وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا رجعت واقعى است و تمام معصومين دوباره زنده مى شوند؟

آيا رجعت واقعى است و تمام معصومين دوباره زنده مى شوند؟

آيا رجعت واقعى است و تمام معصومين دوباره زنده مى شوند؟

۱- رجعت به معنى عودت، بازگشت است. در اينجا به معنى بازگشت به سوى دنيا مى‏باشد و در اصطلاح معنى رجعت از نظر علما و دانشمندان شيعه چنين است كه مى‏گويند، پيش از قيام قيامت در ادامه حكومت حضرت مهدى (ع) به ترتيب، دوران رجعت هر يك از ائمه هدا (ع) فرا رسد و جمعى از نيكان بسيار نيك از هر دوران و هم‏چنين بدكاران بسيار بد از هر زمان به دنيا بازگردند. نيكان براى ديدن دولت كريمه اهل‏بيت و رسيدن به آرزوى حكومت عدل و داد و بدكاران از براى عقوبت و عذاب دنيا كه سزاى اعمال خود را در اين دنيانديده ‏اند.

امام صادق (ع) مى‏فرمايد: «ان الرجعه ليست بعامه و هى خاصه لايرجع الا من محض الايمان محضا او محض الشرك محضا رجعت همگانى نيست بلكه خاص است و فقط كسانى به دنيا باز مى‏گردند كه مؤمن خالص يا مشرك محض باشند»(۱) در رجعت اولين كسى كه زمين بر او شكافته مى‏شود، امام حسين (ع) مى‏باشد. امام صادق (ع) مى‏فرمايد: «اول من نشق الارض عنه و يرجع الى الدنيا الحسين بن على (ع) نخستين كسى كه قبر به روى او شكافته مى‏شود و به دنيا برمى‏گردد حسين بن على (ع) است». همچنين در روايت آمده است كه امام باقر (ع) به بكيربن اعين فرمود: رسول خدا (ص) و على (ع) رجعت خواهند كرد،(۲) از حضرت رضا (ع) نقل شده است: مأمون به امام رضا عرض كرد: اى ابالحسن نظر شما درباره رجعت چيست. حضرت فرمود: حقيقت دارد. در ميان امت‏هاى پيشين نيز وجود داشته است و قرآن از آن سخن به ميان آورده و رسول خدا (ص) فرموده است هر چه درامت‏هاى گذشته بوده در ميان اين امت نيز عينا و مو به مو پيش خواهد آمد،(۳) خلاصه سخن:

۱- رجعت از مسلمات مذهب شيعه مى‏باشد و پيرامون آن دلايل متعددى وجود دارد. ۲- رجعت يعنى، بعضى از انسان‏هايى كه قبل از ظهور امام (عج) از دنيا رفته‏اند به زندگى دنيوى باز مى‏گردند، يكى از گروه‏هايى كه رجعت مى‏كنند، ائمه (ع) مى‏باشند. براى مطالعه بيشتر ر. ك: ۱- رجعت از نظر شيعه، نجم‏الدين طبسى. ۲- رجعت، محمد باقر بهبودى.

(۱) (ميزان‏الحكمه، ج ۴، ص ۱۹۸۴، ح ۶۹۴۱).
۰۰۰ (۲) (ميزان‏الحكمه، ج ۴، ص ۱۹۸۲، ح ۶۹۳۲ و ۶۹۳۳- سفينه البحار، ج ۳، ص ۳۱۵).
۰۰۰ (۳) (ميزان‏الحكمه، ج ۴، ح ۶۹۲۷، ص ۱۹۸۰)

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.