هم می زند، و چون سن کمی هم دارید اصلا ملاک هایی که امروز برای ازدواج دارید با آینده متفاوت هست، لذا از جهت روحی نه به خودتان و نه به طرف مقابل آسیب روحی نزنید شما که ازدواج کردنتان سخت است، خب ادامه دار کردن این ارتباط بسیار برای شما دارای ضرر است .
     مراقب باشید شیطان اگر گناهی را شیرین کرد رها نمی کند و بعد به گناهان بزرگتر دعوت می کند و تا همت خود را افزایش ندهید و تصمیم درست نگیرید و رها نکنید، شیطان راه را هر روز بر شما سخت تر و دل کندن را دشوار تر می کند. کمی هم بترسید گاهی سر همین مسائل برادر دختر یا پدر دختر یا یکی از سمت او متوجه این ارتباطات می شود و برای شما گران تمام می شود، حداقلش آبروریزی و گاهی هم دعوا ها و می بینیم به حماقت های بزرگتر مثل قتل می کشد. پس فکر عاقبت کار را هم بکنید نگویید الان این گناه برای من شیرین است، پس چه عیبی دارد!.
     در هر حال شما در سنی هستید که اگر خود را خوب بسازید و با خدا باشید در آینده خواهید دید که خداوند چه الطاف و چه توفیقاتی را نسبت به شما خواهد داشت.
     وفقکم الله لکل الخیر

 7. نیکی می گوید

  سلام
  من تقریبا یکساله با پسری ارتباط پیامی دارم حرفهامونم اصلا مشکل دار نیست دلیل این ارتباط پیامی هم بیماری ایشونه که الان در شهر دیگه ای بستری هستند … چند بار خواستم که این پیام دادنهارو تموم کنم ولی نشد ایشون به شدت به من علاقه مندن و این حرف من باعث به هم خوردن حالشون میشه … میگن که قصدشون ازدواجه ولی من سرگردونم با حرفام ایشونم عذاب میدم نمیدونم باید چیکار کنم نمیتونم تموم کنم این حرف زدنهارو عاشقشون نیستم ولی منکر علاقه هم نمیشم و علاوه بر اون بیماریشون و وضعیت جسمی و روحی بدشون …. توروخدا بگید چیکار کنم حس میکنم دختر بدی ام و این عذاب وجدان داره خفم میکنه ???

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دقت کنید ادامه دار شدن این ارتباط بدون اینکه در چهارچوب شرعی قرار بگیرد قطعا جایز نیست و آسیب های اخلاقی جدی برای شما و ایشان خواهد داشت.
   قاعدتا در این مدت یکسال شناخت نسبی پیدا کردید، لذا خودتان را فریب ندهید یا وارد مراحل رسمی ازدواج بشوید یا اگر نمی خواهید ادامه دار کردن این قضیه و دوسته یعنی گناه و گناه هم تبعات دارد و کمترین اثر گناه هم این هست که توفیق زندگی خوب را از شما می گیرد.
   بیماری شما در این مرحله مرتبط با شما نیست، هرچند که نباید این دوستی را بدون چهار چوب شرعی ادامه دار می کردید، در هر حال جلو اشتباه را بگیریدو ارتباط را قطع کنید یا به سمت ازدواج ببرید.
   و نکته دیگر آنکه علاقه ای که بر اساس ترحم هست بعدا در زندگی مشترک به شما آسیب خواهد زد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. علی می گوید

  سلام من عاشق دختر خانمی شدم و در درون خودم این عشق رو سرپوش گذاشتم و هیچکی جز خود من و خدا از اون با خبر نیست… به معنای واقعی عاشق شدم
  و از همین رو این عشق رو خود ایشون هم نمیدونن…
  اگر برای رسیدن به ایشون ابراز علاقه و اذدواج کنم اشکال دارد؟
  دلیل علاقه هم سطح اعتقادات هست ولی زیبایی که باعث شد من عاشق ایشون بشم هم یکی از دلایلش هست…
  ممنون میشم جواب بدید این نوع علاقه رو

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شرایط ازدواج را دارید بهترین کار مشورت با خانواده و توکل به خدای بزرگ و اقدام به تحقیق و خواستگاری است.
   قطعا ملاک اصلی باید اعتقادات و دین مداری باشد و یکی دیگر از اولویت ها زیبایی به معنای پسند قلبی است و هیچ اشکالی هم ندارد.
   لیستی از اولویت های خود را برای ازدواج بنویسید و به یک مشاور نشان بدهید تا بتواند اولویت های ازدواج شما را از نظر اهمین بررسی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. Sama می گوید

  باسلام اگردختری به پسری ابراز علاقه کند واکر قصد ازدواج باشد مشکل دارد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   خواستگاری دختر از پسر شرعا اشکالی ندارد.
   یکی دو جلسه صحبت در چهارچوب شرع نیز اشکالی ندارد، پس از آن با حضور خانواده ها و رسمی کردن خواستگاری و صیغه شرعی می توانید شناخت بیشتری پیدا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. .......... می گوید

  اگر کسی به جنس مخالف ابراز علاقه کند و بعد پشیمان شود و توبه کند این گناه او بخشیده می شود.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با توبه واقعی تمام گناهان بخشیده خواهد شد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. رسول می گوید

  سلام
  حکم دوستی با دختر بدون لذت و کار های حرام و … باشد،{کاملا اسلامی}ابراز عشق چه حکمی دارد؟
  هیچ ترسی و یا لذت جنسی و … نیست و کاملا سالم است.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دوستی با جنس مخالف حرام است. ظاهرا کاملا اسلامی و بدون لذت را شما خوب دقت نکرده اید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. محمدرضا می گوید

  سلام.من ۱۷ سالمه دو ماه هست ک ب قول معروف عاشق شدم میخام از خاطرم ماکش کنم ولی نمیشه چون وقتی نیخام ب مدرسه یا جایی بروم نا خدااگاه جلوی چشمانم ظاهر میشود یا در خوابم.می خواهم ابراز علاقه ام را بهش بگویم ولی میترسم چون یک دختری چادری.به قول نعروف مذهبی هست .چیکار باید کنم؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   عاشق شدن در این سن طبیعی هست، اما لازم هست منطقی باشید، هنوز سن شما از جهاتی کم هست، نیاز دارید شرایط را فراهم سازید. اگر شرایط خانوادگی، مالی برای خواستگاری رسمی را ندارید به هیچ عنوان با ختر مطرح نکنید. از خداوند بخواهید انشاالله ر سالهای آینده این زمینه را فراهم سازد.
   برای فراموش کردن ذهنی هم لازم هست تمرین کنید، هر آنچه او را به یاد شما می اندازد از خودتان دور کنید، به هیچ عنوان در جایی که او را ببینید نروید…ورزش ، کارهای سرگرم کننده و جمع دوستان را رها نکنید در اینک زیر انتها مطلب یک تکنیک و روش برای کنترل شهوت و ذهن مطرح کرده ایم، از اینجا کلیک کنید و بخوانید و عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. سارا می گوید

  ببخشید ها ولی بااین فرمایشات شما یعنی دختراباید بیشترخویشتندارباشند تاپسرا
  جسارتا بعضی پسرا امروز بایکی فردا با دخترخاله پسفردا بادخترعمه و…بااین وضع دخترسالم نمیمونه شما فقط دارین میگید دخترا خواهرا خانوما خویشتندارباشین این وسط پس پسراچی درسته خدابیشترحیارو تووجود دخترگذاشته ولی
  اگه بفرضم اینطوری باشه درسته پارک ومهمونیجای درخترپسندکردن نیست ولی خوب یپسر چشم وگوش بسته که نمیتونه بره یدختری رو بگیره هرچقدرم بگیم خانواده ها موثرندکمک کننده اند ولی درصد بزرگی از ازدواج خود دوطرفند که باید همدیگر رو بشناسند وباهم کناربیلن حلا چه تودوران همکاری چه همکلاسی
  الان زمان مادر روببین دختروبگیریاپسره کیه پسر فلانیه نیست خیلی ازهمینا میبینی ناخلف ازاب درمیان

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ۱-جایی نگفتیم که دخترها باید بیشتر خویشتندار باشند، قرآن کریم خطابش هم به زنان هست و هم به مردان، آیه ۳۰ و ۳۱ سوره مبارکه نور را ببینید. قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا۟ مِنْ أَبْصَٰرِهِمْ وَيَحْفَظُوا۟ فُرُوجَهُمْ ۚ ذَٰلِكَ أَزْكَىٰ لَهُمْ ۗ إِنَّ ٱللَّهَ خَبِيرٌۢ بِمَا يَصْنَعُونَ/ وَقُل لِّلْمُؤْمِنَٰتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَٰرِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ۖ … . هم به زنان مومن و هم به مردان مومن دستور می دهد که حریم ها را در نگاه و عفت رعایت کنند.
   پس مخاطب ما فقط خانم های محترمی مثل شما نیستند، شما کاملا منطقی می فرمایید؛ مخاطب دین هم زنان هست و هم مردان . آیات بالا کاملا واضح هست. اما شما بهتر از ما می دانید خانمها با توجه به ویژگی های خاص و آن قدرت و توانایی که دارند در جامعه اگر بخواهند ایجاد فساد کنند تاثیر گزار خواهند بود، حالا یک آقایی با پوشش نامناسب و یک خانم با پوشش نامناسب، خود شما اگر منصفانه نگاه کنید خواهید دید که خانم جذابیت های جنسی بالاتری خواهد داشت. برای همین منظور دین انتظار بیشتری از زنان دارد که قدر نعمت زیبایی را بدانند و حریم های پوشش را رعایت کنند تا مورد آسیب مریض چشمان و مریض دلان واقع نباشند.

   ۲- اگر خانم از قدرت زیبایی خود استفاده کرد و پایبند به دین نبود، از طرف مقابل مردها نیز از قدرت خود در تجاوز استفاده می کنند و پایبند به دین هم نخواهند بود!!، لطف کنید آمار تجاوز و آزار زنان را در اروپا نگاه کنید! بعد ببینید چرا فرهنگ غربی نتوانسته این معضلات را حل کند!، چون کلام خدا در جامعه عمل نشده است!. منطق دین روشن است به نفع آخرت و دنیای ما و شماست.

   ۳- در رابطه با آشنایی برای ازدواج ، بله کلام شما تا حدودی صحیح هست برای همین اگر زمینه های ازدواج به صورت درست ایجاد بشود طرفین می توانند برای آشنایی بیشتر گفتگو کنند، اما شما بهتر می دانید و ما هم در مراجعین چه خانم و چه آقا می بینیم و می شنویم، که ازدواج بهانه است در اکثر موارد و بیشتر دنبال همان دوست پسر بازی ها و روابط حرام هستند!… دین هیچ گاه با گفتگو های درست و منطقی که واقعا به قصد ازدواج هست مخالفت نکرده! اما باید منطقی باشد، حالا ۵ سال دوست باشند تا شاید از هم خوششان بیاید یا نه! بیشتر شبیه به طنز هست!…به صورت متداول چند جلسه گفتگو یک شناخت اجمالی و آشنایی خانواده ها و یک دوران حالا چند ساله نامزدی برای شناخت بیشتر، روشی بسیار خوب و شرعی است.
   اما دختر و پسری که هر روز در کوچه و خیابان به دنبال یک دوست هست و شماره می دهد و می گیرد به قصد ازدواج!، بیشتر خودش را مسخره کرده با این گناهان تا دیگران را …!.

   ۴- با توضیحات بالا هم کاملا مشخص هست، اگر در دانشگاه واقعا زمینه ای پیش آمد یک شناخت نسبی از طرف بود، می توان چند جلسه به صورت جدی گفت و گو کرد و پس از آن از طریق خانواده ها اقدام کرد، خیلی هم خوب هست، کسی مخالف نیست!.

   ۵- زمینه خانوادگی هم برای ازدواج چه دختر باشد چه پسر مهم هست، بدیهی است که شما با هر خانواده ای وصلت نمی کنید!. ثانیا چشم و گوش بسته را خودتان برای خودتان ترجمه کنید!! اگر منظور شما این هست که شوهر شما تا رسیدن به شما انواع تجربه ها را با دخترهای دیگر و دوست دخترهایش کرده باشد، و بعد بخواهد به شما برسد و با چشم باز شما را ببیند، خب جای تاسف دارد!. آیا به شما بر نمی خورد؟!، اگر ناراحت نمی شوید که هیچ، اما اگر ناراحت می شوید، کمی فکر کنید چرا ناراحت می شوید! بعد با نظر دین بسنجید آنگاه متوجه می شوید که حرف خدا چیست!، واضح است به نظرم زیاد نیاز به توضیح و جر و بحث هم ندارد!.

   ۶- در هر حال اشاره کافی است برای همین می گوییم شما بهتر می دانید که کجا بهانه ازدواج هست و کجا دوست بازی های حرام! نیازی هم به توضیح واضحات هم نیست!، اما این روایت را فراموش نکنید که امام حسین علیه اسلام که پیشوا و مقدای همه ماست می فرمایند: مَنْ حَاوَلَ أَمْراً بِمَعْصِیَةِ اللَّهِ کانَ أَفْوَتُ لِما یَرجُوا وَ اسْرَعُ لِما یَحْذِرُ »(تحف العقول ص ۱۷۷) آن کس که انجام کاری را از طریق عصیان پروردگار بطلبد، آنچه را که امید دارد، زودتر از دست می‌دهد؛ و از آنچه می‌ترسد زودتر در آن واقع می‌شود! … در هر حال این هایی که با گناه و دوست بازی ها به دنبال رسیدن به خوشبختی از طریق گناه هستند، آسیب همین عصیان و تکبر در برابر خدا را در زندگی و همان روابط تجربه خواند کرد!

   ای کاش، ای کاش کمی هم به حرف خدا ایمان و باور داشتیم!.

   وفقکم الله لکل الخیر

   1. یا زینب(س) می گوید

    سلام،من یه سالی میشه که به یه آقایی به جهت آرزوی شهادت داشتن و مذهبی بودنشون علاقه مند شدم و تو این یه سال هرکاری کردم تا مهرشون از دلم بیرون بره نشد،لذا از خدا خواستم کمکم کنه و صبر کردم اما با فکر اینکه این علاقه شاید گناه باشه زجر میکشم و خودمو سرزنش میکنم با خودم میگم مگه خدا خودش نگفته الیس الله بکاف عبده؟پس محبت غیر او چیه!!!یعنی من به اندازه ی کافی عبد نیستم?

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم خواهر گرامی
     اولا یکی از علت های حرمت ارتباط با نامحرم همین علاقه ها است و مشکلات روحی که برای افراد پیش می آید، بله اگر در راستای ازدواج باشد خواستگاری باشد، خب شرع این اجازه را می دهد که دو نفر گفتگو کنند… اما اگر همینطور از روی دوستی حالا به اسم حرفهای مذهبی و شهادت هم باشد، خب این نشان می دهد که زمینه حضور شیطان هست، حالا به هر اسمی!.

     ثانیا: مهر و علاقه رو خود شما ایجاد کردید! با همان ارتباط و صحبت ها امروز هم همان ها شما را اسیر کرده، گناه همین هست اگر ارتباط وگفتگو ها در حریم شرع نبود مشکلات روحی بدنبال می آورد. برای بیرون کردن این عشق کاذب خودتان باید تلاش کنید. گاهی ضعف خود ماست،که واقعیات اطرافمون رو نمی بینیم!، لذا باید تلاش کنیم خودمان را قوی کنیم.
     شما یا هر خانم دیگری که می بینیم شکست های عشقی می خورند، خب باید بدانند یکی از مشکلات همین هست که بدون شناخت وارد گفتگو و یا روابط اینگونه می شوند، خب آسیب های روحی را می بینند.
     خب اگر زمینه ازدواج دارید به صورت رسمی خواستگاری کنند اما اگر اینگونه نیست، لازم هست خودتان را قوی تر کنید. همان صحبت ها زمینه علاقه و پریشانی و نا آرامی امروز شماست، پس بخشی متوجه رفتار شماست، لذا باید برگردید و رفتار را درست نمایید. یک: هر چیزی که او را به یاد شما می اندازد از خود دور کنید، راههای ارتباطی را قطع کنید. دو: با تکرار و تمرین خود را مشغول کنید، هیچ گاه اجازه ندهید افکار تو در تو شما را با او ساعتها با خود ببرد، تا فکر هست، نا آرامی هست، با استغفار، با این ذکر«یا خیر حبیب و محبوب، صلی علی محمد و آل محمد»، چهل روز شدید با این افکار مقابله کنید، نگذارید قبل خواب ساعتها این افکار و یاد او شما را با خود ببرد! تا زمانی که تکرار نکنید و عمل نکنید و با عمل ثابت نکنید که به سمت خدا رفته اید این مشکلات هست!. از خدا بهواهید همسر خوبی را به شما بدهد، دیگر به او فکر نکنید. حتما بدن را به ورزش و پیاده روی و کارهای اینچنین مشغول کنید، ذهن کنترل می شود. شما زمانی که ورزش می کنید مسائل ریاضی و فکر را نمی توانید خوب حل کنید چرا؟ چون اگر بدن مشغول بود ذهن تمرکز لازم را ندارد.
     هر گاه فکر مجاز و عشق مجازی آمد اول ذکر و بعد با مشغول کردن. به هیچ عنوان زیاد تنها نباشید و بیکار، یا زیاد در رخت خواب نمانید بدون دلیل!. چهل روز به این برنامه عمل کنید،تاثیر عجیبش را می بینید، اوایل دشوار است،اما آرام آرام تاثیر این برنامه را می بینید. از سمت دیگر فکر و ذهن را به سمت یک امر مثبت ببرید، ارتباط را با امام زمان قوی کنید، نور او ظلمت ها را و مجاز را از بین می برد.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. یا زینب(س) می گوید

      خیلی ممنونم از توصیه های به جای شما،خدا خیرتون بده ان شاءالله
      اما من با ایشون گفت و گویی نداشتم از یه طرف چون به جهت علاقه ای که دارم اگر گفت و گو میکردم حتما علاقه ام بیشتر میشد و امکان داشت به گناه بیوفتم، از طرفی هم ایشون مایل به صحبت با نامحرم نبودن،من هم این علاقه رو تو دلم نگه داشتم،خواستم از طریق واسطه و بدون اینکه پای من وسط باشه اقدام کنم اما ترسیدم نکنه نشه و آبروی من پیش اون واسطه هم بریزه
      و عذابم اینه که اگرچه الان به صرف غصه خوردن و گریه کردن برای این موضوع بیشتر با خدا انس میگیرم اما میترسم از اینکه بعدا نشه یا هر اتفاقی مقابل خواست خدا بایستم و ازش دور بشم،

     2. مهدي يوسف وند می گوید

      سلام علیکم
      اگر ایشون و شرایطشون رو خوب می بینید، از طریق واسطه عمل کنید، هیچ اشکالی نیست، واسطی که امین باشد و بتواند به درستی عمل کند.
      لطف کنید لینک زیر را بخوانید:
      http://hadana.ir/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B3%D8%B1/
      وفقکم الله لکل الخیر

 14. سارا می گوید

  شرمنده ها ولی این دوستی که من میگم بمعنی عاشقی واینحرفا نیست که یهو اگه یکی اونیکی رو ول کنه اون بره یبلایی سر خودش بیاره یا ازکاروزندگی بیوفته اشک بریزه برا اونیکی من میگم اونقدر حیادارن که حاضر نمیشن احساساتشون رو بهم بگن واسه هم دل میسوزونن ولی کمکشون غیرمستقیمه یکی وقتی به کارش نرسه اونیکی جاشوپرمیکنه
  درضمن الان تو دانشگاه ها هم بیشتررشته ها اصلا کارت اجباری میوفته دست دانشجوهای جنس مخالفت مثال ساده همین براپروژه یجوری میشه که باید بایپسر همگروه بشی چون بایدکارایی بکنید که اصلاپسرونست وباید یپسر بره دنبال اون کارا هیچ دختری با اینکه مرد تربیت بشه نمیتونه اون کارا رو بکنه واصلا هیچ راه دررو هم نداری بابایا داداش بزرگت هم نمیتونی جایگزین اون اقاهه بکنی
  ببخشیدها این مال دورو زمونه شماست که با ۵۰۰۰۰مهریه یزن رو معلوم میکردید بعد با سالم وصلوات میفرستادید خونه بخت الان فرق میکنه نمیشه ادم مثل دورازجون مثل امل هابره بیاد اگرهم باهم کاری داشتند روشون نشه اصلا باهم حرف بزنن جونشون بالا بیاد ضربانشون بره رو۱۲۰تا یجمله رو بگن الان با سه برابر اون مهریهه خرج یروز یخونه هم درنمیاد ادم باید اونقدر روش بشه که بتونه با هرکسی ارتباط داشته باشه این ارتباطی هم که من میگم فقط با اینترنته چون اصلا ۲۰۰کیلومتر باهم فاصله داریم واصلا هم به فکر ازدواج باهم نیسیم چون میدونیم اگه قسمت باشه ۲۰۰کیلومترکه هیچ یکره خاکی هم ادما باهم فاصله داشته باشن به هم میرسن
  جناب فکر کنم شما اصلا کارتون به اداره ها نکشیده شما سرصب برید همکارا براهم لقمه میگیرن گناهشون رونمیشورم ها ولی مطمئنم اصلا فامیل نیستن
  اصلا فکرکنم بچه های شما یازیادی بزرگند یاخیلی کوچیک که متوجه نشدید من چی میگم الان اگه جنسیت حتی برا همه ایجاد کننده مرز باشه ادم از زندگی ساقت میشه

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ۱- پیام شما راکامل خواندیم، قبل از هر چیز تشکر می کنیم از ارتباط شما؛ اما پیش فرضهای نادرستی در نوشتار و دیدگاه شما بود که جای بحث دارد، یکی این پیش فرض که کسی فکر کند که ما خیلی از زمان شناخت نداریم و عقب هستیم و خودش خیلی به روز هست!، هم از انصاف به دور هست و هم از ادب سوال!… .

   ۲- مخاطبان خوبی مثل شما فقط از ایران که نیستند، از کشورهای غربی و اروپایی هم سوال می کنند، از وضعیت ادارات آنجا که وضع کشور بدتر نیست که!، ما عرض می کنیم در هر نقطه عالم که باشید کسی نگفت اصلا با جنس مخالف رابطه حتی کاری هم نباشد، تمام حرف دین این است حتی با زنان و مردان یهودی و مسیحی چه رسد به مسلمان روابط باید با احترام بر اساس حیا و عفت و بدور از مفسده و شهوت باشد!، این منطق دین درک و فهمش بسیار ساده و منطقی هست، مطمئنا شما هم موافق هستید.
   هستند مومنان و دوستانی از ما که در کشورهای خارجی با رعایت ضوابط شرعی در کنار جنس مخالف کار می کنند، با این مثال امیدوارم برای شما بیشتر روشن شده باشدکه بنده کاملا وضعیت جامعه و ادارات را خوب می دانم ظاهرا این شما هستید که … !.

   ۳- دقت کنید گاهی یک کار اداری هست یک خرید هست و هزاران مورد دیگر که روزانه مومنان خوبی مثل شما در همین شهر با جنس مخالف رفت و آمد دارند و چون بر اساس اخلاق و دین و اصالت اخلاقی خانواده هست هیچ اشکالی هم ندارد اما اگر قرار شد که در ادارات روابط کسی بر اساس روابط گناه آلود باشد قطعا حرام است، ثانیا رعایت حریم های جنسی ساقط کننده زندگی نیست، تعجب می کنم از این صحبت شما!، نباید اداره را با جای دیگر اشتباه گرفت!، اگر کسی اصالت خانوادگی و حیای دینی را داشته باشد، در محل کار با ادب و احترام نسبت به دیگران با تخصصی که دارد به خود و جامعه خدمت می رساند، حرف دین همین هست، خیلی ساده است نیازی به گذشته و آینده هم ندارد.
   ۴- امل آن کسی است که رفتار و نگاهش بر اساس شهوت هست وگرنه بسیاری از مومنان از آشنایان ما هستند با همین روحیه دینی خوب دربهترین مراکز کشورهای خارجی در حال تحصیل یا کار هستند و حریم های دین را هم رعایت می کنند و به بهانه های واهی مثل به روز بودن بی بند و باری را تئوریزه نمی کنند! اگر کسی بی بند وباری را فقط راه حل اول و آخر ببینیم این یعنی همان فرهنگ و نگاه حیوانی!، چه کسی گفته تنها راه فقط در این است که هیچ مرزی بین افراد نباشد.

   ۵- دانشجویانی که باهم پروژه دارند، می توانند بر اساس همان روابط درست شرعی با رعایت حریم ها فعالیت درسی خود را داشته باشند، کجای این حرف گران هست؟!، اگر موافق هستید خب همین منطق دین هست اما اگر دنبال روابط دیگر هستید که در کنار روابط کاری باشد، خب در این صورت نباید کار و درس را بهانه کرد!

   ۶- از طریق اینترنت هم می توان روابط کاری داشت، شرع حرام نکرده، الان روزانه دهها سوال از جای جای این کره خاکی برای ما ارسال می شود، بخشی از این سوال کننده ها خانم های محترمی مثل شما هستند که سوالات و نظراتشان را مطرح می کنند و جواب لازم را می گیرند، در زمان پیغمبر هم یا امامان ما خانم ها می آمدند و از این عزیزان سوال می کردند، راهنمایی می گرفتند و می رفتند، در هر حال گفتگو درست و بر اساس حیای دینی هیچ اشکالی ندارد و اگر ضوابط دین رعایت بشود کار درست و پسندیده ای هست، بر همین اساس فعالیت های شغلی اینچنینی که صرفا کاری و بر اساس احترام هست چرا باید مشکل داشته باشد؟!.

   ۷- در هر حال مشکل اصلی تجربه هم نشان داده که بحث رابطه با نامحرم و حجاب و … نیست، اگر کسی ضعف ایمان داشته باشد، نگاهش متفاوت هست. ایمان به حرف و وعده خداوند که تنها راه سعادت دنیا و آخرت هست برای عده ای مشکل بزرگ هست نه چیز های دیگر!.

   در هر حال موارد بیشتری از نوشتار شما قابل پاسخ بود اما چون بنا بر اختصار هست به همین اندازه بسنده می کنیم و امیدوارم در نگاه شما تاثیر گذاشته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. سارا می گوید

  سلام توی این دوره زمونه که بیشتر شغلها مردونه زنونه نمیشناسه خوب خیلی ازادما همکاراشون جنس مخالفشونه یعنی رشتشون اونطوریه که کارشون اونطوری شده حالا اینترنتی باهم کارمیکنند
  حالا مثلاچه اشکالی داره که یزنگ تفریح براهم (جک فرستادن ویز خنده دار”ویز خودشون نه ها” واستیکر)بزارن مگه چه ایرادی داره اونا که اصلا صورت همم نمیبینن صدای همم نمیشنون بااینکه یکیش به اونیکی علاقه داره ولی حتی یبارم به هم ابرازعلاقه نکرده تازه اصلا به دین واعتقادات هم کاری ندارن

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   داشتن رابطه مفسده انگیز بدیهی است که حرام است، دوستی نیز با جنس مخالف جایز نیست و آسیب زاست!. دین اظهار علایق با جنس مخالف را تنها از طریق همسر و از راه حلال اجازه می دهد بر همین اساس صرف همکار بودن بهانه خوبی نیست که حیا را کنار بگذاریم یا افراد مجاز به انجام هر رفتار خلاف اخلاقی بشوند. حریم های الهی را باید رعایت کرد و تجربه هم ثابت کرده این دستورات به نفع خود زنان و مخصوصا خانواده است، بر فرض از نگاه شما یک شوخی ساده است اما از نگاه مردها این رفتارها متفاوت و بار معنایی دیگری دارد!!! و با تکرار این رفتارها حریم حیا و عفت به مرور زمان آسیب می بیند و وابستگی ها و دلبستگی های عشقی بین طرفین ایجاد می شود، موارد زیادی که مخاطبان شاغل با ما درمیان گذاشته اند که همین مطالب را تایید می کند.
   ثانیا مشکلات زیادی که در جامعه می بینیم؛ آمار بد حجابی ها و فساد و طلاق و فرزندان نامشروع و … ثمره بی بندو باری و باور نکردن به حرف خداست که دودش به چشم خود افراد و جامعه رفته و می رود!، نیازی به اعتقاد به دین هم نیست اگر کمی معقول نگاه کنیم متوجه می شویم که این حریم های اخلاقی و الهی را اگر رعایت کنیم به نفع خود ماست. چه بسا لحظه ای شادی گناه حسرتی طولانی مدت در پی داشته باشد!.

   در هر حال رعایت حریم و دستورات الهی در تمام موارد به سود خود افراد است و کسی تا کنون در مسیر حق ضرر نکرده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. دختر می گوید

  سلام ایا ابراز علاقه دونامحرم فقط با حرف زدن،حرفهای عاشقانه بدون داشتن غرض وازروی عشق گناه است؟میدانیم ک با این کار ب گناهان شهوتی کشیده نمیشوند.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اظهار عشق به نامحرم گناه هست و این ارتباطات هم حرام است! باید در چهارچوب عقد شرعی باشد!.
   اصل همین ارتباطات حرام است! و واضح هست که اشکال دارد.
   مراقب شیطان باید بود!، با بهانه های واهی فریب ندهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. بچه مازنی می گوید

  با سلام
  میخواستم بدونم که ترس افتادن به گناه یعنی چی؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   منظور هم ترس شخصی و هم ترس نوعی هست.
   مثلا اگر ارتباطی از نظر عقلا زمینه ساز به انحراف کشیدن بشود، از نظر شرع حرام است. این ترس نوعی هست.
   اما ترس شخصی این است که خود شخص بداند که با این ارتباطات و یا این کار به گناه کشیده می شود.
   پناه هم فقط زنا و … نیست بلکه همین دوستی با نامحرم حتی بدون ترس از گناه حرام است.
   وفقکم الله لکل الخیر