وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا موسیقی حرام حتما موسیقی مهیج و تاثیر گذار هست

آیا موسیقی حرام حتما موسیقی مهیج و تاثیر گذار هست

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

گاهی برخی از افراد با بهانه های واهی به دنبال توجیه کارها و امور حرام هستند!. می گویند موسیقی که بر روی من تاثیر ندارد، فیلم تاثیر ندارد، لذا حرام نیست!. خب این نشاندهنده این هست که شخص در حال از بین بردن و خاموش کردن وجدان هست.

از جهت فقهی باید توجه داشت ملاک موسیقی حرام فقط تهییج نیست!، همینکه مناسب مجالس اهل گناه باشد، فقها بر اساس روایات می فرمایند حرام هست.

توجیه با تاثیر مثل این می ماند کسی بگوید من نجاست می خورم، من مال دزدی می خورم، چون تاثیر نمی گذارد پس حلال است!!! بسیاری از روزی های معنوی را از دست می دهند بعد می گویند چه تاثیری می گذارد، اگر تاثیر نمی گذارد، خب گوش ندهند! چرا به دنبال چیز بی تاثیر هستند، خودشان اذعان دارند که تاثیر می گذارد و گرنه ساعتها عمر خود را پای این سر و صدا ها هدر نمی دادند!.
با کمی دعوت به فکر و قرار دادن دین به عنوان شاخص راه فطرت روشن است.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۱۳۲: آیا معیار حرمت موسیقی فقط مطرب و لهوی بودن آن است یا اینکه میزان تحریک و تهییج آن هم تأثیر دارد؟

و اگر باعث حزن و گریه شنونده شود، چه حکمی دارد؟

خواندن و شنیدن غزلهایی که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسیقی خوانده می‏شوند، چه حکمی دارد؟

ج: ملاک آن ملاحظه کیفیت نواختن موسیقی با در نظر گرفتن همه خصوصیات و ویژگیهای آن است و اینکه از نوع موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسیقی که به حسب طبیعت خود از نوع موسیقی لهوی باشد، حرام است اعم از اینکه مهیّج باشد یا خیر و موجب ایجاد حزن و اندوه و حالات دیگر در شنونده بشود یا خیر و هرگاه غزل‏هایی که همراه با موسیقی خوانده می شوند به‌صورت غنا و آواز لهوی مناسب مجالس لهو و لعب در آیند، خواندن و شنیدن آنها حرام است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

حتما بخوانيد

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.