قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد

صفحه اصلی/احكام نگاه, ازدواج و طلاق/ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد
 • ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد
ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي داردReviewed by مهدي يوسف وند on Dec 12Rating: 1.0

ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد

اظهار دوستی به جنس مخالف

سوال: اظهار دوستى به جنس مخالف در اين حد كه بگويد من تو را دوست دارم، چه حكمى دارد؟

جواب: همه مراجع: اين كار جايز نيست؛ چون ترس افتادن به گناه در ميان است.

هدانا/تبصره: در دوران نامزدي و يا آشنايي كه صيغه محرميت خوانده نشده است، چون هر دو هنوز نامحرم هستند، گفتن حرفهاي عاشقانه و ابراز دوستي جايز نمي باشد. 

دوست داشتن شخصيت هاى معنوى

پرسش 107. عشق ورزيدن به شخصيت هاى معنوى و دينى جنس مخالف و دوست داشتن آنها از روى محبت الهى چه حكمى دارد؟

همه مراجع: اگر باعث مفسده نشود، اشكال ندارد.[2]

 • منبع: 1- آيت اللّه سيستانى، sistani.org، (عشق)، س‏1 و 5 و محبت، س‏1؛ آيت اللّه خامنه‏ اى، استفتاء، س 779، 640 و 651؛ آيت اللّه صافى، جامع‏ الاحكام، ج‏2، س‏1661؛ دفتر همه.
 • [2]. دفتر: همه مراجع.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1187: آیا بوسیدن تصاویر امام(قدّس‏ سرّه) و شهدا برای ما زنان از این جهت که به ما نامحرم هستند، اشکال دارد؟

ج: به‌طور کلى تصوير شخص حکم خود او را ندارد. لذا بوسيدن تصوير به عنوان احترام و تبرک جستن و اظهار محبت در صورتى که قصد ريبه و خوف افتادن به گناه نباشد، اشکال ندارد. اجوبه الاستفتائات.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا دوستی سالم یعنی حرف زدن و درد دل کردن با دختر اشکال دارد؟

پاسخ: جایز نیست .
 

پرسش: آیا صحبت کردن با خواستگارم اشکال شرعی ندارد ؟ آیا صحبت کردن من و ابراز محبت از طریق زبان با او از نظر اسلام جایز است ؟

پاسخ: قبل از اجرای عقد شرعی سخنی که تحریک آمیز باشد جایز نیست .

 

پرسش: ایا صحبت کردن با نامزد جایز است ؟
پاسخ: چنانچه عفت در نگاه و صحبت را رعایت کنند و از افتادن در گناه ایمن باشند اشکال ندارد ولی شوخی کردن و وارد شدن در گفته های غیر اخلاقی و عاشقانه حرام می باشد، و لی تمام این موارد بعد از عقد شرعی حلال است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

ارتباط تلفنی دختر و پسر نامحرم [دوستی دختر و پسر]

پرسش :ارتباط تلفنی با یک پسر نامحرم در صورتی که به خاطر علاقه زیاد باشد ودختر بخواهد که آن پسر را هدایت کند چه حکمی دارد؟

پاسخ :جایز نیست.

روابط دختر و پسر از طریق اینترنت [دوستی دختر و پسر]

پرسش :1- آیا روابط دختر و پسر از طریق چت ایراد دارد؟
2- خواهشمند است در مورد روابط دختر و پسر در هر شرایطی توضیح دهید.

پاسخ :1- جایز نیست.
2- در مجالس عمومی یا در کلاس درس یا مانند آن و صحبت های عادی و معمولی مانعی ندارد اضافه بر آن جایز نیست مگر این که واقعاً بخواهند مقدمات ازدواج با یکدیگر را فراهم کنند.

روابط دختر و پسر [دوستی دختر و پسر]

پرسش :داشتن رابطه پسر و دختر اگر بدون لمس های حرام و یا نزدیکی باشد و فقط برای مشورت در کارهای یکدیگر و … باشد چه حکمی دارد.

پاسخ :در مورد مقدمات ازدواج جایز است و در غیر آن اشکال دارد.

معنی عشق در اسلام [دوستی دختر و پسر]

پرسش :عشق در اسلام چه معنی دارد؟

پاسخ :عشق به معنی محبت شدید است که اگر در مورد صحیح باشد مطلوب و الا مذموم است.

دوستی با دیگری بعد از ازدواج [دوستی دختر و پسر]

پرسش :دوست داشتن یا عاشق شدن بعد از ازدواج نسبت به فرد متأهل یا مجرد دیگر چه حکمی دارد؟

پاسخ :توجه خود را از این امور منصرف کند که دامی از دام های شیطان است.

روابط دوستی دختران و پسران [دوستی دختر و پسر]

پرسش :متأسّفانه روابط بین پسر و دختر در جامعه ما بسیار بد جا افتاده، و پدر و مادرها از آن به عنوان یک کار زشت از آن یاد مى کنند. من به عنوان یک پسر جوان موارد زیادى از این روابط را دیده ام. اگر پسر و دختر در روابط خود، حدود را رعایت کنند، و بدون اطّلاع پدر و مادرشان رابطه اى برقرار نمایند، و بین خودشان دوستى پایدارى را برنامه ریزى کرده باشند، که به احتمال قریب به یقین به ازدواج آنها منتهى شود، آیا شرعاً مشکلى دارد؟

پاسخ :تجربه هاى مکرّر در مکرّر نشان داده که رابطه هاى دختران و پسران دام هاى شیطان است، و منجر به خلاف شرع مى شود. بنابراین تنها در صورتى که قصد ازدواج داشته باشند، آن هم به مقدارى که براى شناخت یکدیگر لازم است، مى توانند تماس بگیرند.

حفظ حیا و راه برطرف کردن احساس علاقه به نامحرم [دوستی دختر و پسر]

پرسش :ببخشید مرز بین حیا و خجالت در هنگام برقراری ارتباط با نامحرم چیست؟

پاسخ :حیا آن است که انسان در مقابل گناهان خود را جمع و جور کند و کنار برود و علاقه مزبور را می توان با اشتغال به مسایل علمی و تاریخی و کارهایی همانند خیاطی و کار با کامپیوتر فراموش کرد. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.
حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم 

خواستگاری بدون اطلاع خانوادهكليد: ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد   رابطه دوستانه دختر و پسر نامحرم دوست دختر دوست پسر اظهار محبت به جنس مخالف  دوستی با جنس مخالف،آری یا خیر ابراز محبت به قصد ازدواج اظهار دوستی به جنس مخالف ابراز علاقه دختر به پسر اشکالی داره اگر يك پسر از دختري خوشش بيايد علاقه دختر به پسر دوران نامزدی آيا اظهار علاقه به نامحرم اشکال دارد حکم اظهار دوستی به جنس مخالف ابراز محبت دختر به پسر ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۲۳ ۱۳:۵۱:۳۳ +۰۴:۳۰

۱۰ ديدگاه

 1. سارا ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۰۹:۴۱- پاسخ دادن

  ببخشید ها ولی بااین فرمایشات شما یعنی دختراباید بیشترخویشتندارباشند تاپسرا
  جسارتا بعضی پسرا امروز بایکی فردا با دخترخاله پسفردا بادخترعمه و…بااین وضع دخترسالم نمیمونه شما فقط دارین میگید دخترا خواهرا خانوما خویشتندارباشین این وسط پس پسراچی درسته خدابیشترحیارو تووجود دخترگذاشته ولی
  اگه بفرضم اینطوری باشه درسته پارک ومهمونیجای درخترپسندکردن نیست ولی خوب یپسر چشم وگوش بسته که نمیتونه بره یدختری رو بگیره هرچقدرم بگیم خانواده ها موثرندکمک کننده اند ولی درصد بزرگی از ازدواج خود دوطرفند که باید همدیگر رو بشناسند وباهم کناربیلن حلا چه تودوران همکاری چه همکلاسی
  الان زمان مادر روببین دختروبگیریاپسره کیه پسر فلانیه نیست خیلی ازهمینا میبینی ناخلف ازاب درمیان

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۱۰:۴۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱-جایی نگفتیم که دخترها باید بیشتر خویشتندار باشند، قرآن کریم خطابش هم به زنان هست و هم به مردان، آیه ۳۰ و ۳۱ سوره مبارکه نور را ببینید. قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا۟ مِنْ أَبْصَٰرِهِمْ وَيَحْفَظُوا۟ فُرُوجَهُمْ ۚ ذَٰلِكَ أَزْكَىٰ لَهُمْ ۗ إِنَّ ٱللَّهَ خَبِيرٌۢ بِمَا يَصْنَعُونَ/ وَقُل لِّلْمُؤْمِنَٰتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَٰرِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ۖ … . هم به زنان مومن و هم به مردان مومن دستور می دهد که حریم ها را در نگاه و عفت رعایت کنند.
   پس مخاطب ما فقط خانم های محترمی مثل شما نیستند، شما کاملا منطقی می فرمایید؛ مخاطب دین هم زنان هست و هم مردان . آیات بالا کاملا واضح هست. اما شما بهتر از ما می دانید خانمها با توجه به ویژگی های خاص و آن قدرت و توانایی که دارند در جامعه اگر بخواهند ایجاد فساد کنند تاثیر گزار خواهند بود، حالا یک آقایی با پوشش نامناسب و یک خانم با پوشش نامناسب، خود شما اگر منصفانه نگاه کنید خواهید دید که خانم جذابیت های جنسی بالاتری خواهد داشت. برای همین منظور دین انتظار بیشتری از زنان دارد که قدر نعمت زیبایی را بدانند و حریم های پوشش را رعایت کنند تا مورد آسیب مریض چشمان و مریض دلان واقع نباشند.

   ۲- اگر خانم از قدرت زیبایی خود استفاده کرد و پایبند به دین نبود، از طرف مقابل مردها نیز از قدرت خود در تجاوز استفاده می کنند و پایبند به دین هم نخواهند بود!!، لطف کنید آمار تجاوز و آزار زنان را در اروپا نگاه کنید! بعد ببینید چرا فرهنگ غربی نتوانسته این معضلات را حل کند!، چون کلام خدا در جامعه عمل نشده است!. منطق دین روشن است به نفع آخرت و دنیای ما و شماست.

   ۳- در رابطه با آشنایی برای ازدواج ، بله کلام شما تا حدودی صحیح هست برای همین اگر زمینه های ازدواج به صورت درست ایجاد بشود طرفین می توانند برای آشنایی بیشتر گفتگو کنند، اما شما بهتر می دانید و ما هم در مراجعین چه خانم و چه آقا می بینیم و می شنویم، که ازدواج بهانه است در اکثر موارد و بیشتر دنبال همان دوست پسر بازی ها و روابط حرام هستند!… دین هیچ گاه با گفتگو های درست و منطقی که واقعا به قصد ازدواج هست مخالفت نکرده! اما باید منطقی باشد، حالا ۵ سال دوست باشند تا شاید از هم خوششان بیاید یا نه! بیشتر شبیه به طنز هست!…به صورت متداول چند جلسه گفتگو یک شناخت اجمالی و آشنایی خانواده ها و یک دوران حالا چند ساله نامزدی برای شناخت بیشتر، روشی بسیار خوب و شرعی است.
   اما دختر و پسری که هر روز در کوچه و خیابان به دنبال یک دوست هست و شماره می دهد و می گیرد به قصد ازدواج!، بیشتر خودش را مسخره کرده با این گناهان تا دیگران را …!.

   ۴- با توضیحات بالا هم کاملا مشخص هست، اگر در دانشگاه واقعا زمینه ای پیش آمد یک شناخت نسبی از طرف بود، می توان چند جلسه به صورت جدی گفت و گو کرد و پس از آن از طریق خانواده ها اقدام کرد، خیلی هم خوب هست، کسی مخالف نیست!.

   ۵- زمینه خانوادگی هم برای ازدواج چه دختر باشد چه پسر مهم هست، بدیهی است که شما با هر خانواده ای وصلت نمی کنید!. ثانیا چشم و گوش بسته را خودتان برای خودتان ترجمه کنید!! اگر منظور شما این هست که شوهر شما تا رسیدن به شما انواع تجربه ها را با دخترهای دیگر و دوست دخترهایش کرده باشد، و بعد بخواهد به شما برسد و با چشم باز شما را ببیند، خب جای تاسف دارد!. آیا به شما بر نمی خورد؟!، اگر ناراحت نمی شوید که هیچ، اما اگر ناراحت می شوید، کمی فکر کنید چرا ناراحت می شوید! بعد با نظر دین بسنجید آنگاه متوجه می شوید که حرف خدا چیست!، واضح است به نظرم زیاد نیاز به توضیح و جر و بحث هم ندارد!.

   ۶- در هر حال اشاره کافی است برای همین می گوییم شما بهتر می دانید که کجا بهانه ازدواج هست و کجا دوست بازی های حرام! نیازی هم به توضیح واضحات هم نیست!، اما این روایت را فراموش نکنید که امام حسین علیه اسلام که پیشوا و مقدای همه ماست می فرمایند: مَنْ حَاوَلَ أَمْراً بِمَعْصِیَةِ اللَّهِ کانَ أَفْوَتُ لِما یَرجُوا وَ اسْرَعُ لِما یَحْذِرُ »(تحف العقول ص ۱۷۷) آن کس که انجام کاری را از طریق عصیان پروردگار بطلبد، آنچه را که امید دارد، زودتر از دست می‌دهد؛ و از آنچه می‌ترسد زودتر در آن واقع می‌شود! … در هر حال این هایی که با گناه و دوست بازی ها به دنبال رسیدن به خوشبختی از طریق گناه هستند، آسیب همین عصیان و تکبر در برابر خدا را در زندگی و همان روابط تجربه خواند کرد!

   ای کاش، ای کاش کمی هم به حرف خدا ایمان و باور داشتیم!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 2. سارا ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۰۸:۱۶- پاسخ دادن

  شرمنده ها ولی این دوستی که من میگم بمعنی عاشقی واینحرفا نیست که یهو اگه یکی اونیکی رو ول کنه اون بره یبلایی سر خودش بیاره یا ازکاروزندگی بیوفته اشک بریزه برا اونیکی من میگم اونقدر حیادارن که حاضر نمیشن احساساتشون رو بهم بگن واسه هم دل میسوزونن ولی کمکشون غیرمستقیمه یکی وقتی به کارش نرسه اونیکی جاشوپرمیکنه
  درضمن الان تو دانشگاه ها هم بیشتررشته ها اصلا کارت اجباری میوفته دست دانشجوهای جنس مخالفت مثال ساده همین براپروژه یجوری میشه که باید بایپسر همگروه بشی چون بایدکارایی بکنید که اصلاپسرونست وباید یپسر بره دنبال اون کارا هیچ دختری با اینکه مرد تربیت بشه نمیتونه اون کارا رو بکنه واصلا هیچ راه دررو هم نداری بابایا داداش بزرگت هم نمیتونی جایگزین اون اقاهه بکنی
  ببخشیدها این مال دورو زمونه شماست که با ۵۰۰۰۰مهریه یزن رو معلوم میکردید بعد با سالم وصلوات میفرستادید خونه بخت الان فرق میکنه نمیشه ادم مثل دورازجون مثل امل هابره بیاد اگرهم باهم کاری داشتند روشون نشه اصلا باهم حرف بزنن جونشون بالا بیاد ضربانشون بره رو۱۲۰تا یجمله رو بگن الان با سه برابر اون مهریهه خرج یروز یخونه هم درنمیاد ادم باید اونقدر روش بشه که بتونه با هرکسی ارتباط داشته باشه این ارتباطی هم که من میگم فقط با اینترنته چون اصلا ۲۰۰کیلومتر باهم فاصله داریم واصلا هم به فکر ازدواج باهم نیسیم چون میدونیم اگه قسمت باشه ۲۰۰کیلومترکه هیچ یکره خاکی هم ادما باهم فاصله داشته باشن به هم میرسن
  جناب فکر کنم شما اصلا کارتون به اداره ها نکشیده شما سرصب برید همکارا براهم لقمه میگیرن گناهشون رونمیشورم ها ولی مطمئنم اصلا فامیل نیستن
  اصلا فکرکنم بچه های شما یازیادی بزرگند یاخیلی کوچیک که متوجه نشدید من چی میگم الان اگه جنسیت حتی برا همه ایجاد کننده مرز باشه ادم از زندگی ساقت میشه

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۰۹:۵۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱- پیام شما راکامل خواندیم، قبل از هر چیز تشکر می کنیم از ارتباط شما؛ اما پیش فرضهای نادرستی در نوشتار و دیدگاه شما بود که جای بحث دارد، یکی این پیش فرض که کسی فکر کند که ما خیلی از زمان شناخت نداریم و عقب هستیم و خودش خیلی به روز هست!، هم از انصاف به دور هست و هم از ادب سوال!… .

   ۲- مخاطبان خوبی مثل شما فقط از ایران که نیستند، از کشورهای غربی و اروپایی هم سوال می کنند، از وضعیت ادارات آنجا که وضع کشور بدتر نیست که!، ما عرض می کنیم در هر نقطه عالم که باشید کسی نگفت اصلا با جنس مخالف رابطه حتی کاری هم نباشد، تمام حرف دین این است حتی با زنان و مردان یهودی و مسیحی چه رسد به مسلمان روابط باید با احترام بر اساس حیا و عفت و بدور از مفسده و شهوت باشد!، این منطق دین درک و فهمش بسیار ساده و منطقی هست، مطمئنا شما هم موافق هستید.
   هستند مومنان و دوستانی از ما که در کشورهای خارجی با رعایت ضوابط شرعی در کنار جنس مخالف کار می کنند، با این مثال امیدوارم برای شما بیشتر روشن شده باشدکه بنده کاملا وضعیت جامعه و ادارات را خوب می دانم ظاهرا این شما هستید که … !.

   ۳- دقت کنید گاهی یک کار اداری هست یک خرید هست و هزاران مورد دیگر که روزانه مومنان خوبی مثل شما در همین شهر با جنس مخالف رفت و آمد دارند و چون بر اساس اخلاق و دین و اصالت اخلاقی خانواده هست هیچ اشکالی هم ندارد اما اگر قرار شد که در ادارات روابط کسی بر اساس روابط گناه آلود باشد قطعا حرام است، ثانیا رعایت حریم های جنسی ساقط کننده زندگی نیست، تعجب می کنم از این صحبت شما!، نباید اداره را با جای دیگر اشتباه گرفت!، اگر کسی اصالت خانوادگی و حیای دینی را داشته باشد، در محل کار با ادب و احترام نسبت به دیگران با تخصصی که دارد به خود و جامعه خدمت می رساند، حرف دین همین هست، خیلی ساده است نیازی به گذشته و آینده هم ندارد.
   ۴- امل آن کسی است که رفتار و نگاهش بر اساس شهوت هست وگرنه بسیاری از مومنان از آشنایان ما هستند با همین روحیه دینی خوب دربهترین مراکز کشورهای خارجی در حال تحصیل یا کار هستند و حریم های دین را هم رعایت می کنند و به بهانه های واهی مثل به روز بودن بی بند و باری را تئوریزه نمی کنند! اگر کسی بی بند وباری را فقط راه حل اول و آخر ببینیم این یعنی همان فرهنگ و نگاه حیوانی!، چه کسی گفته تنها راه فقط در این است که هیچ مرزی بین افراد نباشد.

   ۵- دانشجویانی که باهم پروژه دارند، می توانند بر اساس همان روابط درست شرعی با رعایت حریم ها فعالیت درسی خود را داشته باشند، کجای این حرف گران هست؟!، اگر موافق هستید خب همین منطق دین هست اما اگر دنبال روابط دیگر هستید که در کنار روابط کاری باشد، خب در این صورت نباید کار و درس را بهانه کرد!

   ۶- از طریق اینترنت هم می توان روابط کاری داشت، شرع حرام نکرده، الان روزانه دهها سوال از جای جای این کره خاکی برای ما ارسال می شود، بخشی از این سوال کننده ها خانم های محترمی مثل شما هستند که سوالات و نظراتشان را مطرح می کنند و جواب لازم را می گیرند، در زمان پیغمبر هم یا امامان ما خانم ها می آمدند و از این عزیزان سوال می کردند، راهنمایی می گرفتند و می رفتند، در هر حال گفتگو درست و بر اساس حیای دینی هیچ اشکالی ندارد و اگر ضوابط دین رعایت بشود کار درست و پسندیده ای هست، بر همین اساس فعالیت های شغلی اینچنینی که صرفا کاری و بر اساس احترام هست چرا باید مشکل داشته باشد؟!.

   ۷- در هر حال مشکل اصلی تجربه هم نشان داده که بحث رابطه با نامحرم و حجاب و … نیست، اگر کسی ضعف ایمان داشته باشد، نگاهش متفاوت هست. ایمان به حرف و وعده خداوند که تنها راه سعادت دنیا و آخرت هست برای عده ای مشکل بزرگ هست نه چیز های دیگر!.

   در هر حال موارد بیشتری از نوشتار شما قابل پاسخ بود اما چون بنا بر اختصار هست به همین اندازه بسنده می کنیم و امیدوارم در نگاه شما تاثیر گذاشته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. سارا ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۱۵:۵۰- پاسخ دادن

  سلام توی این دوره زمونه که بیشتر شغلها مردونه زنونه نمیشناسه خوب خیلی ازادما همکاراشون جنس مخالفشونه یعنی رشتشون اونطوریه که کارشون اونطوری شده حالا اینترنتی باهم کارمیکنند
  حالا مثلاچه اشکالی داره که یزنگ تفریح براهم (جک فرستادن ویز خنده دار”ویز خودشون نه ها” واستیکر)بزارن مگه چه ایرادی داره اونا که اصلا صورت همم نمیبینن صدای همم نمیشنون بااینکه یکیش به اونیکی علاقه داره ولی حتی یبارم به هم ابرازعلاقه نکرده تازه اصلا به دین واعتقادات هم کاری ندارن

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۰۰:۱۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   داشتن رابطه مفسده انگیز بدیهی است که حرام است، دوستی نیز با جنس مخالف جایز نیست و آسیب زاست!. دین اظهار علایق با جنس مخالف را تنها از طریق همسر و از راه حلال اجازه می دهد بر همین اساس صرف همکار بودن بهانه خوبی نیست که حیا را کنار بگذاریم یا افراد مجاز به انجام هر رفتار خلاف اخلاقی بشوند. حریم های الهی را باید رعایت کرد و تجربه هم ثابت کرده این دستورات به نفع خود زنان و مخصوصا خانواده است، بر فرض از نگاه شما یک شوخی ساده است اما از نگاه مردها این رفتارها متفاوت و بار معنایی دیگری دارد!!! و با تکرار این رفتارها حریم حیا و عفت به مرور زمان آسیب می بیند و وابستگی ها و دلبستگی های عشقی بین طرفین ایجاد می شود، موارد زیادی که مخاطبان شاغل با ما درمیان گذاشته اند که همین مطالب را تایید می کند.
   ثانیا مشکلات زیادی که در جامعه می بینیم؛ آمار بد حجابی ها و فساد و طلاق و فرزندان نامشروع و … ثمره بی بندو باری و باور نکردن به حرف خداست که دودش به چشم خود افراد و جامعه رفته و می رود!، نیازی به اعتقاد به دین هم نیست اگر کمی معقول نگاه کنیم متوجه می شویم که این حریم های اخلاقی و الهی را اگر رعایت کنیم به نفع خود ماست. چه بسا لحظه ای شادی گناه حسرتی طولانی مدت در پی داشته باشد!.

   در هر حال رعایت حریم و دستورات الهی در تمام موارد به سود خود افراد است و کسی تا کنون در مسیر حق ضرر نکرده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. دختر ۱۳۹۶-۰۳-۰۵ در ۱۶:۲۱- پاسخ دادن

  سلام ایا ابراز علاقه دونامحرم فقط با حرف زدن،حرفهای عاشقانه بدون داشتن غرض وازروی عشق گناه است؟میدانیم ک با این کار ب گناهان شهوتی کشیده نمیشوند.

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۰۵ در ۲۱:۵۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اظهار عشق به نامحرم گناه هست و این ارتباطات هم حرام است! باید در چهارچوب عقد شرعی باشد!.
   اصل همین ارتباطات حرام است! و واضح هست که اشکال دارد.
   مراقب شیطان باید بود!، با بهانه های واهی فریب ندهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. بچه مازنی ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ در ۱۳:۵۰- پاسخ دادن

  با سلام
  میخواستم بدونم که ترس افتادن به گناه یعنی چی؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۲۸ در ۱۱:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   منظور هم ترس شخصی و هم ترس نوعی هست.
   مثلا اگر ارتباطی از نظر عقلا زمینه ساز به انحراف کشیدن بشود، از نظر شرع حرام است. این ترس نوعی هست.
   اما ترس شخصی این است که خود شخص بداند که با این ارتباطات و یا این کار به گناه کشیده می شود.
   پناه هم فقط زنا و … نیست بلکه همین دوستی با نامحرم حتی بدون ترس از گناه حرام است.
   وفقکم الله لکل الخیر

ثبت ديدگاه

Code Center