آیا قرآن برای مشرکین نیز جذاب بود

آیا قرآن برای مشرکین نیز جذاب بود

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی

 

جذابيّت قرآن براى مشركين

پرسش : آیا قرآن برای مشرکین نیز جذاب بود؟

پاسخ اجمالی:

 ابوسفيان و ابوجهل و اخنس بن شريق، شبى از شب ها براى شنيدن قرآن مخفيانه نزد خانه پيامبر(ص) آمدند، هر كدام در گوشه اى پنهان شدند، بى آنكه ديگرى با خبر شود و تا صبح گوش به تلاوت قرآن سپردند و هنگام طلوع فجر متفرق شدند. در جاده، يكديگر را ديدند، هر كدام ديگرى را سرزنش كردند و گفتند:

«ديگر اين كار را تكرار نكنيد كه اگر بعضى از سفيهان شما اين منظره را ببينند؛ افكارى براى آنها پيدا مى شود»! شب ديگر همين كار را تكرار كردند و سرزنش ها و قرارداد را مطرح كردند، و… . شب سوم نيز همين مسأله دقيقاً تكرار شد.

پاسخ تفصیلی:

بله در سیرهابن هشام مى خوانیم که سه نفر از سران قریش(ابوسفیان و ابوجهل و اخنس بن شریق) شبى از شب ها براى شنیدن آیات قرآن به صورت مخفیانه نزد خانه پیامبر(صلى الله علیه وآله) آمدند در حالى که حضرت نمازمى خواند و آیات قرآن را تلاوت  مى کرد هر کدام در گوشه اى پنهان شدند، بى آنکه دیگرى با خبرشود و تا صبح گوش به تلاوت قرآن سپردند و هنگام طلوع فجرمتفرق شدند؛ ولى به زودى در جاده، یکدیگر را دیدند و هر کدام به نحوى، دیگرى را سرزنش کردند و گفتند:

«دیگر این کار را تکرار نکنید که اگر بعضى از سفیهان شما این منظره را ببینند؛ افکارى براى آنها پیدا مى شود»!

شب دیگر همین کار را تکرار کردند و صبح هنگامى که یکدیگر را مشاهده کردند همان سخنان شب قبل و همان سرزنش ها و قرارداد عدم تکرار چنین کارى را مطرح کردند، و به خانه هاى خود رفتند؛ اتفاقاً شب سوم نیز همین مساله دقیقاً تکرار شد، و صبح هنگامى که یکدیگررا بار دیگر ملاقات کردند، بعضى گفتند: «ما از اینجا تکان نمى خوریم تا عهد و پیمان ببندیم و براى همیشه این کار را ترک کنیم»، سرانجام پیمان بستند و متفرق شدند.(1)
آرى جاذبه قران آن قدر زیاد بود که حتى دشمنان سر سخت در مقابل آن زانو مى زدند؛ و اگر پرده هاى تعصب و لجاجت و علاقه به حفظ منافع شخصى، کنار مى رفت یقیناً ایمانمى آوردند.(2)

پی نوشت:
(1). سيره ابن هشام، جلد 1، صفحه 337.
(2). گردآوري از کتاب: پيام قرآن‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، 1386 ه. ش‏، ج 8، ص 89.

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.