وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست

آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست

سوال: در زمینه انتخاب مرجع تقلید کمک و راهنمایی می خواستم، دوست دارم مرجعی باشد که مسائل رو آسون بگیره تا راحت تقلید کنم؟

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

باید توجه داشت در انتخاب مرجع تقلید، ملاک آسان گیری یا سخت گیری فتوای مرجع تقلید نیست! ملاک تخصص و عدالت وی و سایر شرایط مرجعیت می باشد. به این مثال توجه کنید، گاهی نیاز هست یک جراحی مهم داشته باشیم، تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا پزشک متخصصی را انتخاب کنیم که در کار خود بسیار دقیق و بدون سهل انگاری با تیمی قوی عمل جراحی را بدست بگیرد؛ هیچگاه حاضر نیستیم نزد پزشکی برویم که در امور درمانی دقت لازم را ندارد!.

در انتخاب مرجع هدف این هست که ما حکم الهی را بدست بیاوریم و به آن عمل کنیم، چون بحث قیامت ماست، مسئله مهمی است، لذا مرجعی که تخصصش بالاتر و بهتر بگوییم اعلم است باید انتخاب شود. با شناختی که در عرصه فقهی و پاسخگویی داریم و تحقیقاتی که داشته ایم توصیه ما تقلید از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و پس از ایشان حضرت استاد حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی است که شاهد دقت ها و نبوغ فقهی ایشان در درس خارج فقه هستیم. پس از ایشان حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، حضرت آیت الله العظمی سیستانی، حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی، حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی، حضرت آیت الله العظمی سبحانی، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی و حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (دامت برکاتهم). می توان نام برد. این مراجع بزرگوار دارای شهرت علمی بالا و دارای آثار فقهی بسیار قوی هستند خود ما از نزدیک از محضر درسی برخی از این عزیزان استفاده کرده ایم.

نگاهی به مسائلی مثل بانک، تلقیح، خمس و سایر مسائل فقهی روز و … و نگاه به تیمهای فقهی مراجع و قدرت و سزعت پاسخگویی و دردسترس بودن نظرات ایشان علاوه بر سایر شرایط مرجعیت ما را بر آن داشته که توصیه بالا را داشته باشیم اما شما می توانید از مراجع تقلید معرفی شده از سمت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که یک مرکز معتبر فقهی هست نیز استفاده نمایید. مراجع معرفی شده توسط ایشان، به شرح ذیل است:

۱- حضرت آیت الله العظمی خامنه ای،

۲- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی،

۳- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی،

۴- حضرت آیت الله العظمی سیستانی،

۵- حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی،

۶- حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاتهم).

حتما بخوانيد

 1. تقلید در احکام چیست
 2. شرایط مرجع تقلید چیست
 3. راه هاي شناخت مرجع تقليد چيست
 4. اگر شناختن مرجع اعلم مشکل باشد
 5. تقليد ابتدايي و بقاء بر ميت چیست
 6. راهنمايي در انتخاب مرجع تقليد
 7. تقليد نوجوان نابالغ در زمان حيات مرجع
 8. باقي ماندن بر تقليد و اعلميت مرجع
 9. آيا از راه مجتهد بايد اعلم را بشناسيم
 10. آيا خودمان مي توانيم مرجع انتخاب كنيم


کلید: آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست آسان گیر ترین مرجع تقلید کیست مقلد کدوم مرجع تقلید بشم مراجع آسان‌گير، مراجع سخت‌گير  روشنفکر ترین مرجع تقلید ایران فهرست مراجع تقلید شیعه  کدام مرجع تقلید اسان گیر است از چه كسی تقلید كنم  بهترین مرجع تقلید کیست بهترین مرجع تقلید در حال حاضر روشنفکرترین مرجع تقلید نام مراجع تقلید زنده کدام مرجع تقلید را انتخاب کنیم؟ کتاب مرجع تقلید خامنه ای مرجع تقلید سیستانی اعلم ترین مرجع تقلید

2 نظرات
 1. امین می گوید

  سلام. میخواستم بدونم کدوم مرجع تقلید از بقیه معتدل تر هست؟ آخه مثلا ممکنه مرجعی باشه خیلی مسائل کوچیک و مباحم تو رسالش حرام اعلام کرده باشه و مسلمه که این مرجع معتدل نیست

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نگاه شما صحیح نیست!، ملاک مرجع تقلید اعلمیت و تخصص اوست.
   هیچ مرجعی امور مباح را حرام نکرده و نمی کند، اصلا احکام را مرجع تعیین نمی کند بلکه مرجع تقلید با تلاش علمی احکام را استنباط می کند.
   توصیه ما تقلید از حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.