وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود

آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود

آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود

[زن شوهر دار اگر زنا کند]

مسأله ۲۴۰۳ زن شوهر دار اگر زنا بدهد (۱) بر شوهر خود حرام نمی شود (۲) و چنانچه توبه نکند و بر عمل خود باقی باشد، بهتر است که شوهر، او را طلاق دهد ولی باید مهرش را بدهد (۳).

(۱) (خوئی )، (سیستانی )، (نوری ): بر مرد زنا کننده ( (خوئی ): بنا بر احتیاط (سیستانی ): بنا بر احتیاط واجب ) حرام ابدی می شود ولی .. (بهجت ): اگر زن شوهردار نعوذ باللّه زنا کند ..

(۲) (اراکی ): اگر چه توبه نکند و بر عمل خود باقی باشد. [پایان مسأله ] (تبریزی ): بر مرد زنا کننده بنا بر أظهر حرام ابدی نمی شود و نیز بر شوهر خود حرام نمی شود ..

(فاضل ): و اگر مشهوره به زانیه بودن شود، احتیاط واجب آن است که شوهر، او را طلاق دهد ولی باید مهرش را بدهد و اگر توبه کرد، می تواند مجدّداً او را عقد کند.

(۳) (مکارم ): و اگر مشهور به زنا شود احتیاط واجب طلاق دادن اوست .

(گلپایگانی )، (صافی ): اگر مشهوره به زانیه بودن شود احتیاط لازم آن است که شوهر، او را طلاق دهد و تا توبه نکند او را نگیرد ولی باید مهرش را بدهد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم طلاقِ زن مشهور به فساد اخلاقی

پرسش : اگر خانم شوهردارى با افرادى حدود دو سال رابطه داشته باشد و حتّى مدّت ۲۰ روز بدون اجازه شوهرش معلوم نباشد که در کجا به سر برده است، آیا لازم است این خانم مشهور به فساد اخلاقی را طلاق داد؟
پاسخ : طلاق دادن او واجب نیست؛ ولى لازم است او را از کار خلاف باز دارد، امّا اگر مشهور به زنا شود احتیاط واجب طلاق دادن اوست. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

  1. ازدواج با خواهر لواط دهنده
  2. حكم طلاق در حال حيض
  3. طلاق زنی که حیض نمی شود
  4. اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست
  5. طلاق غیابی بدون حضور همسر
  6. اجبار در طلاق دادن چه حکمی دارد
  7. حکم پیشنهاد طلاق به زن متاهل
  8. عده طلاق دختر باکره

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید: آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود آیا اگر زن زنا کند بر شوهرش حرام می شود رابطه نامشروع

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.