وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا در قرآن آیه‏ اى درباره وضو وجود دارد؟ معناى وضو و فایده آن چیست؟

آیا در قرآن آیه‏ اى درباره وضو وجود دارد؟ معناى وضو و فایده آن چیست؟

احكام وضو

 

پرسش ۲۲ . آیا در قرآن آیه‏ اى درباره وضو وجود دارد؟ معناى وضو و فایده آن چیست؟

پاسخ:«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذا قُمتُم إِلَى الصَّلاةِ فَاغسِلُوا وُجُوهَكُم وَ أَیدِیكُم إِلَى المَرافِقِ وَ امسَحُوا بِرُؤسِكُم وَ أَرجُلَكُم إِلَى الكَعبَینِ… »[مائده ۵ ، آيه ۶.] ؛ «اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید، چون به [عزم] نماز برخیزید، صورت و دستهایتان را تا آرنج بشویید ؛ و سر و پاهاى خودتان را تا برآمدگى پیشین [هر دو پا] مسح كنید…».

«وضو» در لغت به معناى نظافت و پاكیزه كردن است و در اصطلاح فقه عبارت است از: «شستن مخصوص ؛ كه مى‏ توان آن را به دو صورت انجام داد: ترتیبى و ارتماسى.

وضوى ترتیبى بدین‏ صورت است كه به قصد قربت و اطاعت از فرمان خدا، ابتدا صورت و سپس دست راست و بعد دست چپ رابشوید. آن‏گاه با رطوبتى كه از شستن دست بر كف آن باقى مانده، سر را مسح كرده و سپس پاى راست و در پایان پاى چپ را مسح نماید».

وضوى ارتماسى عبارت است از فرو بردن صورت و دست‏ها در آب، به قصد وضو با مراعات شستن از بالا به پایین. گاهى ممكن است بین این دو شیوه تلفیق شود ؛ به این معنا كه صورت را ارتماسى و دست‏ها را ترتیبى بشوید. این شكل از وضو نیز صحیح است. باید دانست كه وضو براى برخى از كارها واجب و براى بعضى دیگر مستحب است.

وضو داراى دو فایده روشن است: بهداشتى و معنوى.

از نظر بهداشتى شستن صورت و دست‏ها – آن هم پنج بار یا سه بار در شبانه روز – اثر قابل ملاحظه ‏اى در نظافت بدن دارد. مسح بر سر و پاها – كه شرط آن رسیدن آب به موها یا پوست سر است – سبب مى‏ شود این اعضا را نیز پاكیزه بداریم. ضمن اینكه تماس آب با پوست بدن، اثر خاصى در تعادل اعصاب (سمپاتیك و پاراسمپاتیك) دارد. از نظر معنوى وضو چون با قصد قربت و براى رضاى خدا انجام مى‏گیرد، اثر تربیتى و اخلاقى دارد ؛ زیرا مفهوم باطنى وضو این است: «از فرق تا قدم در راه اطاعت تو گام بر مى‏دارم».

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسمان،مكارم شيرازى، ناصر، تفسير نمونه، ج ۴، ص ۲۹۱.

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.