وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا تجوید در نماز واجب است

آیا تجوید در نماز واجب است

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۵۹۱: وظیفه شرعی شخص به‌خصوص معلم قرآن کریم که یقین دارد امام جماعت نماز خود را از جهت تجوید غلط می‏خواند چیست؟ در حالی که این فرد به دلیل عدم شرکت در نماز جماعت در معرض تهمت‏های زیادی قرار گرفته است.

ج: رعايت محسنات تجويد لازم نيست ولى اگر قرائت امام جماعت از نظر مأموم صحيح نباشد و در نتيجه نماز او را صحيح نداند، نمى‏تواند به او اقتدا کند، لکن شرکت ظاهرى در نماز جماعت براى يک غرض عقلايى، اشکال ندارد.

س ۴۶۷: آیا ادا کامل الفاظ عربی در نماز واجب است؟ آیا اگر کلمات به‌صورت عربی صحیح و کامل تلفظ نشود، نماز محکوم به صحّت‏ است؟

ج: واجب است که همه ذکرهاى واجب نماز از قبيل قرائت حمد و سوره و غير آنها به‌طور صحيح قرائت شود و اگر نمازگزار کيفيت صحيح تلفظ کلمات عربى را نمى‏داند، واجب است که ياد بگيرد و اگر قادر به يادگيرى نيست، معذور است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

عدم لزوم رعایت قواعد تجوید در قرائت نماز

پرسش : آیا رعایت قواعد تجوید در قرائت نماز لازم است؟

پاسخ : لازم نیست آنچه را علمای تجوید براى بهتر خوانى قرآن ذکر کرده‏ اند رعایت کند، بلکه لازم است طورى بخواند که بگویند عربى صحیح است هرچند رعایت دستورات تجوید بهتر است.

اداء حروف و کلمات نماز با مخارج زبان فارسی

پرسش : اینجانب به مدت پنج سال نمازهای خود را با ادای حروف در مخارج زبان فارسی خوانده ام. یعنی این که بدون رعایت قواعد تجوید و درست با ادای حروف فارسی که بین برخی حروف مانند س ص ث و … هیچ گونه فرقی قائل نشده ام . حال می خواهم بدانم با این وضعیت آیا باید دوباره این مدت را قضا نمایم یا همان نوع قرائت مکفی می باشد؟

پاسخ : رعایت دقائق تجوید لازم نیست، همین که مخارج حروف را به عربی بگوید کافی است.
در فرض سوال در صورتیکه جاهل قاصر بوده اید قضا ندارد و اگر مقصر بوده اید تدریجا قضا کنید.

سؤال: کشورهایى که به لاتینى صحبت مى کنند، اگر مسلمان شوند و بخواهند نماز بگزارند و دعا بخوانند، آیا براى آنان امکان پذیر است که کلمات عربى را با تجوید مخصوص عربى فرا گیرند؟

پاسخ: همه مى دانیم غالب آنها تحصیل کرده اند و براى افراد تحصیل کرده فرا گرفتن نماز و قرآن به صورت عربى کار مشکلى نیست; حتّى آنها در بسیارى از دانشگاه هاى خود زبان عربى را براى خاورشناسى فرا مى گیرند; همان طور که ما هم به هنگام فرا گرفتن زبان آنها سعى مى کنیم عیناً لهجه و تلفّظ آنها را یاد بگیریم.
امّا اقلّیّت بى سواد آنها تا آن جا که مى توانند، کلمات عربى را یاد مى گیرند و خداوند بیش از آنچه یاد گرفته اند و توانایى دارند از آنها نمى خواهد. بنابراین در عین این که لازم است همه مسلمانان نماز و قرآن را به صورت عربى بخوانند، هرکس به اندازه توانایى و قدرتش تکلیف دارد یاد بگیرد; اسلام دستور شاقّ و غیر قابل تحمّلى به کسى نداده است و بیش از مقدار توانایى از او نمى خواهد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: در خواندن نمازها اعم از مستحب و واجب رعایت قواعد تجویدی تا چه میزان واجب است؟
پاسخ: رعایت محسنات تجوید لازم نیست کافی است که قرائت صحیح باشد.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


آيت الله شبيري زنجاني
آيت الله شبيري زنجاني

رعایت تجوید در نماز

۱۰۳۱ – آیا رعایت قواعد تجوید در قرائت نماز واجب است؟
پاسخ
همین‌که نماز به عربی صحیح خوانده شود، کافی است و رعایت نکات تجویدی که برای زیباتر شدن قرائت است، لازم نیست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری زنجانی

 

 

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

ویژه نامه و بخش احکام جامع سایت هداناآیا تجوید در نماز واجب است حکم قرائت صحیح نماز قرائت صحیح نماز چه حکمی دارد تجوید نماز تلفظ صحیح حروف در نماز رعایت تجوید در نماز واجب است احکام قرائت نماز 

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

4 نظرات
 1. صابر می گوید

  سلام اقای یوسف وند خواهش میکنم کمکم کنید من مقلد ایت الله مکارم شیرازی هستم توی بحث ادای حروف برای حرف “ض” توی سایت اپارات چند تا فیلم دیدم برخی ها میگن به صورت دال مفخر هست و بعضی ها میگن نه این اشتباه هست یا برای حرف “ص” که برخی ها به شکل سوت زدن ادا میکنند ولی بعضی ها میگن اشتباهه و باید پر ادا کرد واقعا عذابم میده این موضوع خواهش میکنم کمک کنید اگه منبع خوبی میشناسید که مورد اعتماده چون مراجع گفتن باید عربی خوانده شود پس باید تفاوت باشد بین “ص” , “س” , این موضوع باعث میشه تمام تمرکزم روی صحیح خواندن بره و اصلا نمیفهمم چی میگم تو نماز خواهشا کمک کنید.
  ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیاز به اینهمه وسواس نیست، راحت تر بگیرید. همینکه بدانید چه می گویید و در مخارج هم رعایت عرف را بکنید کافی است نیازی به دقت های تجویدی نیست.
   قرائت نماز را نزد امام جماعت مسجد داشته باشید راهنمایی لازم را خواهند کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. محمودی می گوید

  سلام اگر در نماز بعضی کلمات را باتجوید بگوییم اشتباه است؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اشکال ندارد و بهتر هم هست.
   وفقکم الله لکل الخیر