وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار

آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار

پرسش :میگویند اگر موی گربه در لباس نماز باشد نماز باطل است. میخواستم بدانم آیا گربه حیوان نجسی است؟

پاسخ: بر خلاف سگ و خوك كه نجس هستند، گربه پاك است حتي اگر با چيزي تماس داشته باشد ولو اينكه رطوبت هم باشد آن چيز پاك است. اما بايد دانست ادرار و مدفوع گربه و هر حيوان حرام گوشت كه خون جهنده دارد نجس است. در مردار گربه اجزاي داراي روح نجس  هستند،ولي ساير اجزا مثل مو، نجس نيستند. لذا موي گربه در اين فرض هم نجس نمي باشد.

اما نسبت به نماز بايد توجه كرد كه لباس نماز گزار نبايد از اجزاي حيوان حرام گوشت باشد. چون گربه حيواني حرام گوشت است نماز خواندن با لباسي كه موي گربه در آن است، سبب باطل شدن نماز مي شود.

اگر آب دهان یا بینی یا رطوبت دیگری از حیوان حرام‌گوشت، مانند گربه بر بدن یا لباس نمازگزار باشد، نماز باطل است، مگر این که خشک شده و عین آن بر طرف شده باشد، بنابراین اگر فضله‌ی پرندگان حرام‌گوشت بر روی بدن یا لباس باشد، نماز با آن باطل است، ولی اگر خشک شده و از لباس یا بدن زدوده شده باشد نماز صحیح است. در ادامه مي توانيد نظرات مراجع عظام تقليد را ببينيد.

 

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

سوال:۱ـ اگر روی لباس نماز گزار موی گربه باشد،
الف) بعد از نماز بفهمد
ب) در حین نماز ببیند
ج) روی لباس قبلا مو بوده و نمازگزار لباس را تمیز کرده باشد ولی شک بر بودن مو داشته باشد
د) مدتها بعد بفهمد که مو روی لباس بوده است. لطفا راهنمایی بفرمایید در این شرایط لباس نماز گذار چه حکمی دارد؟

پاسخ:

ج۱) نمازش صحیح است.
ج۲) باید مو را جدا کند و نمازش صحیح است.
ج۳) باید اطمینان پیدا کند که مو وجود ندارد.
ج۴) نمازهای قبلی صحیح است.

 

سوال: حکم نمازهای قبلی بنده در صورتیکه نمی دانستم نماز خواندن با لباسی که موی گربه روی آن است باطل می باشد چگونه است؟ آیا ندانستن حکم تاثیری در قبول بودن یا باطل بودن نمازها دارد؟

پاسخ:
در مورد ندانستن حکم موارد مختلف است اما در مورد سوال نمازهای گذشته صحیح است.

منبع: سایت هدانا از دفتر استفتائات مقام معظم رهبری.

 

 

س ۴۴۱: آیا وجود مو یا آب دهان گربه در لباس نمازگزار باعث بطلان نماز او می‏شود؟

ج: بله، موجب بطلان نماز است.

س: آيا همانگونه كه موى حيوان حرام گوشت مانند گربه اگر در لباس نمازگزار باشد نماز او باطل است حكم پر پرندگان حرام گوشت مانند طوطی هم همين است؟ 

ج) در حكم مذكور تفاوتى بين حيوانات حرام گوشت وجود ندارد. اجوبه الاستفتائات.

شرايط لباس نمازگزار  از حیوان حرام‌گوشت نباشد

۱. لباس نمازگزار باید از حیوان حرام‌گوشت نباشد، و اگر مویی از آن هم به لباس یا بدن نمازگزار چسبیده باشد نماز او باطل است.
۲. اگر آب دهان یا بینی یا رطوبت دیگری از حیوان حرام‌گوشت، مانند گربه بر بدن یا لباس نمازگزار باشد، نماز باطل است، مگر این که خشک شده و عین آن بر طرف شده باشد، بنابراین اگر فضله‌ی پرندگان حرام‌گوشت بر روی بدن یا لباس باشد، نماز با آن باطل است، ولی اگر خشک شده و از لباس یا بدن زدوده شده باشد نماز صحیح است.
۳. مو و عرق و آب دهان انسان و موم عسل و مروارید و صدف اگر بر لباس و بدن نمازگزار باشد، نمازش اشکال ندارد.
۴. اگر شک داشته باشد که لباسی از حیوان حلال‌گوشت است یا حرام‌گوشت، نماز خواندن با آن بی اشکال است.رساله آموزشي.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

وجود موی گربه در لباس نمازگزار 

پرسش :۱ـ اگر روی لباس نماز گذار موی حیواناتی از قبیل گربه باشد، الف) بعد از نماز بفهمد ب) در حین نماز ببیند ج) روی لباس قبلا مو بوده و نمازگذار لباس را تمیز کرده باشد ولی شک بر بودن مو داشته باشد 
د) مدتها بعد بفهمد که مو روی لباس بوده است. لطفا راهنمایی بفرمایید در این شرایط لباس نماز گذار چه حکمی دارد؟

پاسخ :اگر قبلا بفهمد که آن مو بر لباس قرار دارد و یا شک در بر طرف شدن آن بعد از یقین به قرار گرفتن داشته باشد نماز او اشكال داردو اگر در وسط بفهمد اگر از همان جا آن را از خود جدا کند نمازش صحیح است.

جهل به حکم وجود موی گربه در لباس 

پرسش :حکم نمازهای قبلی بنده در صورتیکه نمی دانستم نماز خواندن با لباسی که موی گربه بر روی آن است باطل می باشد چگونه است؟ آیا ندانستن حکم تاثیری در قبول بودن یا باطل بودن نمازها دارد؟

پاسخ :در صورتیکه در فراگیری مسیله کوتاهی نکرده باشید نمازهای گذشته صحیح است.

عدم نجاست گربه [متفرقه نجاسات]

پرسش :میگویند اگر موی گربه در لباس نماز باشد نماز باطل است. میخواستم بدانم آیا گربه حیوان نجسی است؟ چون خیلی ها در گذشته در خانه خود اینگونه حیوانات را داشتند.

پاسخ :گربه نجس نیست ولی موی آن بر لباس یا بدن موجب بطلان نماز است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

۶پرسش: تربیت ونگهداری گربه وخرگوش در منزل چه حکمی دارد؟ آیا موی آنها نماز را باطل می کند؟

پاسخ:

مانعی ندارد و در مورد موی آن ،اگر کمتر از یک یا دو تار مو باشد نماز را باطل نمی کند.

مسأله ۹۶. ادرار و مدفوع انسان و هر حیوان حرام گوشتی كه خون جهنده دارد یعنی اگر رگ آن را ببُرند خون با جهش از آن بیرون می‌آید، نجس است. بنابر این فضله موش و خرگوش و گربه و حیوانات درنده و مانند آنها نجس است و مدفوع حیوان حرام گوشتی كه خون جهنده ندارد مثل ماهی حرام گوشت و همچنین فضله حیوانات كوچک مثل پشه و مگس كه گوشت ندارند، پاک است ولی بنابر احتیاط واجب از ادرار حیوان حرام گوشتی كه خون جهنده ندارد، لازم است اجتناب شود.

پرسش: موی گربه نجس بوده و نماز ندارد! آیا این موضوع صحت دارد؟

پاسخ: موی گربه نجس نیست و اگر به تعداد کم ( یک یا دو تار مو) به بدن یا لباس چسبیده باشد نماز را باطل نمی‌کند.

مسأله ۸۱۱ ـ شرط چهارم: لباس نمازگزار ـ غیر چیزهایی که به تنهائی عورت را نمی‏‌پوشاند مثل جوراب ـ باید از اجزاء درندگان بلکه ـ بنا بر احتیاط لازم ـ از حیوان حرام‌گوشتی که خون جهنده دارد، نباشد و همچنین باید بدن و لباسش به بول و یا مدفوع، یا عرق یا شیر یا موهای آن حیوان آلوده نباشد، ولی اگر یک موی حیوان مثلاً بر لباس او باشد ضرر ندارد و همچنین است اگر چیزی از آنها را مثلاً در قوطی گذاشته و با خود حمل نماید.

مسأله ۸۱۲ ـ اگر آب دهان یا بینی یا رطوبت دیگری از حیوان حرام‌گوشت، مانند گربه بر بدن یا لباس نمازگزار باشد، چنانچه تر باشد، نماز باطل است. و اگر خشک شده و عین آن برطرف شده باشد، نمازش صحیح است.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


آيت الله وحيد خراساني

آیت الله وحید خراسانی

حتما بخوانيد

كليد: آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار  آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار  حکم گربه چیست؟ آیا نجس است؟ موی گربه چه حکمی دارد ایا نگهداری گربه در منزل جایز است یا نه؟- حکم نگهداری گربه در خانه نگهداری گربه در خانه چه حکمی دارد؟ آیا نگهداری گربه در منزل جایز است یا نه حکم موی گربه و آب دهان آن حکم موی گربه روی لباس نمازگزارموی گربه چه حکمی داردگربهX موي گربهX ادرار گربهX مدفوع گربهX لباس نمازگزار

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

8 نظرات
 1. محیا می گوید

  سلام من گربه ی بیماری را که تحت هیچ شرایطی توانایی شکار در بیرون خونه را ندارد را خانه آوردم و موی گربا در تمام خانه هست با وجود اینکه جانماز و چادر نماز نو برداشتم اما با این حال م
  مو روی چادرم میبینم تحت هیچ شرایطی نمیتونم مو ها رو جدا کنم ….از بس شستم و باز مو دیدم دیگه دارم از این سختگیری خسته میشم و نماز خوندن رو کنار میزارم ….تنها کاری که میکنم
  اینه که دیگه چادرمو بتکونم چراغارو خاموش که دیگه مویی نبینم ….نورو خدا من چیکار کنم دیگه دارم نماز خوندنو کنار میزارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما چرا نماز خواندن را کنار بگذارید؟!، بجایش لطف کنید حیوان مظلوم را در محیط زیست مخصوص به خودش پس از بهبودی رها کنید، منزل اهل ایمان محل نگه داری از گربه نیست، ظاهرا هم این گربه بسیار سالم شده اند که به تمام نقاط منزل رفت و آمد کرده و یک لباس سالم هم برای شما نگذاشته است!.
   برای نماز یک لباس، چادر و سجاده سالم کنار بگذارید، نماز خواندید در جایی مثل کمد قرار بدهید که محل زندگی و رفت و آمد حیوانات نباشد و به راحتی نماز بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. نیما می گوید

  سالم و عرض خسته نباشید.من گربه ای که پایش شکسته بود را پیش دکتر و سپس به خانه تولدم تا بهبود پیدا کرد.ولی چون بچه بو و یک ماه بابت پروانش پیش من بود دیگر دلم نیامد او را در خیابان رها کنم.این گربه بسیار پر مو هست و امکان ندارد جایی از خانه اثری از موی انسان نباشد.تمام لباسها و فرشها…حال سوالم این است که من چگونه میتوانم با این وضعیت نماز بخوانم.لطفا کمکم کنین.من در برزخ این وضعیت هستم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ضرورتی ندارد که حیوان را در محل زندگی نگه داری کنید، حیوانات حقوقی دارند و محل زندگیشان باید از زندگی انسان جدا باشد.
   از لباس پاک برای نماز استفاده کنید، می توانید یک لباس که پاک هست را برای نماز گنار بگذارید و در هنگام نماز از آن استفاده کنید و از سجاده پاک استفاده نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. حسین می گوید

  ديدگاه…باسلام.ما یه تانکر اب داریی‌م که باهاش دوش میگریم.اگه یه گربه ازش اب بخوره ایا اب نجس میشه؟؟میشه با اون اب دوش گرفت وبعد نماز خوند؟ممنون میشم سریع جواب بدین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   غسل کردن با چنین آبی اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. فاطمه می گوید

  ببخشید من میخوام گربه بیارم ولی میگن موهاش بریزه روی فرش نماز باطل هست ولی از یه طرف هم زندانی کردن گربه تو یه اتاق گناه داره.. ینی گربه بگرده تو خونه و موهاش بریزه و لباس تمیز باشه ولی فرش مو ریخته باشه نماز باطله؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در متن به خوبی توضیحات آمده است.
   لباس نمازگزار باید از حیوان حرام‌گوشت نباشد، و اگر مویی از آن هم به لباس یا بدن نمازگزار چسبیده باشد نماز او باطل است.
   دقت کنید خانه یک مسلمان محل عبادت، محل مناجات و یک محیط ویژه هست، اصلا پسندیده نیست به سبک غربی ها که متاسفانه از حیوانات برای امور دیگری استفاده می کنند، شما هم در منزل استفاده کنید!. ثانیا محیط حیوان یک محیط ویژه مخصوص به خود است نه محصور کردن او در خانه!، این کارها نوعی جفا در حق حیوان هم هست!.
   در هر حال اگر فرش مو باشد و در نماز به بدن نمازگزار متصل شود، بله نماز باطل هست!.
   می توان از سجاده برای نماز استفاده کرد، البته سجاده پاک!.
   وفقکم الله لکل الخیر